حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۱ اوت . ۲۰۲۰

چه تلویزیونی بخریم؟

چه تلویزیونی بخریم؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تلویزیون‌هایی با مدل‌های جدید در اندازه‌های مختلف به بازار آمدند. یکی از چالش‌های پیش روی ما در هنگام خرید تلویزیون این است که چه تلویزیونی با چه تکنولوژی برای خانه ما مناسب هست؟ در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به اندکی درباره تاریخچه تلویزیون و سپس به بررسی به انواع تلویزیون‌ها و تفاوت‌های بین آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

تلویزیون یک واژه فرانسوی است که به زبان فارسی راه یافته است و بخش اول این کلمه یعنی "تله"، یونانی و به معنای دور است و بخش دوم آن یعنی "ویزیو" یک واژه لاتین به معنای «دید» است. البته آلمانی‌ها به آن  Fernsehen به معنای دوردید می‌گویند.

تلویزیون‌ چندسال پیش اختراع شد؟

جالب است بدانید که قبل از تلویزیون‌های الکتریکی، تلویزیون‌های مکانیکی مهمان خانه‌ها بودند. اولین بار در سال 1884 بود که یک دانش‌آموز آلمانی توانست اولین سیستم تلویزیون الکترومکانیکی را بسازد که تصویر بر روی صفحه‌ای به وسیله لنز و صفحه‌ای چرخان روشن می‌شد؛ او پائول نیپکو نام داشت. اما بعد از آن در سال 1907 یک دانشمند روسی به نام روزینگ توانست با لامپ‌ پرتو کاتدی اشکال ساده‌ای را از طریق تلویزیون منتقل کند. در همان زمان‌ها بود که مهندسان فهمیدند که می‌توان تصاویر را با استفاده از امواج رادیویی فرستاد اما نمی‌توانستند آن را اجرا کنند تا اینکه در سال 1920 جان لوگی برد، یک دانشمند اسکاتلندی با استفاده از همان صفحه چرخان نیپکو توانست تصاویر متحرک و واقعی را در تلویزیون انتقال دهد البته گفته شده است که چارلز فرانسیس جِنکینز نیز در ایالات متحده همزمان با لوگی برد این دستگاه را اختراع کند. در ابتدا تصاویری که انتقال داده می‌شدند ضد نور بودند اما یکسال بعد تصاویر سیاه و سفید را هم توانست انتقال دهد. البته بعد از گذشت یک‌سال دیگر هم توانست اولین دستگاه ضبط ویدیویی 10 اینچی را هم اختراع کند. هنوز هم بعضی از ویدیوهایی که ضبط کرده است موجود هستند.

لوگی برد یعدها تلویزیون رنگی را هم ساخت و در آن از سه فنر مارپیچ برای انتقال رنگ‌های آبی و قرمز و سبز استفاده کرد اما کیفیت آن خیلی بد بود بنابراین در سال شرکت EMI آمریکا شروع به ساخت تلویزیون الکترونیکی کرد. فیلو فارنس در فیلادلفیا، اولین فردی بود که توانست تصاویر را در یک تلویزیون تمام الکترونیکی نمایش دهد و بالاخره اولین تلویزیون رنگی الکترونیکی توسط لوگی برد در 1944 ساخته شد و بعدها روانه بازار شد. اولین برنامه تلویزیونی رنگی در شبکه NBC پخش شد و اولین فرستنده تلویزیون ایران به پیشنهاد حبیب الله ثابت پاسال در 11 مهر 1337 انجام شد که از ساعت 6 تا 10 شب برنامه داشت.

اختراع تلویزیون - تلویزیون قدیمی - تاریخ تلویزیون

انواع تلویزیون ها

با گذشت زمان شرکت‌ها مدل‌های مختلفی از تلویزیون را عرضه کردند که کیفیت تصاویر در آن‌ها متفاوت است.

تلویزیون LCD

اولین و رایج‌ترین نوع تلویزیون LCD است که تحولی بزرگ پس از تلویزیون‌های جعبه‌ای قدیمی هستند. LCD مخفف Liquid crystal display به معنای نمایشگر کریستال مایع است. کریستال مایع در بین صفحات پلاریزه شده قرار می‌گیرد و نور را از خود عبور می‌دهد. این تلویزیون‌ها نمایشگرهایی با ضخامت کم دارند که کیفیت تصویر خوبی ارائه می‌دهند. در این تلویزیون‌ها از لامپ‌های فلورسنت که شبیه به لامپ های مهتابی هست استفاده می‌شود. مصرف برق lcd  کم است و البته اشعه‌های آن آسیبی به چشم نمی‌رسانند. تنها عیب آن‌ها شاید عمر کوتاه‌شان باشد. این تلویزیون نسبت کنتراست خوبی دارند و زاویه دید آن‌ها 180 درجه است البته ممکن است در حدود 170 درجه رنگ‌ها از حالت طبیعی خارج شوند.

اواع تلویزیون - خرید تلویزیون - فروش تلویزیون - تلویزیون LCD

تکنولوژی TFT

TFT مخفف  Thin Film Transistor است. این تکنولوژی برای بهبود دادن نمایشگرهای LCD به وجود آمده است و به همه پیکسل‌ها متصل است. نمایشگرهای TFT تاری تصویر می‌گیرند و زاویه دید بهتری را ایجاد می‌کنند همچنین مصرف انرژی نسبتا خوبی دارند. البته از این نمایشگر بیشتر در مانیتورها و صفحه گوشی استفاده می‌کنند.

تلویزیون‌های LED

نام کامل تلویزیون LED در واقع LED LCD TV است و نوع پیشرفته‌تر تلویزیون‌های LCD است. تفاوت این دو در منبع نورشان است که در LCD از لامپ‌های فلورسنت شبیه به لامپ‌های مهتابی و در LED از لامپ‌های کوچک LED استفاده می‌کنند. طول عمر لامپ‌های LED از لامپ‌های فلورسنت بیشتر است و همچنین برق کمتری هم مصرف می‌کند و این یکی از مزیت‌های تلویزیون‌های LED نسبت به LCD است. مزیت دیگر تلویزیون‌های LED  این است که کنتراست و زاویه دید بهتری دارند به طوری که از همه جهت‌های مختلف تصویر بهتری با رنگ‌های واقعی‌تری نشون می‌دهد

تلویزیون LED - خرید تلویزیون - فروش تلویزیون

تلویزیون‌های OLED

تکنولوژی جدیدتری به نام OLED وجود دارد که سیستم آن کاملا با تلویزیون‌های LED و LCD فرق دارد. این نوع تلویزیون‌ها و نیازی به منبع نور ندارند و هر پیکسل از صفحه نمایش، جداگانه از خود نور ساطع می‌کند. وجود این ویژگی باعث می‌شود که در صحنه‌های تاریک  پیکسل‌ها خاموش شوند بنابراین این نوع تلویزیون‌ها عمق بیشتری برای رنگ مشکی نشان می‌دهند و همین باعث می‌شود کیفیت تصویر بسیار بهتر شود. البته تلویزیون‌های OLED زاویه دید بهتر و مصرف برق کمتری نسبت به LCD و LED هم دارند.

تلویزیون‌های پلاسما

این نوع تلویزیون‌ها به نسبت تلویزیون‌های LCD و LED جدیدتر است و البته مزیت چشمگیر آن سرعت تعویض فریم زیاد این نوع تلویزیون‌ها است و باعث می‌شود کیفیت تصاویر متحرک با سرعت زیاد بهتر شود. این نوع تلویزیون‌ها نسبت به بقیه تولید کمتری دارند و ممکن است گران‌تر باشند. تلویزیون‌های LCD و LED نسبت به تلویزیون‌های پلاسما روشنایی بیشتری دارند اما ممکن است در فضای تاریک چشم‌ها را اذیت کنند از آن طرف صفحه نمایش تلویزیون‌های پلاسما کم نور است و ممکن است در فضای روشن تصویر خوبی نشان ندهد این انتخاب شماست که کدام را ترجیح بدهید. همچنین تلویزیون‌های پلاسما نسبت به دیگر تلویزیون‌ها کنتراست بیشتری دارد و عمق بیشتری برای رنگ مشکی دارد. با اینکه تلویزیون‌های پلاسمای 4k احتمالا هیچوقت تولید نخواهند شد اما همین الان هم نسبت به LED و LCD با کیفیت 4K چیزی کم ندارند. از معایب تلویزیون‌های پلاسما این است که مصرف برق بسیار بالا دارند. بنابراین تصمیم با شماست که کدام تلویزیون را بخرید.

تلویزیون خمیده - تلویزیون منحنی - راهنمای خرید تلویزیون

تکنولوژی Curved

چندسالی است که شرکت‌ها تلویزیون‌هایی با صفحه نمایش منحنی تولید می‌کنند و ادعا دارند که تصاویر بهتر و طبیعی‌تر دیده می‌شوند و زاویه دیدشان نسبت به تلویزیون‌های تخت بهتر است. البته این نوع تلویزیون‌های فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و البته گزینه خوبی برای نصب روی دیوار نیستند. تلویزیون‌های خمیده ویژگیImmersiveness را غرق شدن در تصویر بیشتری را دارند اما نسبت به تلویزیون‌های تخت آن‌قدر هم به چشم نمی‌آید. خرید تلویزیون خمیده یا تخت شاید تنها به سلیقه یا دکوراسیون خانه شما بستگی داشته باشد. اگر طراحی خانه‌ی شما مدرن است تلویزیون‌های خمیده احتمالا گزینه مناسب‌تری خواهند بود.

مقاله مرتبط: انواع سبک‌های دکوراسیون منزل

اگر از تلویزیون خود ناراضی هستید ...

وب‌سایت حیاطمون شرایطی را برای ایرانیان ساکن ترکیه فراهم آورده که می‌توانید لوازم منزل دست دوم خود مانند تلویزیون، لپتاپ، ضبط صوت، موبایل و ... بفروشید. کافی است به وب‌سایت حیاطمون مراجعه کنید و به صورت رایگان آگهی ثبت کنید و البته به ازای هر 5 آگهی که ثبت کنید 10 لیر هدیه می‌گیرید. علاوه بر ثبت آگهی شما می‌توانید لوازم مورد نیاز خود را در وب‌سایت جستجو کنید و بنابر اطلاعاتی که در وب‌سایت وجود دارد خرید خود را انجام دهید

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به بررسی انواع تلویزیون‌ها و مزایا و معایبشان پرداختیم. امیدواریم این مطالب اطلاعات کافی را به شما در هنگام خرید تلویزیون بدهد تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. اما تلویزیون‌ها در چه ابعادی تولید می‌شوند؟ و چه تلویزیونی برای خانه شما مناسب است؟ و کدام کیفیت بهتر است؟ در مطلب دیگری از مجله حیاطمون به این موضوع خواهیم پرداخت و ابعاد تلویزیون مناسب برای هر خانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


0 views