حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۱ اوت . ۲۰۲۰

دانشگاه‌های برتر ترکیه

دانشگاه‌های برتر ترکیه

رتبه دانشگاه‌های ترکیه هرسال روبه افزایش است و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی بیشتری برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند ترکیه پلی بین آسیا و اروپاست که دسترسی به کشورهای اروپایی را برای ایرانیان راحت‌تر می‌کند. تحصیل در این کشور به نسبت کیفیت آموزشی بالای آن ارزان است بنابراین می‌تواند بهترین مقصد برای دانشجویان ایرانی باشد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به بررسی دانشگاه‌های برتر ترکیه از نظر کیفیت آموزش، امکانات، رتبه‌بندی جهانی و به طور کلی شرایط تحصیل در ترکیه می‌پردازیم پس با ما همراه باشید:

تحصیل در ترکیه

در ابتدا باید بدانید که ترکیه حدود 200 دانشگاه دارد و بیشتر آن‌ها دولتی و تازه تاسیس هستند. قدیمی‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه دانشگاه بیکلنت هست که در سال 1984 تاسیس شده است که الان هم جزو برترین دانشگاه‌هاست و تازه تاسیس‌ترین دانشگاه ترکیه، دانشگاه بین‌المللی آنتالیاست و هدف آن جذب دانشجویان خارجی است.

پیش هرچیز لازم است بدانید اکثر دانشگا‌ه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است شهروندان ترکیه می‌توانند در بعضی از رشته‌ها بدون آزمون ثبت‌نام کرد اما اکثر دانشجویان دانشگاه‌های برتر مخصوصا رشته‌های هنری باید آزمون ورودی دهند. اما اتباع خارجی باید دو آزمون SAT  و YOS برای ورود به دانشگاه بدهند.

تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ترکیه زیر نظر YOK هستند که هر ساله نظارت‌های بسیار شدیدی بر دانشگاه‌ها اعمال می‌شود. همچنین تمام دانشگاه‌ها در ترکیه زیر نظر اراسموس پلاس هم هستند که از برنامه تبادلات دانشجویان در بین کشورهای عضو این پیمان حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

از بین همه دانشگاه‌های ترکیه 45 دانشگاه در رتبه‌بندی QS در کنار برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفتهاند و این دانشگاه‌ها اکثرا در شهرهای معروف ترکیه یعنی استانبول، آنکارا و ازمیر قرار دارند که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

تحصیل در دانشگاه کوچ - دانشگاه برتر ترکیه
Koç University

1. دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و معتبر در شهر استانبول است که از نظر رتبه‌بندی QS در رتبه 465، از نظر رتبه-بندی جهانی Times higher education در رتبه 501، از نظر رتبه‌بندی U.S.News رتبه 747 و از نظر رتبه‌بندی ملی در جایگاه 20 ام قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر شامل کالج‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم اداری و اقتصاد، علوم، مهندسی، حقوق، پرستاری و پزشکی است. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است (البته به غیر از دانشکده حقوق) و در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حدود 5500 دانشجو می‌پذیرد به همین علت مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است.

برای ورود به دانشگاه کوچ نمره قبولی در آزمون SAT با حداقل 1410 است (به این نکته توجه کنید که این آزمون زیر نظر موسسه Collegeboard   آمریکا برگزار و نمره‌دهی میشود و زمان آزمون، نمره‌دهی آزمون و محل آزمون هیچ ارتباطی به ترکیه و وزارت آموزش عالی ترکیه ندارد و شما صرفا نباید در ترکیه در این آزمون شرکت کنید) و برای زبان در رشته پزشکی مدرک تافل با حداقل نمره 80 نیاز است

* دانشگاه هیچ محدودیتی برای معدل ندارد اما معدل دانشجویان بین 17 تا 20 است.

آدرس وب‌سایت دانشگاه

تحصیل در دانشگاه بلکنت - دانشگاه برتر ترکیه
Bilkent University

2. دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی و معتبر در پایتخت ترکیه یعنی آنکارا است که از نظر رتبه‌بندی QS در رتبه 551، از نظر رتبه‌بندی جهانی Times higher education در رتبه 501، از نظر رتبه‌بندیU.S.News رتبه 571 و از نظر رتبه‌بندی ملی در جایگاه 9 ام قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر شامل دانشکده‌های هنر، معماری و طراحی، مدیریت کسب و کار، اقتصاد و مدیریت و علوم اجتماعی، موسیقی و هنرهای نمایشی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، حقوق و علوم است. نیمی از دروس ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. این دانشگاه در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حدود 13000 دانشجو می-پذیرد.

دانشگاه بیلکنت به 62% از دانشجویان بورسیه اعطا می‌کند که 43% از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد هستند. این بورسیه‌ها در 5 سطح 100 درصد، 80 درصد، 60 درصد، 40 درصد و 20 درصد به دانشجویان اعطا می‌گردد و در صورتی که دانشجویان در پایان ترم موفق به کسب نمره مد نظر دانشگاه نشوند مبلغ بورسیه اعطایی 2 سطح کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که حضور در کلیه سخنرانی و فعالیت‌های دانشگاهی الزامی است و در صورت عدم حضور بورسیه به حالت تعلیق درمی آید.

شهریه این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه بیلکنت در سال 2019-2020: 14,500 دلار و برای دانشجویان ترکیه 45000 لیر در سال است.  هزینه خوابگاه‌های دانشگاه بیلکنت هم از مبلغ 2600 تا 15,600 لیر متغیر است.

شرایط ورود به این دانشگاه داشتن مدرک زبان با نمره آیلتس 6.5 یا تافل 85، داشتن حداقل نمره در آزمون  SAT، داشتن مدرک ALES یاGRE  و مدرک GMAT برای مقطع تحصیلات تکمیلی، (به خصوص رشته‌های مدیریت بازرگانی) است.

آدرس وب­سایت دانشگاه

تحصیل در دانشگاه سابانجی - دانشگاه برتر ترکیه
Sabanci University

3. دانشگاه سابانجی (Sabanci University)

دانشگاه سابانجی یک دانشگاه خصوصی و معتبر در شهر استانبول است که از نظر رتبه‌بندی QS در رتبه 521، از نظر رتبه‌بندی جهانی Times higher education  در رتبه 401، از نظر رتبه‌بندیU.S.News رتبه 850 و از نظر رتبه‌بندی ملی در جایگاه 3 ام قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر شامل دانشکده‌های هنر و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی و مدیریت است. این دانشگاه در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

آدرس وب­سایت دانشگاه

تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه - دانشگاه برتر ترکیه
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

4. دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

دانشگاه فنی خاورمیانه یک دانشگاه دولتی و بسیار معتبر در شهر آنکارا است که از نظر رتبه‌بندی QS در رتبه 601، از نظر رتبه‌بندی جهانی Times higher education  در رتبه 601، از نظر رتبه‌بندیU.S.News رتبه 398 و از نظر رتبه‌بندی ملی در جایگاه 3 ام قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر شامل دانشکده‌های معماری، علوم پایه، اقتصاد و علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی مهندسی است. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و  در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری بیش از 1700 دانشجو می‌پذیرد. . این دانشگاه در سال گذشته رتبه اول در  CWUR را کسب کرده است.

این دانشگاه آزمون ورودی معمولا دشواری دارد و تنها یک درصد از شرکت‌کنندگان مجوز ورود به آن را پیدا می‌کنند. این دانشگاه در قبرس شمالی نیز یک شعبه دارد که اولین پردیس خارج از کشور ترکیه شناخته می‌شود. دانشگاه فنی خاورمیانه طراحی و فضای سبز زیبایی دارد و اولین پارک علم و فناوری در آن تاسیس شده است که به تکنوپلیس مشهور است.

این دانشگاه امکانات بسیار خوبی ارائه می‌دهد و بخش زیادی از فضای دانشگاه به کمپوس و خوابگاه‌ها تعلق دارد. برنامه اراسموس در دانشگاه خاورمیانه نیز با عناوین مختلفی همچون Erasmus+ و  Erasmus+ ICM امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی طراحی کرده است. دانشجویان ورودی در این برنامه‌ها  در طول دوره تحصیل از پرداخت شهریه معاف هستند و تنها هزینه‌های زندگی و اقامت را باید بپردازند.

پذیرش دانشجویان بین‌المللی از سال ۲۰۱۱ تنها از طریق آزمون ورودی این دانشگاه ممکن است و نمره قبولی آزمون ورودی دانشگاه-های دیگر اعتباری ندارد. براساس اطلاعیه این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ که برای هر دو کمپوس آنکارا و قبرس مطرح شد، نمره قبولی از آزمون ورودیAmerican College Testing (ACT)  حداقل ۲۷ از ۳۶ اعلام شده است. برای آزمون ورودی SAT نیز نمره اعلام شده برای درس ریاضی ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ است. متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه خاورمیانه باید مدرک دیپلم با حداقل نمره ۱۸ را ارائه دهند. البته در کمپوس قبرس شرط معدل دیپلم یا پیش‌دانشگاهی ۱۴ اعلام شده است. باید توجه داشت که کارنامه آزمون-های ورودی نظیر SAT ،QUDURAT ، TQDK  تنها دو سال معتبر است.

آدرس وب­سایت دانشگاه

تحصیل در دانشگاه بغازیچی - دانشگاه برتر ترکیه
Bogazici University

5. دانشگاه بغازیچی (Bogazici University)

دانشگاه فنی خاورمیانه یک دانشگاه دولتی و بسیار معتبر در شهر آنکارا است که از نظر رتبه‌بندی QS در رتبه 651، از نظر رتبه‌بندی جهانی Times higher education  در رتبه 601، از نظر رتبه‌بندیU.S.News رتبه 186 و از نظر رتبه‌بندی ملی در جایگاه 5 ام قرار گرفته است. این دانشگاه در حال حاضر شامل دانشکده‌های آموزش و پرورش، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اداری، فنی، علوم کاربردی و زبان‌های خارجی و موسسه‌های مهندسی پزشکی، علوم محیطی و علوم انسانی و علوم کاربردی است. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حدود 10 هزار دانشجو می‌پذیرد در حالی که حدود 900 عضو هیئت علمی دارد.

دانشگاه بوغازایچی دانشجویان خود را به بسیاری از دانشگاه‌های اروپا، امریکا، استرالیا و خاورمیانه انتقال می‌دهد تا فرصتی برای یک ترم تحصیل را در خارج از کشور داشته باشند و دانشجویانی که در طول یک ترم به دانشگاه خارج از کشور منتقل می‌شوند از پرداخت هزینه تحصیل در آن دانشگاه معاف هستند.

هزینه تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در سال 760 لیر است که حدودا به 200 دانشجو بورسیه می‌دهد. شرایط ورود به دانشگاه بغازیچی برای دوره‌های کارشناسی قبولی در آزمون  SAT و برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا قبولی در آزمون Gre نیاز است. آزمون SAT شامل ریاضیات و قرائت است که دریافت نمره بالای 1000 برای قبولی داوطلب ضروری است و برای زبان انگلیسی هم نمره تافل 79 و آیلتس 6.5 پیش نیاز ورود به دانشگاه است.

آدرس وب­سایت دانشگاه

در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی این 5 دانشگاه اکتفا کردهایم. در بخش بعدی 5 دانشگاه برتر دیگر را بررسی خواهیم کرد.

مقاله مرتبط: بخش دوم معرفی دانشگاه‌های برتر ترکیه


0 views