حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۳ سپتامبر . ۲۰۲۰

کاپادوکیا؛ شهری باستانی

کاپادوکیا؛ شهری باستانی

یکی از زیباترین مکان‌های ترکیه شاید کاپادوکیا باشد. این منطقه کاملا توریستی یکی از معروف ترین دیدنی‌های ترکیه است که هرساله تعداد بی‌شماری گردشگر را جذب می‌کند. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی کاپادوکیا، این شهر قدیمی می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

کاپادوکیا کجاست؟

کاپادوکیا یک شهر بسیار قدیمی در مرکز ترکیه است قدمت این شهر شاید هزاران سال باشد و یکی از شهرهایی است که کاملا با سنگ ساخته شده است. این منطقه علاوه بر گردشگران بسیار مورد توجه باستان‌شناسان نیز قرار گرفته است که هرروز یک با کشف های بزرگشان ما یک قدم به شناخت تاریخ این شهر قدیمی زیبا نزدیک‌تر می‌کنند. کاپادوکیا در زمان مسیحیان شهری بسیار معروف بوده است و از کتاب‌هایی که از خود به جا گذاشته‌اند می‌توان دریافت که این شهر تاریخ بسیار جذابی دارد که در ادامه در این باره صحبت خواهیم کرد.

تاریخ کاپادوکیا

در طی قرن‌ها مناطق مختلف زمین در اثر پدیده‌های طبیعی در حال تغییر بوده است و یکی از پدیده‌ها در دره گورمی ترکیه اتفاق افتاده است که باعث شده طبیعی بسیار زیبا را به وجود بیاورد که داخل این دره پر از سنگ‌های بزرگ طبیعی باشد. فوران آتشفشان، باد و باران باعث شده که این منطقه با خاکستر پوشیده شود و سنگ‌های نرم و آتشفشانی به شکل مخروط یا توف‌ها پدید آیند.  با گذشت زمان و ورود انسان‌ها به این منطقه، این دره محلی برای سکونت آن‌ها شد. انسان‌ها درون این سنگ‌ها را به عنوان خانه خود انتخاب کردند و تونل‌های زیبایی را در این سنگ‌ها به وجود آوردند. گفته شده پیدایش یک تمدن شهری به صورت زیرزمینی در قرن چهارم بوده است.

اولین انسان‌هایی که در این منطقه ساکن شدند هیتی‌ها بودند که حدود 18 هزار سال قبل پا به کاپادوکیا گذاشتند. کاپادوکیا از نظر سیاسی نیز منطقه‌ای پراهمیت بوده است به طوری که در زمانی مرز بین ایران و یونان شناخته می‌شد. این مکان از نظر امنیت نیز مورد توجه بوده است زیرا مردم در موقعیت‌های پرخطر در سنگ‌ها و تونل‌های زیرزمینی مخفی می‌شدند و از خود محافظت می‌کردند و یکی از این موقعیت‌ها در اوایل دوران مسیحیت بوده است و محل پنهان شدن مسیحیانی بود که از رم فرار کرده بودند. به این صورت رفته رفته مسیحیت را وارد کاپادوکیا کردند و کاخ‌ها و کلیسا‌های زیادی در غارها ساختند. که امروزه یکی از مناطق دیدنی کاپادوکیا محسوب می‌شوند. این شهر پر از داستان‌های جالب و حقایقی جذاب است که برای اطلاع بیشتر از این داستان‌ها باید به ترکیه سفر کرده و یا تاریخ ترکیه را بخوانید.

در حال حاضر کاپادوکیا یک مکان توریستی در ترکیه محسوب می‌شود اما هنوز هم بعضی از مردم ترکیه در این شهر ساکن هستند و بعضی از این خانه‌ها را به عنوان هتل و اقامتگاه مرمت کرده‌اند که شما می‌توانید شب را در آنجا سپری کنید که بسیار هیجان‌انگیز است..

مناطق دیدنی کاپادوکیا

کاپادوکیا مکان‌های دیدنی زیادی دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. همانطوری که گفتیم در زمان مسیحیت کلیساهای زیادی ساخته است و کلیسای هفت طبقه نانری یکی از آن‌هاست که نقاشی حضرت عیسی را بر روی سنگ می‌توانید ببینید. دیگری کلیسای المالی به معنای سیب است زیرا در کنار یک باغ سیب بسیار زیبا قرار دارد. کلیسا کاریکلی، کلیسا باربارا، کلیسای بارانیک نیز از دیگر کلیساهای دیدنی کاپادوکیاست. به غیر از کلیساها شما می‌توانید از شهرهای تاریخی و زیرزمینی هم دیدن کنید که تعداد آن‌ها به 36 شهر می‌رسد.

یکی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز در کاپادوکیا بالن‌سواری است که می‌توانید آن را امتحان کنید و اگر به دوچرخه‌سواری و موتورسواری علاقه دارید؛ کاپادوکیا بهترین مکان برای این ورزش‌ها است.

چگونه به کاپادوکیا برویم؟

کاپادوکیا در نزدیکی شهر کیسری و آنکارا است که البته تورهای متنوعی برای آن در نظر گرفته شده است که می‌توانید آن‌ها را رزرو کنید. برای رفتن به کاپادوکیا می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید و یا با خودروی شخصی بروید که از آنکارا و قونیه 5 ساعت راه است. اما می‌توانید مستقیم به فرودگاه کیسری نیز پرواز داشته باشید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی کاپادوکیا این شهر قدیمی که امروزه توریستی‌ترین مکان ترکیه است پرداختیم. اما در ترکیه چنین شهرهای قدیمی مانند آلاچاتی هم وجود دارد که امروزه یکی از مقصدهای گردشگران است. البته که نباید از دیدن پاموک کاله که معروف به بهشت سفید ترکیه است غافل شد.


0 views