حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۷ سپتامبر . ۲۰۲۰

جنگل بلگراد؛ طبیعتی بکر در استانبول

جنگل بلگراد؛ طبیعتی بکر در استانبول

استانبول شهری همیشه شلوغ و پرهیاهو است که خیابان‌‌های آن همیشه پر از گردشگر است اما در این شلوغی یک جنگلی بسیار زیبا با طبیعتی بکر و درختان بلوط بلند و آب و هوای خنک وجود دارد که پناهگاه بسیار عالی برای فرار از گرمای شهر است. در این مطلب از وب‌‌سایت حیاطمون به معرفی این جنگل زیبا می‌‌پردازیم. با ما همراه باشید:

جنگل بلگراد کجاست؟

جنگل بلگراد در 15 شمال غربی شهر استانبول قرار دارد. این جنگل یکی از قدیمی‌‌ترین مناطق استانبول است که در زمان‌‌های قدیم حدود 13 هزار هکتار بوده است اما رفته رفته با بزرگتر و پرجمعیت‌‌تر شدن استانبول این جنگل به 5 هزار  هکتار کاهش پیدا کرده است. در این جنگل رودخانه‌‌ها و چشمه‌‌های بسیار زیبایی وجود دارند به همین دلیل این جنگل در زمان سلطان سلیمان منطقه‌‌ای بسیار مهم بوده زیرا که منبع اصلی برای تامین آب شهر استانبول بوده است که البته هنوز هم می‌توانید قنات‌های قدیمی و تاریخی‌‌ای را در جنگل ببینید.

جنگل بلگراد - جاذبه گردشگری استانبول

جنگل بلگراد

در این جنگل وسیع، درختانی بلند و بسیار زیبا وجود دارند که سایبانی عالی را ایجاد کردند به طوری که نور خورشید از لا به لای درختان به صورت ملایم می‌‌تابد و باعث شده که هوای این جنگل همیشه خنک باشد. بهترین زمان برای رفتن و گشتن در این جنگل زیبا فصل‌‌های گرم سال و تابستان است و هوای آن بسیار مطلوب است و درختان همیشه سبز هستند و منظره‌‌ای جذاب را به نمایش می‌‌گذارند. گردشگران و مسافران زیادی نیز در این فصل به اینجا می‌‌آیند. اما در فصل‌‌های سرد سال و زمستان این منظره به کلی تغییر می‌‌کند؛ زمین پر از برف می‌‌شود و هوا نیز بسیار سرد است. بهتر در این مواقع تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید.

دیدنی‌‌های جنگل بلگراد

همانطور که گفتیم این جنگل منبع تامین آب شهر بوده بنابراین قنات‌‌های تاریخی یکی از دیدنی‌‌های این جنگل است. اما در این جنگل یک باغ گیاه‌‌شناسی مجهز به همراه دریاچه‌‌ای زیبا نام آتاتورک وجود دارد که در هنگام پیاده‌‌روی در این باغ می‌‌توانید انواع گیاهان عجیب و غریب و بومی را  در کنار دریاچه‌ ببینید. این باغ حدود 300 هکتار است و در آن‌‌جا حدود 2000 گونه گیاه نگهداری می‌‌شود.

این جنگل، یک جنگل طبیعی‌‌ است بنابراین انواع حیوانات و موجودات طبیعی مانند آهو، راسو، گرگ و ...  در آنجا به چشم می‌‌خورد. گفته شده در این جنگل 71 نوع گونه پرنده و 18 نوع پستاندارد زندگی می‌‌کنند که پس از روبه انقراض رفتن بعضی از گونه‌‌ها، شکار در این جنگل ممنوع شد.

در این جنگل یک مسیر پیاده‌‌روی بسیار طولانی حدود 6.5 کیلومتر وجود دارد که از چشمه نشت شروع می‌‌شود. این چشمه یکی از مناطق زیبا جنگل است و می‌‌توانید از آب این چشمه بنوشید که طعم بسیار نابی دارد. در طول مسیر پیاده‌‌روی نیز می‌‌توانید از دستگاه های ورزشی که برای شما گذاشته شده استفاده کنید و به تماشای درختان این جنگل که بیشتر آن‌‌ها بلوط هستند، بپردازید.

جنگل استانبول - بلگراد -belgrade

چگونه به جنگل بلگراد برویم؟

جنگل بلگراد در ۱۵ کیلومتری شمال غرب استانبول قرار دارد و می‌‌توانید با تاکسی و یا خودرو شخصی به آن‌‌جا بروید. ورودی این جنگل رایگان است و همه ساعات شبانه روز میزبان شما خواهند بود. در این جنگل پارکینگی نیز برای رفاه گردشگران در نظر گرفته شده که در روزهای آخر هفته که شلوغ‌‌تر است نسبت به اواسط هفته هزینه‌‌ی بیشتری باید بپردازید. همچنین اگر بخواهید با خودرو شخصی به داخل جنگل بروید باید هزینه‌‌ای بپردازید.

با وسایل حمل و نقل عمومی هم می‌‌توانید به جنگل بلگراد بروید؛ اتوبوس‌های خط ۱۵۳ در Sariyer و از میدان تکسیم به مقصد Bahkecoy بهترین راه رسیدن به آن‌‌جاست.

نشانی دقیق جنگل بلگراد: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul, Turkey

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی جنگل زیبای بلگراد پرداختیم اما در استانبول پارک‌‌های معروف و زیبایی وجود دارد که می-توانید برای گردش به آنجا بروید که در مطلبی دیگر همه آن‌‌ها را معرفی کردیم.


0 views