حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۴ اکتبر . ۲۰۲۰

فستیوال‌های مهم ترکیه

فستیوال‌های مهم ترکیه

ترکیه یکی محبوب‌ترین کشورهای توریستی است و استانبول به عنوان پایتخت گردشگری مقصد اصلی گردشگران است. در استانبول همیشه و هرروز رویداد یا رخدادی در حال برگزاری است در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی فستیوال‌ها و جشنواره‌های مهم در استانبول و به طور کلی در ترکیه می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

1. فستیوال فیلم IKSV

یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های فیلم در ترکیه فستیوال فیلمIKSV است. در این فستیوال بهترین فیلم‌های روز دنیا و ترکی نمایش داده می‌شود و کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های نقد و بررسی فیلم و ... برگزار می‌شود. این جشنواره در تاریخ 10ام تا 21ام ماه آپریل برگزار می‌شود.

2. فستیوال خرید

این فستیوال یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که در شهر استانبول برگزار می‌شود. زمان برگزاری این فستیوال در تاریخ 7 تا 22 ماه ژوئن در گرند بازار استانبول و 9 مرکز خرید دیگر به طور همزمان است. این فستیوال یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید است زیرا تمامی اجناس با حراجی باور نکردنی به فروش می‌رسند.

3. فستیوال جاز

فستیوال جاز نیز با سابقه 25 ساله یکی از معروف‌ترین جشنواره‌های ترکیه است که در استانبول برگزار می‌شود. این فستیوال تنها محدود به سبک جاز نیست و در آن موسیقی‌های به سبک دیگر مانند راک، پاپ، بلوز و رگی نیز اجرا می‌شوند. این فستیوال یکی از پربیننده‌ترین فستیوال‌های دنیاست و مردم برای شرکت در آن در خیابان‌ها می‌ایستند. نوازندگان زیادی در این فستیوال اجرا داشته‌اند و اریک کلابتون را معروفترین آن‌هاست. این فستیوال هرسال در ماه‌های ژوئن و جولای برگزار می‌شود.

4. فستیوال بزرگداشت مولانا

این فستیوال هرسال در روز بزرگداشت مولانا و در تاریخ 21 نوامبر به مدت یه هفته در قونیه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از جشنواره‌های ملی - مذهبی و محبوب در ترکیه است. در این جشنواره رقص سماع که یک رقص مذهبی و عرفانی است؛ یکی از مهم-ترین برنامه‌های آن است و به زیبایی برگزار می‌شود. این جشنواره قدمتی در حدود 250 سال دارد و هرسال تحت هر شرایطی برگزار می‌شود.

5. فستیوال تئاتر

فستیوال تئاتر نیز یکی از فستیوال‌های جذاب در ترکیه است که در استانبول برگزار می‌شود. در این فستیوال نمایش‌های زیبایی برگزار می‌شود. در فستیوال تئاتر نیز همانند فستیوال فیلم کارگاه‌های آموزشی رایگان، جلسات نقد و بررسی نمایش‌ هم برگزار می‌شود. این فستیوال هر دو سال یه بار در ماه می تا ژوئن در شهر استانبول برگزار می‌شود.

6. فستیوال عروسکی

این فستیوال جذاب از سال 1998 هر سال در ماه اکتبر و در شهر استانبول برگزار می‌شود. خیمه‌شب بازی یکی از رسومات معروف ترکیه است و هر سال میزبان 300 گروه خیمه شب‌بازی است. در این فستیوال نمایش‌های فرانسوی، روسی، چینی، هنگ‌کنگی و نمایش‌های دیگر از نقاط جهان را تماشا کنید. همچنین در این فستیوال کارگاه‌های عروسک‌سازی برگزار می‌شود که می‌توانید در آن شرکت کنید.

7. فستیوال رقص

این فستیوال هرسال در اواخر ماه مارس تا اول آپریل برگزار می‌شود. این جشنواره بسیار جذاب مسابقه‌ای هیجان انگیز است که در انتهای آن به برنده آن جوایزی اهدا می‌شود. در این فستیوال کارگاه‌های و کلاس‌های رقص توسط مربیان مجرب برگزار می‌شود که می-توانید در آن شرکت کنید.

8. فستیوال بین‌المللی آشپزی

فستیوال بین‌المللی آشپزی یکی از محبوب‌ترین فستیوال‌ها در ترکیه است و معمولا در استانبول برگزار می‌شود این جشنواره در ماه فوریه است و آشپزان زیادی از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند و با هم به رقابت می‌پردازند.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی فستیوال‌های مهم در ترکیه پرداختیم. در ترکیه و استانبول مکان‌های دیدنی دیگری هم مانند ایاصوفیه، مسجد آبی و ... وجود دارد که در مطالب دیگر معرفی کرده‌ایم.


0 views