حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۴ سپتامبر . ۲۰۲۰

مسجد آبی؛ مسجد سلطان احمد

مسجد آبی؛ مسجد سلطان احمد

در ترکیه مساجد کلیساها و بنای مذهبی زیادی وجود دارد که اقلیت‌های مختلف در طول زمان آن‌ها را ساخته‌اند و اکنون به برخی از آن‌ها به موزه و آثار باستانی تبدیل شده‌اند. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی یکی از مساجد قدیمی به نام مسجد سلطان احمد که به مسجد آبی هم معروف است می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

معرفی مسجد آبی

مسجد سلطان احمد، یکی از مساجد معروف استانبول است و معمار آن محمد صدفکار است. صدفکار بعد از اتمام ساخت این مسجد در جوانی از دنیا رفت و مقبره‌اش نیز در کنار این مسجد ساخته شد. این مسجد برخلاف ایاصوفیه از ابتدا با هدف مسجد ساخته شد. به دلیل همین مسجد، منطقه‌ی اطراف مسجد را به نام سلطان احمد نامگذاری شده است. این مسجد به مسجد آبی معروف است و دلیل معروفیت آن به نام مسجد آبی وجود کاشی‌هایی به رنگ آبی با طرح هایی‌ست که از طبیعت الهام گرفته‌اند و الگوهایی که در آن زمان مرسوم بوده است که البته آن‌ها در طبقات بالایی هستند که و در حال حاضر خارج از دسترس بازدیدکنندگان است. این کاشی‌های سرامیکی توسط سید قاسم غباری که یکی از معروف‌ترین خطاط‌های زمان عثمانی بود؛ با آیه‌های قرآن تزیین شده است که جلوه‌ای زیبا به مسجد بخشیده است.

این مسجد یک گنبد بزرگ و هشت گنبد کوچک به همراه 6 مناره دارد و جالب است بدانید که مسجدالحرام که مقدس‌ترین مسجد مسلمانان است، در آن زمان 6 مناره داشت و پس از اعتراض‌ها مسلمانان، به دستور سلطان احمد یک مناره به مسجدالحرام اضافه می‌کنند. البته گفته شده کلمه "طلایی" و کلمه "شش" در زبان ترکی بسیار شبیه به هم هستند و سلطان احمد درخواست مناره طلایی داشته اما معمار به اشتباه ۶ مناره می‌سازد. این مسجد 260 پنجره دارد و به همین دلیل فضای داخلی آن بسیار پرنور و زیباست.

بخش اصلی این مسجد محراب است که بسیار باشکوه و زیبا ساخته شده است. در ساخت این محراب از سنگ-های مرمری که با ظرافت خاصی تراشیده شده‌اند استفاده شده است و دیوارهای آن از جنس سنگ سرامیک است. نکته قابل توجه آن این است که این محراب طوری ساخته شده که در زمان شلوغی همه افراد بتوانند محراب و امام جماعت را می‌بینند.

تاریخ مسجد سلطان احمد

در قرن هفدهم سلطان احمد اول که در آن زمان حکومت عثمانی را به دست داشت؛ دستور داد تا مسجدی برای مسلمانان در مرکز شهر استانبول بسازند. ساخت این مسجد از سال ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ طول کشید. اهمیت این مسجد برای سلطان احمد به قدری زیاد بود که خود او در همه مراحل ساخت آن حضور داشت و کمک می‌کرد. اما سلطان احمد متاسفانه تنها یک سال توانست از این مسجد استفاده کند. به دلیل آنکه این مسجد برای او بسیار ارزش داشت مقبره‌اش را در کنار همین مسجد قرار دادند. مسجد سلطان احمد در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است و همیشه قابل دسترس برای گردشگران و بازدیدکنندگان است و نیازی به پرداخت ورودی ندارد و در روز یک ساعت و نیم را به برگزاری نماز جماعت و عبادت اختصاص داده‌اند.

چگونه به مسجد آبی برویم؟

این مسجد در منطقه سلطان احمد و در نزدیکی کاخ توپکاپی، ایاصوفیه و بازار بزرگ استانبول قرار دارد و یکی از منطقه‌های معروف و قدیمی استانبول است که همیشه پر از گردشگر است. این منطقه اصلی‌ترین بخش شهر استانبول برای گردشگری است و به آن استانبول قدیم نیز می‌گویند.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون یکی از مساجد معروف استانبول به نام مسجد سلطان احمد را معرفی کردیم. مساجد و بناهای مذهبی دیگری مانند ایاصوفیه در استانبول وجود دارد که در مطالب دیگر به معرفی آن‌ها نیز می‌پردازیم.


0 views