حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۶ سپتامبر . ۲۰۲۰

فاکتورهای انتخاب دوربین دیجیتال مناسب

فاکتورهای انتخاب دوربین دیجیتال مناسب

با پیشرفت تکنولوژی و وجود تلفن‌های همراه هوشمند، همه ما همیشه یک دوربین به همراه داریم و می‌توانیم لحظات و وقایع مهم را ثبت کنیم. اما عکاسی یک هنر و یک حرفه است و اگر به این هنر علاقه دارید احتمالا اولین سوالی که به ذهنتان می‌اید این است که چه "دوربینی بخرم؟" در این مطلب از وبسایت حیاطمون فاکتورهای مهمی که پیش خرید یک دوربین مناسب باید بدانید را توضیح می-دهیم. با ما همراه باشید:

هدف شما از خرید دوربین چیست؟

اولین چیزی که باید برای خود مشخص کنید هدف شما از خرید دوربین است. آیا شما عکاس حرفه‌ای هستید یا مبتدی؟ چه نوع عکاسی می‌خواهید انجام دهید؟ و بودجه شما چقدر است؟ برای استفاده روزمره و ثبت لحظات خانوادگی دوربین تلفن هوشمند شما کفایت می‌کند به خصوص که تلفن همراه‌های جدید دوربین‌های بسیار با کیفیت و با لنزهای قوی تولید می‌کنند و برای عکاسی مبتدی هم داشتن یک دوربین متوسط کافی است اما برای عکاسی حرفه‌ای شما نیاز به یک دوربین و لنزهای حرفه‌ای دارید و البته هزینه‌های هم به نسبت زیاد است.

برای خرید یک دوربین مناسب ابتدا باید به زیر موارد زیر دقت داشته باشید:

اندازه سنسور

سنسور تصویر یکی مهم‌ترین بخش‌های آن است که در قیمت دوربین تاثیر زیادی دارد و هرچه این سنسور بزرگتر باشد به قیمت دوربین اضافه می‌شود. اندازه سنسور بزرگتر باعث می‌شود عکس‌ها کمتر تار شوند. این سنسور نور را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند و باعث می‌شود تصویر به صورت دیجیتالی ثبت شود. اندازه سنسور دوربین‌های باکیفیت عالی 36 در 24 میلی متر یا فول فریم است البته می‌تواند تعداد پیکسل و رزولوشن‌های متفاوتی داشته باشند. سنسورهای یک اینچی هم در دوربین‌های خیلی حرفه‌ای‌تر پیدا می‌شود و در دوربین‌های بدون آینه و معمولی‌هایDSLR از از سنسور APS-C استفاده می‌شود که اندازه‌ای نصف فول فریم دارد و هزینه‌ی آن‌ها کمتر از سنسور فول فریم است.

فاصله کانونی و لنز

اندازه سنسور رابطه مستقیمی با فاصله کانونی دارد و یکی از قابلیت‌های دوربین‌های DSLR داشتن زوم اپتیکال است. فاصله کانونی درواقع فاصله سنسور تصویر تا مرکز نور است و مرکز نور جایی‌ست که پرتوهای نوری که از بیرون می‌آیند در آن نقطه با هم برخورد می‌کنند. هرچه فاصله کانونی کمتر باشد میدان دید وسیع‌تری داریم اما با زوم کمتر و هرچه فاصله کانونی بیشتر داشته باشیم میدان دید کوتاه‌تر اما با زوم بیشتر می‌شود. اگر عدد بیشترین مقدار فاصله کانونی را به کمترین عدد تقسیم کنیم مقدار بزرگنمایی و زوم را می‌توانیم به دست آوریم.

بر روی لنز دوربین اعدادی نوشته می‌شود که نشان‌دهنده اندازه این فاکتورهاست یکی از آن‌ها نیز بیشترین اندازه دریچه دیافراگم نشان می‌دهد. دریچه دیافراگم میزان نوری که به دوربین می‌رسد را نشان می‌دهد و هرچه این عدد کمتر باشد لنز با کیفیت‌تر است.

فاصله کانونی یک لنز نرمال بین 50 تا 100 میلیمتر است و مناسب برای عکاسی پرتره است. عدد فاصله کانونی لنزهای واید بین 5 تا 45 میلیمتر است که مناسب برای عکاسی طبیعت و عکاسی معماری است. البته لنزهای سوپرواید کمتر از 24 میلیمتر هستند.  لنز‌های تله فوتو نیز مناسب برای عکاسی ورزشی، مستند و .. است که عدد فاصله کانونی آن بین 100 تا 800 میلیمتر است. عدد مناسب فاصله کانونی برای عکاسی ورزشی بین 85 تا 250 و برای حیات وحش بیشتر از 250 است. این لنزها عمق میدان کمتری دارند و اجزای بزرگتری را نشان می‌دهند. برای عکاسی کلوزآپ هم از لنز با فاصله کانونی بین 50 تا 200 میلیمتر استفاده می‌کنند.

نوع بدنه

بدنه دوربین بخشی است که در دستان شما قرار می‌گیرد و همه اجزای دوربین روی بدنه سوار می‌شوند. بدنه‌های دوربین در حال حاضر به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

بدنه‌های پلاستیکی:

این نوع بدنه‌ها از جنس پلاستیک فشرده و با کیفیت هستند و مقاومت تقریبا خوبی دارند. این بدنه‌های پلاستیکی بسیار سبک و خوش دست هستند و معمولا در دوربین‌های نیمه حرفه‌ای و دوربین‌های کامپکت استفاده می‌شوند.

بدنه‌های ترکیبی یا بدنه‌های فلزی پلاستیکی:

در این نوع بدنه‌ها، در کالبد اصلی دوربین‌ فلز منیزیم یا تیتانیم استفاده می‌شود و پوشش رویی آن را با پلاستیک مقاوم پوشانده می‌شود. حتما حدس زده اید که این نوع بدنه ها برای دوربین‌های حرفه‌ای استفاده می شود تا مقاومت در برابر صدمات فیزیکی به کمترین حد ممکن کاهش یابد. افزایش وزن بدنه های ترکیبی نسب به بدنه های پلاستیکی اجتناب ناپذیر است اما اگر عکاسی خبری انجام میدهید یا عکاس طبیعت هستید و سر و کارتان با کوهستان و فضای باز است بهتر است وزن نسبتا بالا را به جان بخرید و یک دوربین با بدنه پلاستیکی-فلزی تهیه کنید .

خرید دوربین دست دوم

مجموعه حیاطمون شرایطی را برای ایرانیان ساکن ترکیه فراهم آورده که می‌توانید لوازم الکترونیک دست دوم خود مانند دوربین، تلویزیون، لپتاپ، ضبط صوت، موبایل و ... بفروشید و برای آن کافی است به وب‌سایت حیاطمون مراجعه کنید و به صورت رایگان آگهی ثبت کنید و البته به ازای هر 5 آگهی که ثبت کنید 10 لیر هدیه می‌گیرید. علاوه بر ثبت آگهی شما می‌توانید لوازم مورد نیاز خود را در وب‌سایت جستجو کنید و بنابر اطلاعاتی که در وب‌سایت وجود دارد خرید خود را انجام دهید

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به بررسی ویژگی‌ها و فاکتورهای مهم برای خرید دوربین پرداختیم. اما اولین نوع دوربین‌ها چه زمانی اختراع شدند ؟ در حال حاضر چه نوع دوربین‌هایی وجود دارند و کاربرد هرکدام چیست؟ در مطالب دیگر از وب‌سایت حیاطمون به این موضوع نیز پرداخته‌ایم.


0 views