حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۰ اوت . ۲۰۲۰

آلاچاتی؛ شهری زیبا

آلاچاتی؛ شهری زیبا

ترکیه کشوری با تمدن و فرهنگ قدیمی است و در هر شهر از آن می‌توان مکان‌های تاریخی و قدیمی را دید. شهرها و محله‌های قدیمی بسیاری در این کشور است و یکی از آن‌ها آلاچاتی است که شاید نام آن را نشنیده باشید. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون شما را با آلاچاتی، این شهر رویایی آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید:

گردشگری ترکیه -alacati
آلاچاتی

آلاچاتی کجاست؟

آلاچاتی یک بندر کوچک و خیلی مهم در غرب ترکیه و در 75 کیلومتری شهر ازمیر؛ از مهم‌ترین شهرهای ترکیه قرار دارد. به تازگی این شهر کوچک و قدیمی به دلیل خانه ها و کوچه های سنگی‌اش مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

مقاله مرتبط: با ازمیر بیشتر آشنا شوید!

‏تاریخ آلاچاتی

در زمان های قدیم روستایی با نام آگریلیا، متعلق به لونیا، از تمدن های آناتولی غربی وجود داشت این روستا در زمان‌های مختلف تحت مالکیت حکومت های بسیاری قرار گرفته است. بعد از گذشت زمان در سال 1830 یونانی‌ها از جزیره خیوس به این روستا مهاجرت کردند و از آن به بعد نامش به آلاچاتی تغییر پیدا کرد.

یونانی ها بعد از مهاجرت به روستای آگریلیا شروع به پرورش باغ های انگور و زیتون کردند و برای توسعه تجارتشان، کانالی از روستا به خلیج جنوبی منطقه حفر کردند و به این صورت این روستا تبدیل به شهری زیبا و پر از آرامش شد. یونانی های مقیم در این شهر، آلاچاتی را به اسم آلاتزاتا و ترک ها آن را به آلاچاتی می شناسند.

این شهر تا سال‌ها فراموش شده بود تا اینکه در سال 2000 توجه گردشگران به دلیلی زیبایی و موقعیتش که در کنار دریا است به آن-جا جلب شد. آلاچاتی یک شهر خاص با خانه‌های قدیمی و  سنگی و در و پنجره‌های رنگی به سبک یونانی که با گل و گیاه تزیین شده‌اند به همراه خیابان‌های سنگ‌فرش شده است. در این شهر می‌توانید چندروزی را به دور از شلوغی و هیاهو و با آرامش بگذرانید زیرا که تردد خودرو و ترافیک وجود ندارد و همه به صورت پیاده رفت و آمد می‌کنند.

در این شهر خبری از اقامت در هتل های لوکس و مجلل نیست! هتل ها و اقامتگاه های این شهر، معمولا خانه های سنتی و قدیمی و خاص هستند و البته پر از حس خوب. آلاچاتی در نزدیکی شهر چشمه قرار دارد و معمولا مسافران برای اقامت به آن‌جا می‌روند اما اقامت در خانه‌های سنتی لطف دیگری دارد.

مقاله مرتبط: شهر چشمه؛ شهری تاریخی

کافه ها و رستوران های آلاچاتی با دیگر شهرهای ترکیه متفاوت است اکثر این کافه‌ها و رستوران‌ها ساختمان های سنگی و کوچکی هستند که معمولا صندلی‌هایشان را در بیرون از ساختمان و در کوچه های سنگفرش شده، قرار می‌دهند و فضایی دوستانه و بسیار صمیمی به وجود می‌آورند. آلاچاتی را همه به صبحانه های خوشمزه معروفش می‌شناسند البته که در رستوران‌های آن می‌توانید غذاهای سنتی ترکی مانند پیده یا همان پیتزای ترکی، انواع ماهی مثل بالیک اکمک و حتی بستنی‌های سرخ کرده ... را هم میل کنید. از نظر گردشگران بهترین غذای این شهر ساندویچ محلی کومروچ است که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را امتحان کنید.

مقاله مرتبط: معرفی غذاهای سنتی ترکی

گردشگری ترکیه -alacati
آلاچاتی

مکان‌های دیدنی آلاچاتی

آلاچاتی یک بهشت واقعی است که می شود ساعت ها در کوچه های سنگفرش شده آن از کنار آسیاب‌های بادی زیبا قدم زد و گل های کاغذی را تماشا کرد و در هنگام غروب بر روی اسکله از تماشای دریا و قایق‌های آن لذت برد. اینجا بهترین مکان برای دور شدن از هیاهوی شهرهای بزرگ است و ساحلی بی‌نظیر  و با آب و هوای عالی دارد. یکی از مکان‌های دیدنی این شهر به غیر از آسیاب‌های بادی، قلعه چشمه است. این قلعه برای دفاع از حملات دزدان دریایی ساخته شد و در قرن چهاردهم مرمت شده است. در حال حاضر داخل آن موزه‌ای از آثار باستانی کشف شده از شهرErythrai است. این قلعه شش برج دارد که از بالای آن منظره‌ای فوق‌العاده از شهر را می‌توان دید. اگر در ماه آپریل به این شهر سفر می‌کنید جشنواره گل و گیاه و اگر در ماه می سفر می‌کنید جشنواره بادبادک‌ها را از دست ندهید.

چگونه به آلاچاتی برویم؟

برای رفتن به آلاچاتی باید به شهر ازمیر برویدو از فرودگاه عدنان با خودروی شخصی یا اتوبوس ها و مینی‌بوس‌های بین شهری خود را به آنجا برسانید و البته اگر چند روز اضافه‌تر دارید حتما به شهر چشمه هم سر بزنید.

فرودگاه های مهم استانبول را بشناسید!

گردشگری ترکیه -alacati
آلاچاتی

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون شهر زیبای آلاچاتی را معرفی کردیم. ترکیه شهرهای تاریخی و زیبای دیگری هم دارد که تاریخ ترکیه را به نمایش می گذارند؛ برای آشنایی بیشتر با مکان‌های دیدنی ترکیه می‌توانید مطالب دیگر در مجله حیاطمون را نیز مطالعه کنید. امیدواریم با خواندن آن‌ها اطلاعات کافی برای مسافرت داشته باشید و پیش سفر آمادگی لازم را داشته باشید.


0 views