حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۰ اکتبر . ۲۰۲۰

باسیلیکا سیسترن؛ سرداب 1500 ساله

باسیلیکا سیسترن؛ سرداب 1500 ساله

استانبول تاریخی‌ترین شهر ترکیه است که مساجد، کلیسا‌ها و بناهای تاریخی زیادی در آنجا وجود دارد و گردشگران از سراسر جهان برای بازدید از آن‌ها به این شهر سفر می‌کنند. یکی از این بناهای تاریخی آب انبار بسیلیکا است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی این بنای تاریخی می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

باسیلیکا سیسترن کجاست؟

باسیلیکا در لغت به معنای محل عبادت است که نام خود را از کلیساهای بزرگ در زمان امپراطوری روم گرفته است. باسیلیکا پیش از این در زمان کنستانتین اول یک کلیسا قدیمی و مقدس بوده است که بعدها به آب انبار تبدیل می‌شود و سیسترن نیز به معنای سرداب یا آب انبار است. به طور کلی باسیلیکا سیسترن به معنی آب انبار فرو رفته در زمین یا آب انبار کلیسا است. باسیلیکا در زمان قدیم منبع ذخیره و تامین آب برای قصر و ساختمان‌های مهم شهر قسطنطنیه یا استانبول امروزی بوده است. مساحت این بنا 8900 متر مربع است که ظرفیت ذخیره آب در آنجا حدود 80 هزار متر مکعب است. اما یکی از جذابیت‌های این آب انبار وجود طاقی زیباست که با ستون‌هایی نگه داشته شده است. در اینجا 336 ستون مرمری بسیار بلند و بزرگ با فاصله‌های متناسب وجود دارد و پایه‌های آن مجسمه‌هایی به شکل سر مدوسا است که در بعضی ستون‌ها برعکس‌ها و در بعضی ستون‌ها به یک طرف قرار داده شده است. مدوسا(Medusa) به معنای فرمانروا، یکی از اساطیر یونانی است او زنی نفرین شده با موهایی از جنس مار بود که می‌توانست با خیره شدن به هرکس، او را تبدیل به سنگ کند و دلیل چینش این‌گونه این مجسمه‌ها نیز خنثی کردن نفرین او است. این سرداب که بی‌شباهت به یک معبد مقدس نیست؛ بزرگترین آب انبار زیرزمین شهر است که آب آن از جنگل بلگراد تامین می‌شود و هوای آنجا همیشه خنک است و صدای موسیقی از هر طرف به گوش می‌رسد. باسیلیکا سیسترن (Basilica Cistern) یا(Yerebatan Sarnıcı ) به زبان ترکی، در نزدیکی مسجد ایاصوفیه و کاخ توپکاپی قرار دارد که دسترسی آن عالی است و همین باعث شده تا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در استانبول باشد. قرار دارد. این قصر زیبای زیرزمین هرروز از ساعت 9 صبح تا 5:30 بعدازظهر باز است و می‌توان از آن دیدن کنید.

نشانی دقیق باسیلیکا سیسترن:

تاریخ باسیلیکا سیسترن

این بنای تاریخی تا به حال امپراتوری‌های زیادی با داستان‌های جالب و منحصر به فرد به خود دیده است. گفتیم که این بنا پیش از این زیرزمین یک کلیسا بوده است که در میدان اصلی قسطنطنیه در زمان کنستانتین اول و حدود قرن چهارم میلادی قرار داشته است. این زیرزمین از بلاهای طبیعی و غیرطبیعی زیادی جان سالم به در برده و بارها مرمت و بازسازی شده است. یکی از این بلاها شورش نیکا است که یکی از فاجعه‌آمیزترین شورش‌ها در طول تاریخ است بعد از آن شورش ژوستین یکم، پادشاه رم شرقی این زیرزمین را به آب انبار تبدیل کرد. این آب انبار منبع تامین آب قصر امپراطوری و کاخ‌های تپه اول بوده است که قرن پانزدهم نیز مورد استفاده قرار می-گرفت. در زمان امپراطوری عثمانی کم کم بدون استفاده قرار گرفت و فراموش شد تا اینکه در اواسط قرن شانزدهم توسط یکی دانشمند فرانسوی کشف شد او که برای تحقیق درباره قسطنطنیه و تاریخ آن به عثمانی آمده بود در زمان اقامتش درباره آب انباری قدیمی شنیده بود که مردم از آن استفاده می‌کردند. پس به آنجا رفت تا از آن بازدید کند؛ پس از پایین رفتن از پله‌ها با سرداب بسیار زیبا و مرمری مواجه می شود که ستون های بسیار بلندی در دل آن خودنمایی می کردند. پتروس جولیوس؛ کاشف فرانسوی سوار قایق شد و با سختی فراوان درون سرداب به گردش پرداخت. اندازه و ابعاد باسیلیکا سیسترن را به دست آورد و تعداد ستون ها را هم از قلم نینداخت. پتروس جولیوس بعدها، این اطلاعات را در سفرنامه خود منتشر کرد، بسیاری را تحت تاثیر خود قرار داد و در واقع باسیلیکا سیسترن باستانی را به دنیای غرب و کشورهای اروپایی معرفی کرد و آن را تبدیل به یک مرکز گردشگری کرد.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون آب انبار باسیلیکا، این بنای زیبا در اعماق زمین را معرفی کردیم و درباره تاریخ آن توضیح دادیم. در ترکیه بناهای قدیمی و تاریخی مانند ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه و ... نیز وجود دارد که در مطالب دیگر درباره آن‌ها نیز شخن گفته‌ایم.


0 views