حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۴ سپتامبر . ۲۰۲۰

آرامگاه آتاتورک؛ بنیان‌گذار ترکیه

آرامگاه آتاتورک؛ بنیان‌گذار ترکیه

کشور ترکیه، تاریخی چندهزارساله دارد که در این سال‌ها پادشاهان قدرتمندی بر آن حکومت کرده‌اند. اما در حدود یک قرن پیش، مصطفی کمال آتاترک که  فردی شجاع و نیرومند بود توانست درر جنگ‌های بسیاری پیروز شود و جمهوری ترکیه را پایه‌گذاری کند. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی آتاتورک و سپس آرامگاه او می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

زندگینامه آتاتورک

مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۸۸۱ در شهر سالونیکا که هم‌ اکنون در کشور یونان وجود دارد؛ به دنیا آمد. او در یک خانواده ترک و مسلمان   بزرگ شد و رزمنده جنگ استقلال ترکیه، بنیان‌گذار و اولین رئیس جمهور ترکیه بود.

آتاتورک کودکی بسیار تیزهوشی و تیزبین بود و به همین دلیل در دوران مدرسه زمانی که 12 ساله بود به او لقب کمال را دادند. او پس از اتمام تحصیلاتش که بسیار موفق هم بود. در یک مدرسه دولتی شروع به تحصیل کرد. بعد از آن وارد دانشکده جنگ شد و سپس در سال ۱۹۰۵ فارغ التحصیل شد.

آتاترک در جنگ بین عثمانی و روسیه باعث شکست روسیه شد و د رهمان زمان لقب پاشا را به او دادند و  سپس او را به مقام ژنرالی منصوب کردند. آتاترک در جنگ‌های زیادی پیروز شده است و یکی از آن‌ها جنگ جهانی اول است که در آن شهر استانبول زیر سلطه انگلیس، فرانسه و ایتالیا بود و آتاتورک این شهر را نجات داد

او در سال ۱۹۲۳ با کمک ملی‌گرایان و گروه‌های مبارز، بعد از شکست امپراطوری عثمانی که سال‌ها بر این کشور حکومت داشتند؛ جمهوری ترکیه را پایه‌گذاری کرد و سپس رئیس جمهور ترکیه شد.

آتاترک به معنی پدرترک‌ها است زیرا او مردی بزرگ بود که برای مردم ترکیه بسیار اهمیت دارد و پارلمان ترکیه این عنوان را به او داد.

خدمات آتاتورک

آتاترک یک سکولار و ملی‌‌گرا بود و به سیاست‌‌ها و نظریه‌هایش کمالیسم گفته می‌شد؛ او حتی به زیر پا گذاشتن سنت‌های ترکیه هم متهم شد اما با این حال در جهان اسلام محبوبیت داشت. او در زمان رییس جمهوری اصلاحات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زیادی در ترکیه انجام داد و از ترکیه یه کشور مدرن، پیشرفته و یکپارچه ساخت و در همان زمان نیز رضاشاه از ایران پس از سفر به ترکیه و دیدار با آتاتورک، او را الگو قرار می‌داد تا همانند او  کشوری مدرن را پایه‌گذاری کند.

از جمله خدمات او این است که تحصیلات ابتدایی را در ترکیه رایگان و اجباری کرد و در همین راستا مدرسه‌های زیاد و مجهزی هم ساخت که یکی از آنها مدرسه خلبانی Turkkusu بود.

از دیگر خدمات او این بود که نام خانوادگی را به ترک‌ها معرفی کرد و به جای الفبای قدیمی عثمانی، الفبای لاتین ترکی جایگزین کرد و اصطلاحات غیرترکی را به معادل ترکی تغییر داد. او همچنین مدافع حقوق زنان بود و در همین راستا حق رای در انتخابات محلی در اختیار زنان قرار داد.

آتاتورک ملی‌گرایی را در ترکیه ترویج کرد و با روحانیون مبارزه کرد تا دین را از سیاست جدا کند و حتی توانست به جدل بین مسلمان و مسیحیان درباره مسجد ایاصوفیه پایان دهد که البته این روزها دوباره تبدیل به مسجد شده است.

خانواده آتاترک

آتاتورک فرزند نداشت اما یک پسر و هفت دختر را به فرزندی قبول کرد و یکی از آن‌ها صبیحه گوکچن بود که اولین خلبان نظامی زن در جهان است. او در مدرسه خلبانی که آتاتورک ساخته بود تحصیلاتش را تکمیل کرد و خدمات زیادی در ترکیه انجام داد.

بیشتر بخوانید: فرودگاه صبیحه گوکچن در استانبول

آرامگاه آتاتورک در آنکارا

آرامگاه آتاتورک

آتاتورک در سن ۵۸ سالگی براثر بیماری کبد در کاخ دولماباغچه درگذشت او پیش از مرگش اظهار کرد: «جسم ضعیفم به خاک بازمی گردد اما جمهوری ترکیه برای همیشه ابدی خواهد ماند» پس از درگذشت او اتحادیه اروپا و یونسکو سال ۱۹۸۱ را به مناسبت ۱۰۰ سالگی او، آتاترک نامگذاری کردند و نخست وزیر سابق یونان هم جایزه صلح نوبل سال ۱۹۳۴ رو جایزه آتاترک نامگذاری کرد.

آتاتورک برای مردم ترکیه بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل در سال ۱۹۵۱ قانون مجازات برای توهین به آتاترک وضع شد که در پی آن خبرنگاران فرانسوی به این قانون اعتراض کردن زیرا آن را در تضاد با آزادی بیان می‌دانستند. حتی شاید جالب باشد که بدانید سایت یوتیوب به دلیل پخش چهار ویدیو که در آن آتاترک را یک فراماسون همجنسگرا معرفی کرده بود به مدت ۳ ماه فیلتر شد.

آرامگاه آتاتورک طراحی و معماری بسیاری زیبایی دارد که هم‌اکنون در منطقه چانکایا آنکارا قرار دارد. ساخت این آرامگاه حدود ۴ سال طول کشیده است. این بنا ارتفاعی در حدود ۲۷ متر دارد که شکوه آن بیشتر و آن را حیرت‌انگیز می‌کند. این آرامگاه محوطه‌ای زیبا و دوست‌داشتنی دارد و در حال حاضر یکی از مکان‌های دیدنی در آنکارا محسوب می‌شود که می‌توانید از شنبه تا چهارشنبه از 9 صبح تا 5 بعدازظهر از آن بازدید کنید.

مکان‌های دیدنی این آرامگاه شامل جاده شیرها، میدان مراسم، مزار، کتابخانه و چندین جای فرهنگی دیگر است که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. همچنین این آرامگاه میزبان بسیاری از مراسم‌های مذهبی و ملی ترکیه است که در آن روزها شور و هیجانی خاصی آن‌جا را فرا می‌گیرد.

نشانی دقیق آرامگاه آتاترک: Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara, Turkey

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی آتاتورک؛ این مرد بزرگ و آرامگاهش پرداختیم. اما ترکیه آرامگاه بسیاری از اشخاص بزرگ در طول تاریخ است و یکی از این اشخاص، مولانا است که مقبره‌اش در شهر قونیه است و ما او را در مطالب دیگر معرفی کردیم.


0 views