حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۸ اکتبر . ۲۰۲۰

موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول

ترکیه یک کشور با قدمت زیاد است و تمدن­های اولیه در آنجا شکل گرفته است به همین دلیل مناطق باستانی و تاریخی زیادی دارد که امروزه به نقاط معروف گردشگری تبدیل شده است و سالانه گردشگران زیادی به این کشور سفر می­کنند تا از این مکان­ها بازدید کنند. در ترکیه و به ویژه استانبول موزه­ها، مساجد، کلیساهای زیادی برای بازدید وجود دارند و یکی از جذابترین آن­ها موزه فرش است. در این مطلب از وب­سایت حیاطمون موزه فرش استانبول را معرفی می­کنیم. با ما همراه باشید:

موزه فرش کجاست؟

شهر استانبول با داشتن فرهنگی غنی موزه ای از فرش های نفیس با طرح های بسیار جذاب و ظریف را دارا می باشد که مسافران می توانند با حضور در این موزه ساعاتی را بدون احساس گذر زمان به بازدید فرش های زیبای نگهداری شده در این مکان باشند. فرش های موجود در موزه فرش استانبول از دوره های مختلف تاریخ چون سلجوقیان و عثمانیان بوده و هر یک در طرح ها و ساختارهای مختلف و بسیار جذابی می باشند. حدود 488 فرش در این موزه نگهداری می شود که علاوه بر این شما می توانید برخی از آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی را در این مکان مشاهده کنید.

نقش و طرح برخی از آثار موزه فرش استانبول از هنر کاشی کاری و خط کوفی دوران سلجوقیان بوده و طرح قالب در فرش های دوره عثمانی به صورت هندسی و تصاویر گل و گیاه می باشد. اثار تاریخی این موزه به شکل دوره ای در سه گالری مختلف در معرض بازدید قرار داده شده اند که آثار هر گالری مجموعه ای به صورت زیر می باشند:

گالری اول: آثار عصر ملوک الطوایفی در آناتولی

گالری دوم: آثار دوره عثمانی در آناتولی مرکزی و شرقی

گالری سوم: آثار بزرگ دوره عثمانی

در طرح قالیها در قرن 16 و 17 و در دوران کلاسیک عثمانی به صورت قابل توجهی تغییراتی رخ داده است که شما می توانید با حضور در موزه فرش استانبول زیباترین نمونه های هنر قالیبافی در این دوره ها را در این مکان مورد مشاهده قرار دهید. این موزه زیبا و هنری یکی از مهمترین جاذبه های فرهنگی کشور ترکیه بوده و در سال 1979 در عمارت حونکار مسجد سلطان احمد افتتاح شده اما پس از گذشت مدتی این موزه به عمارت ایاصوفیه انتقال داده شد و آثار بسیار زیبا و چشمگیری را به نمایش گذاشت.

از ویژگی های موزه فرش استانبول می توان به این نکته اشاره کرد که مسئولین سعی بر این دارند تا از ورود نور خورشید به شدت داخل این مجموعه جلوگیری کنند تا کمترین آسیب ممکن به فرش ها و گلیم ها وارد شود.دولت ترکیه این مجموعه را با هدف نگهداری تخصصی و حرفه ای از فرش های عتیقه بر جای مانده از دوره های مختلف تاریخ و عرضه این فرش ها برای نسل های بعدی حفظ می نماید. گردشگران و مسافرانی که قصد بازدید از این مجموعه تاریخی را دارند می توانند با ثبت نام در تورهای مسافرتی استانبول فرصت بازدید از بهترین جاذبه فرهنگی ترکیه را داشته باشند. طراحی و معماری این موزه به گونه ای می باشد که در وهله اول قبل از ورود به فضای داخلی موزه نظر هر بیننده و رهگذری را به خود جلب می کند هم چنین طراحی داخلی آن نیز با کاشی کاری های زیبا و ساده جلوه ای خاص و قابل توجهی را دارا می باشد.

بخش­های موزه فرش

موزه معروف فرش استانبول با داشتن دسترسی بسیار راحت در معرض بازدید بسیاری از افراد واقع می باشد این موزه روبروی اقامتگاه ابراهیم پاشا بوده و آثاری قدیمی و عتیقه ای را در خود جای داده است. و در نهایت مجموعه از زیباترین و تاریخی ترین آثار هنری قالیبافی را به نمایش و بازدید عموم افراد قرار داده است. به صورت کلی می توان اشاره کرد فرش های موزه فرش استانبول سه دوره تاریخی را در بر گرفته و افراد با قدم گذاشتن در این مجموعه در طول زمان سفر خواهند کرد و شاهد نقشه های جذاب و نفیسی از طراحی فرش ها و گلیم ها خواهند شد که به جرات می توان ذکر کرد در هیچ کجای دنیا این چنین طرح ها و نقشه ها را مشاهده نخواهید کرد.

چگونه به موزه فرش استانبول برویم؟

گردشگران و مسافرانی که در سفر به استانبول قصد بازدید از موزه فرش استانبول را دارند و علاقه مند مشاهده تاریخ و تمدن ملت ترکیه هستند تنها کافی است خود را به محله فاتح رسانده و فرصت بازدید از این آثار تاریخی برجای مانده را از دست ندهند مسافران برای رساندن خود به این مکان بهتر است از اتوبوس های درون شهری بهره مند شده و به ایستگاه نزدیک به میدان سلطان احمد بروند و با چند دقیقه پیاده روی می توانند خود را در محله فاتح مشاهده کنند. در سفر به استانبول به قصد گردش و تفریح به هیچ عنوان بازدید از این اثر هنری و تاریخی را از دست ندهید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی موزه فرش استانبول پرداختیم. در ترکیه و استانبول موزه­ها و مساجد زیادی مانند کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه، ایاصوفیه، مسجد آبی و ... وجود دارد که در مطالب دیگر آن­ها را نیز معرفی کرده­ایم برای آشنایی با همه مکان­های گردشگری در ترکیه می­توانید به بخش ترکیه گردی در مجله حیاطمون مراجعه کنید.


0 views