حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۴ اکتبر . ۲۰۲۰

برج گالاتا؛ نماد استانبول

برج گالاتا؛ نماد استانبول

در ترکیه و به ویژه استانبول بناهای قدیمی و تاریخی وجود دارند که از ماجراها و حکومت‌های زیادی در طول تاریخ جان سالم به در برده‌اند و بارها مرمت و بازسازی شده‌اند. یکی از بناها برج گالاتا است که به نوعی نماد استانبول محسوب می‌شود. در این مطلب از وب سایت حیاطمون به معرفی برج گالاتا و تاریخ آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

برج گالاتا کجاست؟

این برج دیدنی و زیبا در کوچه پس کوچه‌های محله بی‌اغلو و خیابان استقلال و میدان تکسیم قرار دارد این محله یکی از توریستی‌ترین نقاط استانبول است که پر از فروشگاه و مغازه‌های محلی و کافه‌های و رستوران‌های خوب است که می‌توانید طعم واقعی یک فنجان قهوه ترک را بچشید و پس از پیاده‌روی در این منطقه به برج گالاتا 9 طبقه و با ارتفاع 67 متر برسید و از پله‌های سنگی ورودی آن بالا بروید و به قدم به یک لابی زیبا و قدیمی بگذارید که پلکانی مارپیچ در رو به روی شما خودنمایی می‌کند. این پلکان راه رسیدن به بالای برج هستند. البته جهت راحتی آسانسوری در آنجا در در نظر گرفته شده اما این آسانسور تنها تا طبقه هفتم بالا می‌رود. دلیل معروفیت این برج منظره زیبایی است که از بالای این برج می‌توان دید و انگار استانبول زیر پای شما قرار دارد و می‌توانید ساعت‌ها در آنجا به تماشا بایستید. در بالای این برج همچنین یک رستوران بسیار عالی با سبک دکوراسیون سنتی ترکیه وجود دارد و با ورود به آن قدم به ترکیه اصلی می‌گذارید و منوی آن شامل انواع غذاهای سنتی ترکی است که می‌توانید هرکدام را انتخاب کنید. تنها عیب آن شاید هزینه‌های زیاد آن به نسبت کیفیت باشد. اما غذا خوردن با وجود چنین منظره عالی ارزش امتحان کردن را دارد. این برج از حکومت‌ها و جنگ‌های زیادی جان سالم به در برده که در ادامه بیشتر درباره تاریخ آن خواهیم گفت.

تاریخ برج گالاتا

قدمت این برج حدود هفتصد سال است و در سال 1384 میلادی ساخته شده است. این بنا اولین بار در زمان بیزانس و روم شرقی ساخته شده است و نام آن را به حرمت حضرت عیسی، مسیح قرا دادند. برج مسیح سال‌ها بلندترین برج در استانبول بود و هدف اصلی آن نظارت بر رفت و آمد کشتی‌ها و تشخیص کشتی‌های دزدان دریایی و کشتی‌های دشمنان بود. بعد از روی کار آمدن حکومت عثمانی این برج تبدیل به یک برج دیده‌بانی شد و بعدتر تبدیل به یک زندان و در آخر یک پایگاه آتش‌نشانی شد و سپس در سال 1960 برای همیشه تبدیل به یک مکان گردشگری و رستورانی در آنجا ساخته شد.

در اثر این تغییر کاربری‌ها و بلایای طبیعی، این برج بارها مرمت و بازسازی شده است. اولین بازسازی آن در سال 1509 انجام شد که در آن زمان این برج بر اثر جنگ‌ها و بلایای طبیعی تقریبا رو به نابودی رفته بود. در همان زمان بود که یک زندان مخفی در طبقه آخر آنجا ساخته شد و بعد از آتش‌سوزی بزرگ در سال 1794 این برج آسیب دید دیگر به عنوان زندان استفاده نشد. در سال 1875 نیز بعد از زلزله و یک طوفان سهمگین این برج بار دیگر رو به نابودی رفت و آخرین مرمت آن در سال 1960 بود.

یک افسانه جالب درباره برج گالاتا

گفته شده که یک اتفاق جالب در این برج رخ داده است که براساس این افسانه مردی به نام احمد چلبی که به لقب "هزار فن" معروف و مشهور بوده است. بال‌هایی را با دست‌های خود می‌سازد و به خود می‌بندد و به بالای این برج می‌رود و سپس از بالای برج گالاتا به پرواز درمی‌آید و از تنگه بسفر نیز عبور می‌کند و در بخش آسیایی استانبول فرود می‌آید !!! یعنی در واقع او حدود ۶ کیلومتر با آن بال‌های دست‌ساز پرواز کرده است !

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی برج گالاتا و تاریخ آن پرداختیم. در ترکیه و استانبول بناهای تاریخی و زیبایی مانند ایاصوفیه، مسجد آبی و ... وجود دارد که در مطالب دیگر آن‌ها را نیز معرفی کرده‌ایم.


0 views