حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۶ اوت . ۲۰۲۰

چگونه اندازه فرش مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه اندازه فرش مناسب انتخاب کنیم؟

فرش یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین المان در دکوراسیون خانه شما هست. بنابراین در خرید آن باید دقت کنید تا هم ابعاد و اندازه فرش را درست انتخاب کنید و هم طرح و رنگ زیبا تا متناسب با دکوراسیون خانه شما باشد و در عین حال با کیفیت و مناسب با بودجه شما باشد؛ اکثر فرش‌ها گران قیمت هستند بنابراین می‌توان از فرش‌های دست دوم هم برای زیبایی خانه استفاده کرد همچنین اندازه و ابعاد فرش تاثیر خیلی زیادی در زیبایی فضای خانه شما را دارد. ممکن است شما فرشی گران قیمت با طرح بسیار زیبا و مناسب با طراحی داخلی خانه تان خریده باشید اما به اندازه فرش توجهی نکرده باشید در آن صورت آنطور که می‌خواهید جلوه خوبی ندارد؛ زیرا ابعاد آن را متناسب با خانه‌تان درنظر نگرفته‌اید. در این مطلب از وب سایت حیاطمون با شما هستیم تا به موضوع ابعاد و اندازه مناسب فرش بپردازیم و شما را با چگونگی انتخاب فرشی متناسب با دکوراسیون خانه‌تان خود آشنا کنیم تا در هنگام خرید مخصوصا به صورت آنلاین دچار مشکل نشوید.

انتخاب اندازه مناسب فرش در دکوراسیون خانه

فرش می‌تواند اندازه فضای خانه شما را تعریف کند و تعادل در فضا ایجاد کند. راه‌های زیادی برای شناسایی ابعاد فرش وجود دارد که ساده‌ترین آن‌ها این است که با توجه به سطح کف خانه‌تان، قبل از خرید مشخص کنید که چه اندازه‌ای متناسب است مثلا آیا می-خواهید مبلمان تماما بر روی فرش قرار بگیرند یا فقط بخشی از آن؟ آیا می‌خواهید فرش فقط سطح مرکزی خانه را بپوشاند یا خیر؟ و بعد از آن می‌توانید با توجه به ابعادهای استاندارد فرش تصمیم بگیرید.

ابعادهای استاندارد فرش ماشینی شامل 4 متری (1.5 متر در 2.35 متر)، 6 متری (3 متر در 2 متر)، 9 متری (3.5 متر در 2.5 متر)، 12 متری (4 متر در 3 متر)، 15 متری (5 متر در 3 متر)، 18 متری (5 متر در 3.5 متر) و 24 متری (6 متر در 4 متر) است

نکته: دقت کنین که اندازه فرش 9 متری، 3.5 در 2.5 متره که مساحت آن 8.75 است و خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند 3 در 3 متر با مساحت 9 است و همین‌طور برای فرش 18 متری که مساحت آن 17.5 است.

ابعاد و اندازه فرش‌های گرد هم شامل فرش‌های با قطر 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 و قالیچه‌های کوچک با اندازه‌های 60 در 40 سانتی‌متر، 80 در 50 سانتی‌متر و 100 در 60 سانتی‌متر عرضه می‌شود

این ابعاد می‌توانند به شما در انتخاب فرش‌های نو و دست دوم هنگام خرید کمک کنن. در حال حاضر این امکان در وب‌سایت حیاطمون وجود دارد که شما می‌توانید اطلاعات فرش‌های دست دوم را در وبسایت ببینید و و به صورت آنلاین خرید کنین.

در ادامه به بررسی ابعاد مناسب فرش در بخش های مختلف خانه می‌پردازیم.

فرش مناسب پذیرایی

پذیرایی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که رفت و آمد در آن زیاد است بنابراین باید فرشی با ابعاد مناسب داشته باشد. در بعضی خانه-های کوچک بخش پذیرایی و ناهارخوری به هم پیوسته هستند و یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تفکیک آن‌ها انجام دهید این است که با کمک فرش‌های مناسب با سبک و البته متناسب و هماهنگ با رنگ مبلمان، فضاهای خانه‌تان را از هم جدا کنید. اما در پذیرایی‌های کوچک به دلیل محدودیت فضا به سختی می‌شود بخش‌های مختلف را از هم جدا کرد، در این حالت شما می‌توانید به سراغ فرش‌های بزرگی با ابعادهای 18 متری و 24 متری بروید.

انتخاب فرش با ابعاد مناسب به متراژ و قوانین پهن کردن فرش در خانه هم بستگی دارد. یکی از این قوانینی که در زمان پهن کردن فرش باید در نظر بگیرید این است که می‌خواهید پایه‌های جلوی مبل شما بر روی فرش و پایه‌های عقبی آن بر روی زمین قرار بگیرند. و این موضوع کاملا به متراژ پذیرایی و همین طور مدل مبلمان شما بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر فقط یک کاناپه بزرگ دارید، فرش طویل‌تری انتخاب کنید یا مبل راحتی را کمی از لبه فرش بیرون بگذارید تا حس انتزاعی بیشتری منتقل کند.

مقاله مرتبط: با انواع مدل‌های مبلمان آشنا شوید!

یکی دیگر از قوانین چیدمان مبلمان بر روی فرش این است که هر چهار پایه مبل را بر روی قالی قرار دهید. این روش نیز معمولا برای پذیرایی‌های کوچک مناسب است و کاملا هم به ابعاد فرش شما بستگی خواهد داشت. وقتی فرش بزرگ است و می‌‌توان تمامی مبل‌ها و صندلی‌‌ها را روی آن قرار داد، دیگر نیازی نیست که دو پایه آنها بر روی زمین و دو پایه روی فرش باشد، بلکه شما می توانید هر چهار پایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

اما اگر پذیرایی شما بزرگ است و محدودیت فضایی ندارید می‌توانید فرش خود را طوری انتخاب کنید که هیچ پایه‌ی مبلی روی آن قرار نگیرد. در این صورت فرش شما خودش را به خوبی نشان می‌دهد و می‌تواند به عنوان یک نقطه کانونی در نظر گرفته شود.

فاصله دیوار و فرش

در بعضی از خانه‌ها می‌بینید که سرتاسر کف خانه را با فرش پوشش داده‌اند و اصلا نمی‌توان کفپوش آن‌ها را دید. این یکی از اشتباه‌ترین راه‌های انتخاب فرش است، چون هم جلوه‌ی زیبایی ندارد و ارزش فرش شما را پایین ‌می‌آورد و هم فرش را از حالت نقطه کانونی خارج می‌کند. به همین دلیل چنین خانه‌هایی جذابیتی ندارند. اما چه مقدار فاصله از دیوار برای فرش درنظر بگیریم؟

توصیه ای که در این رابطه داریم این است که اندازه مناسب فرش را متناسب با ابعاد و متراژ منزل خود انتخاب کنید و بهتر است که حداقل حدود 45 تا 50 سانتی متر فاصله بین فرش و دیوارها حفظ کنید. این میزان می‌تواند در پذیرایی‌های کوچک حتی تا 20 سانتی متر هم برسد. با این کار، هم دنج بودن و گرمای فضا را حفظ می‌کنید و هم نقش و طرح فرش شما به خوبی خود را نشان می‌دهد.

اندازه فرش مناسب اتاق ناهارخوری

فرش می‌تواند به تعریف فضای غذاخوری کمک زیادی کند و آن را از آشپزخانه و دیگر فضاها تفکیک کند. شما می‌توانید فرش خود را در وسط این اتاق پهن کنید و میز ناهارخوری را روی آن قرار دهید توجه کنید که میز و صندلی ناهارخوری طوری روی فرش قرار بگیرند زمانی که صندلی‌ها زیر میز قرار دارند پایه‌های آن‌ها حداقل 50 سانتی‌متر با لبه فرش فاصله داشته باشند تا حاشیه کافی برای پایه‌های عقبی صندلی‌ها در هنگام نشستن فرد نیز وجود داشته باشد و خارج از فرش قرار نگیرند.

شما می توانید متناسب با مدل میز ناهارخوری خود به انتخاب مدل فرش نیز بپردازید. یعنی برای میز ناهارخوری‌های دایره‌ای شکل از فرش‌های دایره‌ای و برای میز ناهارخوری‌های مستطیلی از فرش‌هایی مستطیل شکل استفاده کنید. در این صورت در فضای خود یکپارچگی و یکدستی ایجاد می‌کنید.

اندازه فرش مناسب اتاق خواب

در اتاق خواب نیازی نیست که تمام فضا با فرش پوشانده شود؛ پوشش تنها بخشی از کف می‌تواند دکوراسیون اتاق‌خواب شما را جذاب کند و فضای را شیک‌تر و متفاوت‌تر نشان دهد. فرشی که برای اتاق خواب نیاز دارید براساس متراژ اتاق قابل تغییر است و اگر اتاق خواب بزرگی ندارید بهترین کار استفاده از قالیچه‌های کوچک است اما توجه داشته باشید حداقل 50 سانتی‌متر برای فرش از پایین تخت حاشیه درنظر بگیرید.

اما چه فرشی مناسب آشپزخانه است؟

کف‌پوش بیشتر آشپزخانه‌ها سرامیک، سنگ و کاشی است و جنس آن‌ها سخت است و چون زمان زیادی در این بخش خانه گذرانده می‌شود لازم است تا فرش یا قالیچه مناسب در کف آن قراردهیم. اما نیازی نیست که همه فضا پوشانده شود کافی‌ست یک قالیچه کوچک گرد یا مستطیل در وسط آن پهن کنید جنس فرش در آشپزخانه اهمیت خیلی زیادی دارد زیرا فضای آشپزخانه اغلب نامرتب است بنابراین بهتر هست گلیم‌ها و فرش‌های با جنس فیبر و بادوام و البته رنگ‌های تیره‌تر انتخاب کنید تا زمان شست‌و‌شو دچار مشکل نشوید. به طور کلی توصیه می‌کنیم فرش ارزان قیمت یا حتی دست دوم برای این بخش در نظر بگیرید که می‌تونید از وب‌سایت حیاطمون خریداری کنید.

اگر از فرش خود ناراضی هستید ...

وب‌سایت حیاطمون شرایطی رو برای ایرانیان ساکن ترکیه فراهم کرده است که می‌توانند به صورت رایگان آگهی ثبت کنند و لوازم دست دوم خودشان مانند فرش، آنلاین به فروش بگذارند بنابراین اگر می‌خواهید لوازم خانگی و فرش مناسب برای خانه‌تان بخرید  و یا آن‌ها را بفروشید کافی‌ست به وب‌سایت حیاطمون مراجعه کنید و البته به ازای ثبت هر 5 آگهی 10 لیر دریافت کنید.


0 views