حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۵ اکتبر . ۲۰۲۰

شهر بدروم

شهر بدروم

ترکیه یک کشور چهارفصل است و به دلیل آب و هوای خوبش بسیار مناسب برای گذراندن یک تعطیلات خوب است. شهرهای زیادی در ترکیه مانند آنتالیا، استانبول، مارماریس، ازمیر و ... برای سفر مناسب هستند و یکی از آن‌ها بدروم است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی بدروم، تاریخ و جاذبه‌های گردشگری آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

شهر بدروم کجاست؟

شهر بدروم یک شهر ساحلی است که در بخش جنوبی ترکیه قرار دارد این شهر در استان موغله و در همسایگی دریای اژه است. مساحت بدروم ۶۸۶ کیلومتر است و آب و هوای عالی دارد به همین دلیل یک شهر توریستی محسوب می‌شود. بدروم یا بودروم در زبان ترکی به معنای پایین است که در قدیم هالیکارناسوس نامیده می‌شد که این نام یونانی است. این شهر طبیعت و منظره‌ای بسیار زیبا دارد و بسیار مناسب برای گذراندن یک تعطیلات عالی است. بدروم را شهر قایق‌های بادبانی و جاذبه‌های باستانی می‌دانند و جالب است بدانید که هيرودت، نخستین تاریخ‌نگار یونانی در این شهر به دنیا آمده است و حتی یکی از عجایب هفتگانه جهان نیز در این شهر قرار دارد. از دیگر حقایق جالب درباره این شهر این است که یکی از معتبرترین موزه‌های باستان‌شناسی در زیرِ آب در بدروم است که می-توانید از آن بازدید کنید.

تاریخ بدروم

همانطور که گفتیم شهر بدروم نام دیگری به اسم هالیکارناسوس دارد که یونانی است و این نشان می‌دهد که این شهر در قدیم متعلق به یونان بوده است. اما پس از حمله پارس‌ها، این شهر به دست آن‌ها افتاد و تمدن ساترایی کاریا در آنجا شکل گرفت. این شهر برای پادشاهان پارس بسیار مهم بود اما اسکندر مقدونی به قلمرو پارس‌ها حمله کرد و شهر بدروم تبدیل به ویرانه‌ای شد. این شهر حتی جنگ‌های صلیبی را هم تجربه کرده است و پس از آن تحت تسلط سلاطین عثمانی بوده است در واقع سلطان سلیمان بود که بدروم تحت سلطه درآورد. اما در اواخر حکومت عثمانی‌ها، شهر بدروم یا همان هالیکارناسوس تبدیل به یک دهکده آرام ‌شده بود. اما در دهه 1940 گردشگرها این منطقه را کشف کردند و بدروم به یک شهر توریستی و گردشگری تبدیل شد. که سواحل زیبا به همراه انواع تفریحات ساحلی و ورزش‌های آبی، هتل‌ها و اقامتگاه‌های لوکس دارد.

جاذبه‌های گردشگری بدروم

آرامگاه هالیکارناسوس(Halicarnassus)

آرامگاه هالیکارناسوس یکی از عجایب هفتگانه جهان اس که در بدروم قرار دارد. این آرامگاه که به آن ماسولوس(Mausolus)  هم گفته می‌شود و قدمت آن به سال ۳۵۰ تا ۳۵۳ میلاد باز می‌گردد. این آرامگاه برای پادشاه منطقه و فرماندار هخامنشیان که به آن خشترپاون یا ساتراپ (به زبان یونانی) در کاریا گفته می‌شد؛ ساخته شد که ماسولوس به مدت ۲۴ سال بر این منطقه حکمرانی کرد. او با این که اهل این جزیره بود اما خود را یونانی می‌دانست او سال ۳۵۳ میلادی از دنیا رفت، همسرش به رسم یادبود برای او آرامگاهی ساخت که در آن زمان در دنیا بسیار مشهور و زیبا بود!

آرتمیس برای ساخت این آرامگاه هزینه بسیاری کرد. بهترین و ماهرترین معماران و طراحان جهان را به کار گرفت این آرامگاه ترکیبی است از معماری یونانی، لیکیایی و مصری است که آن را خاص کرده است. اما در اثر یک حادثه طبیعتی و یک زلزله در قرن ۱۳ میلادی، ستون‌های این آرامگاه شکست و آسیب دید و حتی بسیاری از بخش‌های آن توسط صلیبیون نابود شد.

دروازه‌ میندوس (Myndos Gate)

از دیگر جاذبه‌های تاریخی این شهر دروازه میندوس است که این دروازه به دست ماسولوس یا ماسول و همسرش آرتمیس برای بالا بردن استحکامات نظامی شهر ساختند. قدمت این دروازه به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد که بیشتر آن در اثر بلایای طبیعی و جنگ‌ها نابود شده است و فقط یک دیوار 7 کیلومتری از آن باقی مانده است.

قلعه بدروم (Bodrum Castle)

قلعه بدروم یک جاذبه گردشگری بسیار معروف است که قدمت آن به قرن ۱۵ میلادی باز می‌گردد. این قلعه به منظور بالا بردن استحکامات شهر بدروم ساخته شده و برای ساخت آن از آجرهایی که در آرامگاه ماسولوس به کار رفته، استفاده شده است. این قلعه در حال حاضر یک موزه زیبا است که یک موزه زیر آب هم در آنجا وجود دارد. این قلعه دارای ۵ برج به نام‌های برج مار، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی دارد و می‌توانید در این قلعه از اتاق شاهزاده خانم این منطقه، جواهرات بانوان ترک و ۲ کشتی که متعلق به سال ۹۳۵ میلادی هستند بازدید کنید.

بازار تورگوتریس (TURGUTREIS)

یکی از بهترین بازارهای شهر بدروم برای گردشگران این بازار است بازار محلی توگوتریس در پایین‌ترین نقطه جاده ای به همین نام که در قرار گرفته است و محصولاتی مختلف و متفاوتی به فروش می رسد. از سبزیجات تازه و خشک شده گرفته تا انواع لبنیات مختلف و محصولات تهیه شده از آنان را تهیه نمایید. البته در این بازار می توانید محصولاتی همچون انواع کفش و لباس، کیف، پارچه و دیگر وسایل را برای خرید پیدا کنید. یکی از ویژگی هایی که این منطقه دارد این است که همه ی فعالیت های تجاری در این بازار، بدون مالیات هستند که تاثیر به سزایی در قیمت نهایی کالاهای مورد داد و ستد در این بازار را دارد.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی شهر بدروم و جاذبه‌های گردشگری آن پرداختیم. شهرهای دیگر ترکیه نیز برای سفر مناسب هستند که هرکدام یک ویژگی منحصر به فرد دارند که در مطالب دیگر بیشتر درموردشان صحبت خواهیم کرد.


0 views