حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۱ نوامبر . ۲۰۲۰

شهر آنکارا؛ پایتخت ترکیه

شهر آنکارا؛ پایتخت ترکیه

استانبول با اینکه بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است اما پایتخت ترکیه، شهر آنکارا است. آنکارا نیز مانند استانبول مکان‌های دیدنی زیادی دارد و گردشگران زیادی به آنجا سفر می‌کنند. اما اکثر مهاجران اعتقاد دارند که آنکارا برای مهاجرت بسیار مناسب است زیرا که شلوغی استانبول را ندارد و به دلیل پایتخت بود امکانات و خدمات عالی دارد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی شهر آنکارا می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

آنکارا کجاست؟

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ کشور ترکیه است و از آن به عنوان قطب سیاسی و اداری این کشور یاد می‌شود و از نظر جغرافیایی در مرکز ترکیه و در  بین ۴ کوه و ۳ رودخانه قرار دارد. این شهر مرکز فرماندهی آتاترک و جنبش ملی ترکیه در جنگ استقلال ترکیه بوده است و در زمان تاسیس جمهوری ترکیه پایتخت این کشور شد. آنکارا شهری مدرن است که محل عبور مسافران و گردشگران به نقاط گردشگری ترکیه مانند قونیه و کاپادوکیا است. زبان مردم آنکارا ترکی استانبولی و واحد پولشان لیر یا تله است اختلاف ساعت آنکارا با تهران؛ یک ساعت و نیم عقب‌تر از تهران است.

تاریخ آنکارا

نام قدیم آنکارا، «آنگورا» و «آنقره» بوده است این شهر از سال ۱۹۲۳ میلادی پایتخت ترکیه شد و پیش از آن استانبول یا قسطنطنیه پایتخت ترکیه بود که پس از اتمام حکومت عثمانی‌ها نام آن به آنکارا تغییر پیدا کرد. این شهر در طول تاریخ شده تغییرات زیادی داشته است و تحت مالکیت حکومت‌های مختلفی بوده است تاریخ این شهر به زمان هیتی‌ها که دو هزار سال قبل از میلاد وجود داشتند، برمی‌گردد. از هیتی‌ها فریگیه‌ای‌ها، لیدیان، ایرانیان، یونانیان، گالات‌ها، رومی‌ها، بیزانس‌ها و ترک ها در این شهر زندگی می‌کردند. به همین دلیل است که فرهنگ مردم این شهر تلفیقی از این اقوام است

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آنکارا

مردم آنکارا مانند تمامی اقوام ترک بسیار مهربان و خونگرم و مهمان ‌نواز هستند اما به نسبت مردم استانبول با افراد غریبه دیرتر احساس راحتی می‌کنند. اما اگر به قهوه خانه‌ای بروید، و فردی ترک‌زبان در کنار شما نشست و چندین چای به شما تعارف کرد تعجب نکنید. مردم این شهر نیز مانند تمامی شهرها افرادی خانواده دوست هستند که طبق قانون ترکیه چندهمسری غیرقانونی است.

آب و هوای شهر آنکارا

آنکارا در مرکز ترکیه و به دور از دریا است و  از خشک‌ترین مناطق ترکیه است. این شهر در فصل بهار آب و هوای بسیار عالی دارد و معمولا بارانی است. در تابستان نیز مانند تهران است اما با آلودگی هوای کمتر! در پاییز نیز هوا تقریبا سرد است و در زمستان همیشه بارانی و گاهی برفی است.

حمل و نقل در آنکارا

سیستم حمل و نقل در آنکار به نسبت استانبول معممولی‌تر و ساده‌تر است. در کل سه نوع وسیله نقیله عمومی در سطح شهر آنکارا اقدام به مسافربری می‌کند. اتوبوس، مترو، تاکسی. اتوبوس‌های این شهر دو نوع هستند. یک نوع آن لوگو دولتی EGO دارند و رنگشان سفید و آبی است و بلیت آن‌ها الکترونیکی است اتوبوس‌های دولتی این شهر به رنگ سفید بوده و شما می توانید با استفاده از پول نقد یا بلیط که چیزی حدود ۲٫۷۵ لیر  هستند استفاده کنید. مترو نیز وسیله حمل و نقل پرسرعت است و برای استفاده باید کارت الکترونیکی استفاده کنید. تاکسی‌ها نیز زرد رنگ و همیشه در دسترس هستند. کرایه تاکسی با استفاده از تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و هزینه ورودی آن ۲٫۲۰ لیتر است. بر خلاف بسیاری از کشورهای دنیا هزینه تاکسی در شب و روز برای تاکسی های این شهر یکسان است.

جاذبه های گردشگری در شهر آنکارا

مسجد کوجاتپه

یکی از بناهای معاصر شهر آنکارا است. که مدت زمان ساخت آن ۲۰ سال طول کشیده است. طراحی این مسجد متعلق به زمان کلاسیک عثمانی است.

آرامگاه آتاتورک

این بنا مربوط به مصطفی کمال آتاتورک اولین رئیس جمهور کشور ترکیه و رهبر جنگ استقلال ترکیه بوده است که امروزه بنایی بسیار به عنوان آرامگاه برای اون ساخته‌اند تا یادش را همیشه گرامی دارند.

موزه تمدن آناتولی

در این موزه می‌توانید آثاری از گذشته های بسیار دور را مشاهده کنید. به گفته برخی آناتولی محل سکونت انسان‌های اولیه بوده است.

برج آتاکوله

برجی که بر فراز آن تمام آنکارا را می‌توانید زیر نظر داشته باشید. ساخت این برج در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید و به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آنکار شناخته شد.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون درباره شهر آنکارا و هرآنچه که باید می‌دانستید صحبت کردیم. هر شهر ترکیه مانند استانبول، ازمیر، آنتالیا، مارماریس، کوش آداسی و ... ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در مطالب دیگر درباره هرکدام به طور کامل توضیح داده‌ایم.


0 views