حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۶ نوامبر . ۲۰۲۰

شهر چشمه ترکیه

شهر چشمه ترکیه

ترکیه کشوری توریستی و گردشگری است و باید بدانید که مکان‌های گردشگری آن تنها به استانبول محدود نمی‌شود. در این کشور شهرهای کوچک و زیبایی مانند شهر چشمه وجود دارند و نام آن‌ها کمتر شنیده است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی شهر زیبای چشمه که در نزدیکی شهر ازمیر قرار دارد؛ می پردازیم. پس با ما همراه باشید:

شهر چشمه کجاست؟

شهر چشمه ترکیه (Çeşme)  در غرب ترکیه و ۷۲ کیلومتری استان ازمیر قرار دارد. این شهر یکی از مکان‌های دیدنی ازمیر محسوب می‌شود. شهر چشمه به عروس اژه‌ای معروف است زیرا یک شهر ساحلی و بندری کوچک در کرانه دریای اژه است و سواحل شنی، آفتاب گرم و آب‌های شفابخشی آن در میان گردشگران بسیار محبوب است. این شهر در نزدیکی جزیره یونانی چیوس یا خیوس (Chios) قرار دارد و می‌توانید با قایق به این جزیره بروید و از آنجا دیدن کنید.

جاذبه‌های گردشگری شهر چشمه

شهر چشمه نیز مانند دیگر شهرهای ترکیه قدمت تاریخی آن زیاد است به همین دلیل آثار تاریخی که از زمان‌های قدیم به جا مانده جزو جاذبه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شوند که در زیر برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

جاذبه های تاریخی شهر چشمه ترکیه

در کنار تمام جاذبه های تفریحی که در شهر چشمه ترکیه وجود دارد، بناهای تاریخی بسیار جذابی هم در این شهر ترکیه ای وجود دارند که پیشنهاد می کنیم حتما از آن ها بازدید کنید.

• شهری باستانیION : این شهر در ۱۶ کیلومتری شمال شهر چشمه قرار دارد و یک شهر باستانی است که تنها می‌توانید بقایا آن را ببینید.

• شهر باستانی Erythral: از دیگر شهر‌های تاریخی است که در شرق شهر چشمه قرار دارد. قدمت این شهر به هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در نزدیکی این شهر باستانی روستای ایلدیری قرار دارد که می‌توانید از آنجا نیز دیدن کنید.

• قلعه چشمه: یکی از بناهای تاریخی و دیدنی چشمه است که از زمان عثمانی به جا مانده است.

• مجسمه‌های کوچک در عبادتگاه  Athena pallas: این مجسمه‌ها در یکی از تپه‌های وسط شهر در حفاری های اکروپل کشف شدند و در موزه باستان شناسی ازمیر نگهداری می‌‌شود مشهورترین آن مربوط به مجسمه زنی است که متعلق به دوره Arkaik است.

جاذبه‌های تفریحی شهر چشمه

• در فصل تابستان در شهر چشمه یک جشنواره موسیقی بین‌المللی برگزار می شود که از بسیار محبوب و پرطرفدارتر است. در این جشنواره بیشتر بازیگران و خوانندگان معروف ترکیه مثل تارکان، ابرو گوندش، حلیل سزایی، آراس بولوت اینملی، کنان ایمیرزالی اوغلو، کیوانچ تاتلیتوغ و … در این جشنواره شرکت می‌کنند و به همین دلیل بسیار جذاب و دیدنی است.

• پارک آبی در شهر چشمه که (Oasis waterpark) نام دارد یک پارک آبی مجهز و با امکانات عالی است. در این پارک آبی انواع  استخرها، وسایل بازی هیجان‌انگیز و ... وجود دارد که می‌توانید یک روز عالی و پر هیجان را داشته باشید.

•  موج ‌سواری در شهر چشمه از دیگر تفریحات است زیرا آب و هوای این شهر بسیار مناسب یرای ورزش است. برای موج سواری می‌توانید به سمت آلاچاتی بروید.

• از دیگر مناطق تفریحی چشمه جزیره خیوس است با وجود این که این جزیره متعلق به کشور یونان است اما می‌توانید با قایق به آن سفر کنید و از آن دیدن کنید و بی شک سفری بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

• به غیر از جزیره خیوس شما می‌توانید به جزیره ماکری (Makri Adasi) هم سفر کنید در شمال غرب این جزیره کوچک مکانی معروف به نام «اتاق خواب» وجود دارد و دلیل نامگذاری آن غاری در زیر آب است که رنگ دیوارهای آن قرمز و کف آن با شن سفید پوشانده شده است و بسیار دیدنی است.

سواحل شهر چشمه

شهر چشمه یک شهر ساحلی است قدم زدن در ساحل و و استفاده از امکانات آن‌ها از دیگر تفریحات شهر چشمه محسوب می‌شود. در زیر بهترین سواحل آن را معرفی کرده‌ایم.

1. پلاژ یا ساحل ایلیجا  (Ilica Plaji)

ساحل ایلیجا، ساحلی به طول ۲ کیلومتر است که شن‌های سفید رنگ و دریای زیبای آن پر از آرامش است. این ساحل به دلیل وجود چشمه‌های آب گرم یکی از خاص ترین سواحل چشمه شناخته می‌شود.

2. ساحل پیرلانتا (Pirlanta Plaji)

ساحل پیرلانتا پلاژ یکی از بهترین سواحل برای موج سواری است که هرسال گردشگران، موج سواران با بادبان و موج سواران با کایت به این ساحل می‌آیند. این ساحل که به دلیل ماسه‌های درخشانش به ساحل الماس معروف است و در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر چشمه واقع شده است. پس از ورود به آب، می توانید تا حدود ۲۵۰ متر بر روی ماسه ها قدم بزنید

3. پلاژ آلتینکوم (Altinkum Plaji)

کلمه آلتینکوم به معنای “شن طلایی” است دلیل نامگذاری آن زیبایی خیره‌کننده این ساحل است. این ساحل در فاصله ۱۰ کیلومتری مرکز شهر چشمه قرار دارد.

4. پلاژ بویالیک (Boyalik Plaji)

ساحل زیبای بویالیک پلاژ نیز یک ساحل زیبا با طبیعتی بکر است که فضایی آرامش‌بخش دارد این ساحل زیبا با باد های ملایم و محیط دنج و آرامش، برای فرار از ازدحام و شلوغی های شهری یک محل فوق العاده است.

5. ساحل آیا یورگی کویو  (Aya Yorgi Koyu)

ساحل آیایورگی در کنار ساحل بویالیک پلاژ قرار دارد. این ساحل نسبت به دیگر ساحل‌ها امکانات رفاهی بیشتری در اختیار گردشگران قرار داده است. در اینجا مراکز تفریحی و چمن‌زارهای زیبای که برای ورزش کردن مناسب هستند؛ وجود دارد. همین امکانات باعث شده تا این ساحل در میان گردشگران بسیار محبوب باشد.

6. ساحل ماوی کوی  (Mavi Koy)

ساحل ماوی کوی مشهور به ساحل آکواریوم، از دیگر سواحل زیبای چشمه است. این ساحل به دلیل داشتن آب‌های کریستالی و بسیار شفاف، موجودات دریایی که در زیر آب زندگی می‌کنند را می‌توانید ببینید و به همین دلیل این ساحل بسیار خاص است.

از دیگر سواحل این شهر می‌توان به ساحل دلیکلی کوی (Delikli Koy)، ساحل آلاچاتی  (Alaçatı)، ساحل چارک  (ÇarkPlajı)، ساحل کوجاکاری (Kocakari plaji)، پلاژ تکه  (Tekke Plaji)، پلاژ سیغاجیک (Siğacik Plaji)، پلاژ چیفتلیک کوی  (Çiftlikköy Plaji)، پلاژ پاشا لیمان (Paşa Liman plaji)، جزیره اشِک  (Eşek Adasi)اشاره کرد.

*شهر افسس ترکیه یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی ترکیه است و در نزدیکی شهر چشمه قرار دارد بنابراین می‌توان آن را یکی از مناطق دیدنی چشمه محسوب کنیم. درباره این شهر به طور مفصل در مطلب دیگری توضیح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون شهر چشمه، این شهر کوچک و زیبا را معرفی کردیم و شما را با جاذبه‌های گردشگری آن آشنا کردیم. در نزدیکی این شهر زیبا شهر ازمیر و آلاچاتی وجود دارند که در مطالب دیگر این دو شهر و دیگر شهرهای ترکیه را معرفی کرده‌ایم.


0 views