حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۸ اوت . ۲۰۲۰

قهوه ترک

قهوه ترک

قهوه مشهورترین و ارزان‌ترین نوشیدنی گرم در جهان است و انواع مختلفی دارد. قهوه ترک یکی از انواع قهوه‌هاست که در ترکیه جایگاه خاصی دارد و یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها است که البته با سنت‌های این کشور نیز درهم‌آمیخته است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی قهوه ترک، تاریخچه آن و نحوه درست کردن آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

قهوه چیست ؟

دانه‌های قهوه، در واقع هسته میوه درخت قهوه است و اولین بار توسط یک چوپان کشف شد زیرا که بزهای این چوپان با خوردن این دانه‌ها انرژی زیادی می‌گرفتن !!! میوه درخت قهوه که جزو درختان همیشه سبز است مانند گیلاس است که در هرکدام از این گیلاس-ها دو دانه قهوه وجود دارد. برای درست کردن کردن قهوه این دانه‌ها را از میوه جدا می‌کنند و رست می‌دهند که مراحلی زیادی دارد. انواع مختلفی از درخت قهوه وجود دارد که دو نوع عربیکا و ربوستکا مشهورترین هستند.

مقاله مرتبط: انواع رست و برشته کردن قهوه

تاریخ قهوه

کافه یا کافا (kaffa) یک کلمه عربی و نام شهری در اتیوپی (نام تاریخی حبشه) است که گیاه قهوه برای اولین در قرن یازدهم در آن‌جا رشد کرده است و مردم آن منظقه در ابتدا این گیاه را "بون" می‌نامیدند. ریشه کلمه قهوه از قها به معنی بی‌اشتهایی می‌آید و در زمان-های قدیم دانه‌های قهوه را با روغن‌های حیوانی مخلوط می‌کردند بعدها به عنوان نوعی شراب در بین عرب‌ها استفاده می‌شد که باعث بی‌اشتهایی می‌شد. البته ممکن است کلمه قهوه از زبان آفریقایی هم آمده باشد.

قهوه در قرن چهاردهم وارد عربستان شد و سپس به یمن رسید. بعد از ممنوع شدن نوشیدنی‌های الکلی در بین مسلمانان، قهوه طرفداران زیادی پیدا کرد و جایگزین شراب شد.

قهوه اولین بار در سال ۱۵۵۴ با نام ترکی "kahveh" که از همان کافا عربی گرفته شده، توسط دو تاجر سوریه‌ای را به استانبول رسید. این دو تاجر مغازه‌های قهوه‌فروشی به سبک یمن در ترکیه افتتاح کردند و پس از مدتی قهوه تبدیل به یک نوشیدنی محبوب در ترکیه شد و قهوه‌خانه‌های زیادی در سراسر ترکیه شروع به کار کردند. در ترکیه روش درست کردن و سرو کردن قهوه متفاوت بود و همین مورد توجه پادشاهان عثمانی قرار گرفت و تا قرن هفدهم عضو جدایی‌ناپذیر همه جشن‌های سلطنتی بود.

بعد از آن به دلیل نزدیکی ترکیه به اروپا این نوشیدنی محبوب در قرن 16 ام به کشورهای ایتالیا، فرانسه و انگلستان نیز راه یافت و به همه جهانیان معرفی شد به طوری که امروزه انجمنی تخصصی برای قهوه وجود دارد. در حال حاضر کشورهای برزیل، ویتنام و کلمبیا بزرگترین تولیدکنندگان قهوه هستند.

قهوه در ترکیه

همان‌طوری که گفتیم قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در ترکیه است و به دلیل قدمت آن با سنت‌ها و آداب رسوم خانواده‌های عجین شده است به طوری که نقش بسیار مهمی در برگزاری مراسم‌های ازدواج داشته است و زنان و دختران نحوه تهیه آن را به طور جدی آموزش می‌دیدند زیرا که آن‌ها را با مهارت‌شان در تهیه و سرو قهوه می‌سنجیدند و این رسم تا به امروز هم باقی مانده و در مراسم‌های خواستگاری از خانواده داماد با قهوه پذیرایی می‌شود.

محله قدیمی امینونو استانبول یکی از مکان‌هایی است که اولین قهوه‌خانه‌ها در آن‌جا شروع به کار کردند و امروز هم کافه‌ها و رستوران-های زیاد  خوبی دارد. در زمان قدیم قهوه‌خانه جایی برای گردهمایی مردان و صحبت درباره سیاست و حکومت و جایی برای انتشار فرهنگ مردم بوده است.

سنت دیگری که در ترکیه رواج داشت فال قهوه است که در آن از فرد خواسته می‌شود تا بعد از نوشیدن قهوه نیت کند و فنجان را برگرداند. خطوط و اشکالی که از دانه‌های قهوه در ته فنجان تشکیل می‌شود معنا و مفهوم خاصی داشته‌اند که نشان از آینده فرد بوده است.

مقاله مرتبط: پنج کافه خوب در استانبول

نحوه تهیه قهوه ترک

روش دم کردن قهوه ترک، یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها است. در زمان حکومت عثمانی‌ها زمانی که قهوه تازه مورد استقبال قرار گرفته بود؛ یکی از فرماندهان آن را به سلطان سلیمان، پادشاه عثمانی معرفی کرد و پس از آن قهوه با آداب خاصی برای سلطان سروی می‌شد. در این میان آشپز سلطان قهوه را به روش جدیدی آماده کرد و در این روش دانه‌های قهوه را در هاون کوبید و سپس آن‌ها را با آب در ظرف مخصوصی به نام "چزوه" مخلوط کرد. قهوه در این ظرف جدید در کاخ ظاهر شد بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت. از آن پس این روش دم کردن قهوه به نام ترکی‌ها زده شد. این تکنیک در لیست میراث فرهنگی یونسکو نیز ثبت شده زیرا قهوه نشانه‌ی مهمان-نوازی و خوش‌امدگویی است.

سخن پایانی ...

قهوه تنها نوشیدنی محبوب در ترکیه نیست؛ چای نیز یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌های ترکیه است که نماد فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه است در این مطلب از مجله حیاطمون تنها به معرفی قهوه ترک اکتفا نمودیم اگر علاقمند به نحوه درست کردن دیگر انواع قهوه هستید در مطالب بعدی از مجله حیاطمون در مورد آن‌ها نیز صحبت خواهیم کرد.

مقاله مرتبط: انواع قهوه و نحوه درست کردن آن‌ها


0 views