حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۳ نوامبر . ۲۰۲۰

عاشوره؛ دسر ترکی ویژه ماه محرم

عاشوره؛ دسر ترکی ویژه ماه محرم

ترکیه یک کشور باستانی است که قدمت زیادی دارد به همین دلیل اقوام زیادی در طول تاریخ در اینجا زندگی کرده‌‌اند و آثار تاریخی از خود برجای گذاشتند که نشان می‌‌دهد این مردم از نظر فرهنگ و مذهب با یکدیگر متفاوت بوده‌‌اند. در حال حاضر نیز اقوام متفاوت با اعتقادات و مذهب متفاوت در ترکیه و کنار هم زندگی می‌‌کنند و شما می‌‌توانید شاهد هر نوع پوشش و هرنوع مراسم مذهبی باشید. یکی از مراسم‌‌های مذهبی شیعیان در ماه محرم برگزار می‌‌شود. در ترکیه و مخصوصا جنوب شرقی آن تعداد شیعیان زیادی زندگی می-کنند که مانند تمام شیعیان در سراسر جهان این مراسم باشکوه را برگزار می‌‌کنند. از آداب و رسوم شیعیان ترک در ماه محرم درست کردن یک نوع دسر به نام عاشوره است که در این مطلب از وب‌‌سایت حیاطمون ابتدا مختصری این دسر را معرفی می‌‌کنیم و سپس طرز تهیه آن را آموزش می‌‌دهیم. با ما همراه باشید:

عاشوره چیست؟

عاشوره که به آن پودینگ حضرت نوح هم می‌گویند؛ یک نوع دسر ترکیه‌ای است و مردم ترکیه این دسر را هر سال قمری، در روز دهم ماه محرم و روز عاشورا درست می‌‌کنند و به عنوان نذری برای همسایگان، دوستان و آشنایان می‌‌برند. این دسر در مناطق مختلف ترکیه با دستورهای مختلفی درست می‌‌شود اما مواد اصلی آن شامل گندم، لوبیا سفید و نخود است و برای تزیین آن معمولا از دانه انار، کشمش، دارچین، انواع آجیل و حبوبات استفاده می‌‌کنند. طرز تهیه این دسر آسان است و در ادامه آن را آموزش می‌‌دهیم تا شما نیز بتوانید نه فقط در این ایام بلکه همیشه در خانه درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

مواد لازم برای تهیه عاشوره

گندم                         ۵۰۰ گرم

لوبیا سفید                 یک لیوان

نخود                        نصف لیوان

برنج                        نصف لیوان

کشمش                     یک فنجان

قیسی                        10 عدد

انجیر خشک            10 عدد

فندق                         نصف لیوان

سیب                        یک عدد

پرتقال                      یک عدد

شکر                        یک‌ونیم لیوان

آب جوش                 پنج لیوان

شیر                          یک لیوان

انار دان شده             یک عدد

گردو، فندق و پسته  نصف لیوان

دارچین                    یک قاشق غذاخوری

*این مواد برای 4 نفر کافی است.

*زمان آماده‌‌سازی این دسر یک ساعت و نیم و زمان پخت آن یک ساعت است.

طرز تهیه عاشوره

مرحله اول

برای تهیه عاشوره ابتدا باید حبوبات را بخیسانید و سعی کنید این کار را از شب قبل انجام دهید.

مرحله دوم

گندم‌ها را بشویید، سپس آن‌‌ها را داخل قابلمه بریزید و به اندازه سه بند انگشت روی آن آب جوش بریزید. آن‌‌ها را مرتب هم بزنید تا گندم‌ها بعد از آزاد کردن نشاسته‌اش در آب خراب نشوند.

مرحله سوم

در قابلمه‌‌ای دیگر نخود و لوبیا سفید با دمای متوسط به همراه آب بجوشانید.

مرحله چهارم

قیسی‌ها را بشویید. سپس کشمش‌‌ها و انجیرها خرد کنید و بعد در قابلمه‌های جداگانه به مدت ده دقیقه بجوشانید. سپس سیب را به شکل مکعب‌های کوچک خرد کنید و پرتقال‌ را نیز در اندازه تکه‌های سیب‌ به همان شکل خرد کنید.

مرحله پنجم

نخود و لوبیا را پس از جوشاندن به قابلمه حاوی گندم اضافه کنید و باقی حبوبات را هم به آن قابلمه اضافه کنید و پنج لیوان آب روی آن بریزید و بگذارید بپزد.

مرحله ششم

در یک قابلمه برنج را بشویید و سیب و پرتقال را به قابلمه اضافه کنید سپس روی آن‌ها فندق را بریزید و بگذارید بیست دقیقه بپزند.

مرحله هفتم

در قابلمه‌‌ای دیگر شیر را گرم کنید و در حالی که آن را هم می‌زنید به آن شکر اضافه کنید.

مرحله هشتم

به دلیل سنگینی مواد عاشوره تمایل به ته نشین شدن دارند، به همین دلیل باید مرتب آن را هم بزنید. سپس به مدت نیم ساعت دیگر هم بگذارید بپزد و زمانی که مواد قوام آمدند، قابلمه را کنار بگذارید تا حرارت آن کم شود.

مرحله نهم

پس از آماده شدن دسر آن را در ظرف مخصوص بریزید و با موادی مانند دارچین، دانه انار، گردو، پسته و ... تزیین کنید.

عاشوره شما آماده‌‌ست!

نکته: برای سفید و براق شدن عاشوره حتما از شیر استفاده کنید و پیشنهاد میکیم از گردو فقط برای تزیین عاشوره استفاده کنید و داخل آن نریزید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون ابتدا مختصری درباره دسر عاشوره و تاریخ آن صحبت کردیم و سپس طرز تهیه آن را آموزش دادیم. در مطالب دیگر و بخش شیرینی و دسر می‌‌توانید آموزش تهیه انواع دسر و شیرینی ترکیه‌‌ای را ببینید و از درست کردن آن‌‌ها لذت ببرید.


0 views