حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۲ اوت . ۲۰۲۰

بالات؛ محله‌ای رویایی در استانبول

بالات؛ محله‌ای رویایی در استانبول

استانبول هرساله مقصد تعداد زیادی از گردشگران جهان هست اما بسیاری از این گردشگران و یا حتی شهروندان ترکیه از وجود محله‌ای رویایی در قلب استانبول و منطقه فاتح بی‌خبر هستند. در این منطقه محله‌ای کوچک، دنج و تاریخی با ساختمان‌های رنگی رنگی، چوبی با پنجره‌های زیبا با نام بالات وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی است در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون شما رو با این محله بیشتر آشنا می‌کنیم .

درست در کنار بالات محله‌ای قدیمی با نام فِنِر وجود دارد که  در زبان یونانی به معنای فانوس است. این یک محله‌ی یونانی‌نشین در استانبول است. وجود این دو محله در کنار هم فضایی تماشایی به وجود آورده همانندش پیدا نخواهد شد. این دو محله، مکان‌هایی بسیار مناسب برای عکاسی هستند که البته که هجوم گردشگران به دور مانده است.

این سه محله، یعنی بالات و  فِنِر و فاتح، سه محله و منطقه تاریخی استانبول هستند که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

تاریخچه بالات

ریشه کلمه بالات، کلمه‌ی یونانی پالاتیون (Παλάτ) است که در زبان فارسی به معنی قصر است و به دلیل آن‌که در نزدیکی قصر بلاشرنه قرار داشته است به نام معروف است. محله بالات هم‌اکنون در محدوده قدیم استانبول و در ساحل غربی شاخ طلایی قرار دارد که این منطقه‌ی محبوب گردشگران خارجی است.

محله بالات در قدیم محل سکونت یونانی‌ها بوده است و بعدها یعنی حدود 50 سال قبل محل سکونت یهودیانی شد که از اسپانیا تبعید شده بودند. اکنون اما محل سکونت قومیت‌های مختلفی مثل ارمنی‌ها، مسلمانان، یونانی‌های یهودیان و ترک‌ها هست که همه آن‌ها درکنار هم زندگی‌می‌کنند بنابراین اگر در این محله مسجدی را در کنار کلیسایی دیدید تعجب نکنید!

همان‌طوری که گفتیم بالات یک محله قدیمی‌ست که محل سکونت افراد متوسط و ضیف و فقیر جامعه بوده است. پس در این محله خیابان‌ها و کوچه‌ها تنگ و باریک است؛ ساختمان‌ها رنگارنگ و بهم فشرده هستند. زمان انگار در اینجا ایستاده است و امکان دارد شما بندرخت آویزان از پنجره‌ها ببینید و یا بچه‌هایی را که در خیابان فوتبال بازی می‌کنند شیب خیابان‌ها زیاد است اما در انتهای آن‌ها از و بالای تپه می‌توان منظره‌ای بی‌نظیر از تنگه بسفر و بندر شاخ طلایی را دید که شاید نتوان در هیچ‌کجای استانبول چنین مکانی را پیدا کرد.

محله بالات - ترکیه گردی - استانبول گردی
محله بالات

مکان‌های دیدنی بالات

این محله علاوه بر خانه‌های زیبایش، مکان دیدنی بسیار زیادی که دیدنشان خالی از لطف نیست!

یکی از آن‌ها کالج ارتدوکس یونانی است که در واقع مدرسه‌ای مذهبی برای یونان بوده است که بنای قرمز رنگ است که در حدود 500 سال قدمت دارد. دیگری کلیسایی آهنی است که اهالی ترک‌زبان آن را دمیر کلیسا می‌نامند. این کلیسای ارتودکس‌ها با نام حضرت مریم است که ترک‌ها به آن ننه مریم می‌گویند. این جهت این کلیسا را آهنی گویند که اسکلت بنای آن تماما با آهن ساخته شده و اخیرا نیز توسط اردوغان، ریس جمهور ترکیه، مرمت شده‌است

دو کلیسای دیگر به نام‌های سنت جورج و سنت استفان بولگار در این محله‌های وجود دارند که کلیسای استفان بولگار از چدن ساخته شده که سبک نئوگوتیک دارد و در آن زیورآلات ارزشمندی نگهداری می‌شود و کلیسای سنت جورج از زمان قسطنطنیه، رهبری کلیساهای ارتدوکس جهان را به عهده داشته است. حتی اگر ارتدوکس هم نباشید می‌توانید از کلیسا دیدن کنید و شمع روشن کنید.

مسجدی به نام میرمه سلطان نیز وجود دارد که به محض ورود به آن با یک فرش شرقی شگفت‌انگیز در کف سالن مسجد رو به رو می شوید. این مسجد متعلق به شاهزاده خانم میر ماهه، دختر مورد علاقه سلطان سلیمان بزرگوار عثمانی بوده است و ساخت آن در سال 1565 توسط معمار مشهور ترکیه‌ای، میمار سینان، 3 سال طول کشید. این مسجد در زمین لرزه 6 ریشتری آسیب دید؛ اما به سرعت بازسازی و مرمت شد..

کلیسای دیگری به نام Chora در این محله وجود دارد که یکی از بهترین کلیساهای بیزانس است که در قرن 16 به مسجد تبدیل شد و بعدها در سال 1948 تغییر کاربر به موزه داد.

محله بالات - ترکیه گردی - استانبول گردی
محله بالات

کافه‌گردی در بالات

بالات مانند تمام محله‌های استانبول کافه‌ها و رستوران‌های کوچک، دلنشین، زیبا و پر از آرامش به همراه غذاهای بسیار خوشمزه و اصیل ترکیه را دارد. خیلی از مردم معتقدند که در این کافه‌ها می‌شود بهترین چای ترکیه را نوشید. کافه وودینا نیز یک کافه معروف در این منطقه است که باقلوای بسیار خوشمزه‌ای دارد. کافه دیگری به نام دپارتمان قهوه وجود دارد که اولین جایی‌ست که در این محله می‌بینید و قهوه‌هایش را با بهترین دانه‌های قهوه از سراسر دنیا تهیه می‌کند که می‌تواند از آن قهوه نیز به عنوان سوغاتی بخرید.

محله بالات - ترکیه گردی - استانبول گردی
محله بالات

چگونه به بالات برویم؟

برای رسیدن به این مکان جذاب و دیدنی می‌توانید از ایستگاه های مترو، خطوط اتوبوس و کشتی‌ها استفاده کنید. کم‌هزینه‌ترین بهترین مسیر اما استفاده از خطوط مترو است که می‌توانید به ایستگاه متروی M2 بروید. مسیر آن با خطوط اتوبوس ایستگاه‌های M2، 55T، 44B و یا ایستگاه 36CEاست. ایستگاه قطار مرمره نیز نزدیکترین ایستگاه قطار به محله بالات است. اما اگر می‌خواهید با کشتی بروید باید خودتان را به منطقه آیوانسرای در ساحل خلیج شاخ طلایی برسانید. از اینجای مسیر به بعد را می توانید قدم زنان در کنار ساحل تا رسیدن به محله بالات لذت ببرید و یا به سرعت خودتان را با اتوبوس هایی که در ایستگاه نزدیک ساحل قرار دارند به محله بالات برسانید.

محله بالات - ترکیه گردی - استانبول گردی
محله بالات

سخن پایانی ...

مردم این محله بسیار خونگرم هستند و شما می‌توانید با آن‌ها در مورد آداب و رسوم و سنت‌های فرهنگی‌شان گفتگو کنید اما به اعتقادات آنان احترام بگذارید. پوشش آن‌ها نسبت به شهر کمی متفاوت است و بنابراین در مکان‌های مذهبی مثل مسجد و کلیسا، پوشش مناسب باید داشت.


0 views