حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۳۱ اوت . ۲۰۲۰

انواع اقامت ترکیه

انواع اقامت ترکیه

ترکیه، همسایه ایران، یکی از کشورهایی است که به دلیل تشابهات فرهنگی وش رایط خوبی که دارد امروزه انتخاب بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت است. اگر می‌خواهید به ترکیه مهاجرت کنید بهتر است که انواع اقامت در ترکیه را بدانید تا اطلاعات کافی در شرایط خاص داشته باشید. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به بررسی انواع اقامت در ترکیه می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

کیملیک چیست؟

کیملیک در زبان ترکی به معنای هویت است. زمانی که می‌خواهید به ترکیه مهاجرت کنید پس از انجام کارهای اداری از طرف اداره مهاجرت کارتی به عنوان کارت اقامت در ترکیه دریافت می‌کنید که نشان می‌دهد شما مقیم ترکیه هستید. این کارت اعتبار دارد و باید تمدید شود. البته داشتن این کارت به منزله این نیست که شما شهروند ترکیه محسوب شوید و مشمول گرفتن پاسپورت شوید و البته اجازه کار هم نخواهید داشت.

اقامت توریستی

یکی از انواع اقامت در ترکیه اقامت توریستی است که ایرانیان به راحتی می‌توانند با ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه بدون گرفتن ویزا آن را دریافت کنند حداکثر مدت زمان اقامت توریستی در ترکیه 3 ماه است و پس از آن باید تمدید شود. برای دریافت اقامت یکساله توریستی ترکیه می‌توانید از طریق‌های اجاره خانه، خرید خانه با ارزش کمتر از 250 هزار دلار و شرکت در دوره‌های آموزشی اقدام کنید. در این نوع اقامت شما اجازه کار یا تحصیل نخواهید داشت. البته از ابتدای سال 2020 اقامت‌های توریستی یکساله تمدید نخواهند شد و شما باید از طریق‌های دیگری اقامت ترکیه را بگیرید.

اقامت تحصیلی یا دانشجویی

این نوع اقامت تا زمان اتمام تحصیل شما اعتبار دارد و می‌توانید در ترکیه بمانید. برای دریافت این نوع اقامت از دو طریق می‌توانید اقدام کنید: ثبت نام در یکی از دانشگاه‌های ترکیه و یا شرکت در یکی از دوره‌های آموزشی. برای مثال می‌توانید در دوره‌های آموزشی زبان ترکی استانبولی ثبت نام کنید و اقامت یکساله دریافت کنید.

مقاله مرتبط: اهمیت یادگیری زبان ترکی استانبولی

برای دریافت اقامت از طریق ثبت نام در دانشگاه نیز باید مراحل پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه را بگذرانید که شامل شرکت در آزمون‌زبان تومر و آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها است.

مقاله مرتبط: دانشگاه‌های برتر ترکیه

اقامت کاری

یکی از بهترین نوع اقامت‌های ترکیه است زیرا پس از گذشت مدت 5 سال می‌توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید و شهروند ترکیه شوید. برای کار در ترکیه دو شرط لازم است. یک، تسلط بر زبان ترکی و دو، داشتن تخصص و مهارت. تسلط بر زبان انگلیسی نیز مزیت محسوب می‌شود. برای کار در ترکیه می‌توانید به چند وب‌سایت کاریابی مانند Indeed، Yenibiris و kariyer مراجعه کنید و رزومه خود را به صورت آنلاین بفرستید.

روش دیگر برای دریافت اقامت کاری ثبت شرکت در ترکیه است. این روش نیز بسیار مناسب است زیرا مراحل ثبت شرکت در ترکیه آسان است و در یک روز کاری به پایان می‌رسد. و همه هزینه‌های آن بین 2000 تا 3000 لیر می‌باشد. البته باید بدانید که پیش از ثبت شرکت در ترکیه شما حتما باید محلی را به عنوان دفتر کار در نظر بگیرید و اجاره کنید. در این نوع اقامت نیز پس از گذشت 5 سال می‌توانید شهروندی ترکیه را بگیرید و پاسپورت دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در ترکیه 2020

اقامت از طریق سرمایه گذاری

روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه زیاد هستند اما ساده‌ترین آن‌ها خرید ملک و خانه در ترکیه است و شما می‌توانید با خرید خانه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار یا بالاتر حق شهروندی ترکیه را بگیرید و مشمول دریافت پاسپورت بشوید. در نظر داشته باشید که ملاک ارزش خانه هزینه‌ای است که کارشناسان شهرداری برای خانه تعیین می‌کنند نه هزینه‌ای که شما به صاحب خانه می‌پردازید. نکته‌ای باید بدانید این است که در بعضی منطقه‌ها شهروندان خارجی نمی‌توانند خانه خریداری کنند بنابراین قبل از خرید حتما مطمئن شوید که اجازه خرید در آن منطقه را دارید.

در صورتی که خانه‌ای با ارزش کمتر از 250 هزار دلار خریداری کنید هم می‌توانید اقامت طولانی مدت در ترکیه را به دست بیاورید که قابل تمدید است اما به هرحال شهروند ترکیه نیستید.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه

اقامت از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های اقامت و شهروندی ترکیه ازدواج با یک شهروند ترکیه است که اگر با یک شهروند ترک ازدواج کنید پس از گذشت 3 سال در صورتی که ازدواج شما تداوم داشته باشد می‌توانید درخواست شهروندی ترکیه را انجام دهید. و البته اگر فرزندی که در ترکیه به دنیا بیاید درصورتی که یکی از والدینش شهروند ترک باشد فرزندش نیز شهروند ترکیه است.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به بررسی انواع اقامت در ترکیه پرداختیم. اما برای مهاجرت به ترکیه یکی از مهم‌ترین مسائلی که با آن مواجه می‌شوید دانستن زبان ترکی است. اگر به زبان ترکی تسلط ندارید، راه‌های بسیاری برای یادگیری این زبان وجود دارد و یکی از آن‌ها شرکت در کلاس‌های آموزشی است. مجموعه حیاطمون کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی و ترکی استانبولی به صورت آنلاین برای شما برگزار می‌کند و شما از هرنقطه جهان امکان شرکت در این کلاس‌ها را خواهید داشت. این کلاس‌های آموزشی متناسب با سطح شما و نیازهای شما برگزار می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش آموزش زبان در وب‌سایت حیاطمون مراجعه کنید.


0 views