حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۹ اکتبر . ۲۰۲۰

20 حقیقت جالب از استانبول

20 حقیقت جالب از استانبول

استانبول پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است که همیشه از آن به عنوان پایتخت دوم ترکیه و یا پایتخت فرهنگی و گردشگری یاد می‌شود. این شهر با قدمت یکی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان است و تحت حکومت‌های بسیاری بوده است و جنگ‌های بسیاری از سر گذارنده است. استانبول در دل خود حقایقی را پنهان دارد که در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به آن‌ها اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید:

استانبول مرز میان آسیا و اروپا است و یکی از معروف‌ترین شهرهای جهان است که سالانه گردشگران زیادی به آن وارد می‌شوند. این شهر عجایب جالب و افسانه‌های قدیمی دارد که در اینجا به بعضی از این موارد اشاره می‌کنیم:

1. استانبول تنها شهر در جهان است که قاره آسیا را از اروپا جدا می‌کند و مرز میان این دو است.

2. استانبول پرجمعیت‌ترین شهر اروپا محسوب می‌شود که جمعیت آن در سال 2020 حدود 15 میلیون نفر است.

3. در استانبول 3113 مسجد وجود دارد که این عدد بیشترین تعداد مسجد در ترکیه است. مشهورترین مساجد این شهر مجسد سلیمانیه و مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی است.

4. استانبول در طول تاریخ پایتخت سه امپراطوری بزرگ روم، عثمانی و بیزانس بوده است.

5. استانبول پرطرفدارترین مقصد برای گردشگری به گزارش "شاخص جهانی مستر کارت" است که رشد زیادی دارد.

6. در محله سلطان احمد یا شهر قدیمی استانبول، بیشترین آثار تاریخی و معروف وجود دارد.

7. ایاصوفیه  یک کلیسای جامع است که بعد از سال ۱۴۵۳ و در دوران حکومت عثمانی‌ها تغییر کاربری پیدا کرد و تبدیل به مسجد شد سپس در سال ۱۹۳۵، بعد از جمهوری شدن ترکیه این مسجد به موزه تبدیل شد که به تازگی در سال 2020 دوباره تبدیل به مسجد شده است. این کلیسای جامع  در سال ۱۵۲۰ میلادی و قبل از اتمام کلیسای جامع «سویل»، ایاصوفیه به مدت ۹۰۰ سال بزرگ‌ترین کلیسای جهان بود و هر ساله حدود ۳ میلیون گردشگر جذب می‌کند.

8. اولین و قدیمی‌ترین باشگاه فوتبال ترکیه بشیکتاش است و همنام یکی از محله‌های استانبول است این باشگاه در سال ۱۹۰۳ به‌عنوان اولین باشگاه ترکیه معرفی شد.

9. استانبول از نظر رشد اقتصادی در جایگاه هفتم جهان از نظر بوکینگر قرار دارد.

10. قدیمی‌ترین متروی استانبول با ۵۷۳ متر طول که در سال ۱۸۷۵ساخته شده است جایگاه سوم را در بین قدیمی‌ترین متروهای جهان را دارد. اولین مترو در سال ۱۸۶۳ در لندن و دومین مترو در سال ۱۸۶۸ در نیویورک ساخته شده است.

11. قدیمی‌ترین و بزرگترین بازار بزرگ سرپوشیده جهان بعد از بازار بزرگ تبریز در استانبول قرار دارد که کار خود را از سال ۱۴۶۱ میلادی شروع کرده است این بازار شامل ۶۰ خیابان و ۵ هزار مغازه است که روزانه حدود ۲۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند.

12. بیشتر مراکز تجاری و تاریخی استانبول در بخش اروپایی استانبول قرار دارند اما یک سوم جمعیت این شهر در بخش آسیایی آن هستند.

13. اولین مرکز خرید استانبول «Galleria Ataköy» است که در سال ۱۹۸۷ ساخته شد.

14.محله‌ی«Kumkapı»  در کنار سواحل دریای مرمره قرار دارد و در این محله ۵۰ رستوران دریایی قرار دارند.

15. نام قدیم استانبول، قسطنطنیه بوده است و در سال ۱۹۳۰ دولت ترکیه برای اینکه نام «استانبول» را بین مردم عادی‌سازی کند، نامه‌هایی را که در آن نام مقصد «قسطنطنیه» نوشته شده بود را ارسال نمی‌کرد.

16. جزایر «پرنس» که از ۹ جزیره مجزا تشکیل شده‌اند تنها مکان‌هایی هستند که ورود خودرو به آنجا ممنوع است و مردم برای رفت و آمد با درشکه جابه‌جا می‌شوند. این جزایر پاک‌ترین هوا در استانبول را دارند.

17. در استانبول ۲۳۷ حمام ترک وجود دارد که تنها ۶۰ حمام در حال حاضر قابل استفاده مردم است. قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین حمام استانبول «Tahtakale Hamami» است که قدمت آن به نیمه‌ی دوم قرن ۱۵ میلادی بازمی‌گردد و اکنون به عنوان موزه در دسترس است.

18.  در استانبول ۷ تپه وجود دارد و روی هر کدام از این تپه‌ها مسجد با شکوهی ساخته شده است.

19.  رمان معروف «قتل در قطار سریع السیر شرق» از آگاتا کریستی، در هتل «پرا پالاس» استانبول نوشته شده است. قطار شرق در سال‌های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۷ مسافت میان پاریس تا قسطنطنیه (استانبول) را می‌پیمود.

20. در دوران حکومت عثمانی‌ها در سطح شهر استانبول ۱۴۰۰ سرویس بهداشتی وجود داشت؛ اما در همان زمان در اروپا هیچ سرویس بهداشتی عمومی وجود نداشت.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون حقایقی جالب درباره شهر استانبول؛ این شهر باستانی بیان کردیم. این شهر پر است از جاذبه‌های تاریخی، مساجد و کلیساهای قدیمی، موزه‌های هیجان‌انگیز و ... که در مطالب دیگر در مورد آن سخن گفتیم و شما می‌توانید از بخش ترکیه مجله حیاطمون به آن‌ها دسترسی داشته باشید.


0 views