حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۰ نوامبر . ۲۰۲۰

تفاوت‌های زندگی در ایران و ترکیه

تفاوت‌های زندگی در ایران و ترکیه

مهاجرت، یکی از دشوارترین تصمیم‌هایی است که هر انسانی در زندگی خود با آن مواجه می‌شود و پیش از مهاجرت باید همه جوانب آن را بسنجید تا این مسیر دشوار را طی کنید. اگر به قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و یا ساکن ترکیه هستید خوب است که تا جای ممکن با فرهنگ مردم ترکیه آشنا شوید و با تفاوت‌های زندگی در ایران و ترکیه توجه کنید تا با چالش‌هایی که بر سر راه شما قرار می‌گیرد با قدرت مواجه شوید. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون درباره همین چالش‌ها صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید:

تفاوت‌های ترکیه و ایران از نظر خرید یا اجاره خانه

-به طور کلی باید گفت اجاره‌خانه در ترکیه نسبت به ایران مناسب‌تر است و تفاوتشان میان هزینه‌های آن است. هزینه‌های اجاره‌خانه در ترکیه و ایران با یکدیگر یکسان نیستند و هزینه رهن در ترکیه تقریبا دو برابر اجاره ماهانه است اما در ایران، هزینه رهن ده‌ها برابر اجاره ماهیانه است. و به همین دلیل اجاره خانه در ترکیه بسیار بهتر است و همچنین هزینه بستن قرارداد اجاره ملک در ترکیه 10 تا 12 درصد کل مبلغ اجاره است.

بیشتر بخوانید: خرید و اجاره ملک در ترکیه

-در ترکیه، تعداد خانه‌های مبله زیاد است که ما در ایران کمتر شاهد آن هستیم و البته هزینه رهن خانه‌های مبله حدودا 4 برابر اجاره است.

-در ترکیه معمولا خانه‌ها کوچک است و خانه‌های بزرگ و ویلایی کمتر دیده می‌شود که هزینه آن‌ها نیز بسیار زیاد است.

معمولا در خانه‌های دو خوابه این کشور یک اتاق کوچک به عنوان اتاق کودک در نظر می‌گیرند که در ایران ما شاهد آن نیستیم معمولا اتاق‌ها هم‌اندازه هستند.

-دیگر تفاوت خانه‌های ایران و ترکیه، معماری در آن‌ها است. در ترکیه خانه‌های بسیار ساده هستند و نمای خاصی ندارند اما امکانات آن‌ها بسیار خوب هستند به  طوری که در اکثر خانه‌ها استخر، سونا، جکوزی و ... وجود دارند. اما در ایران معمولا به نمای ساختمان بهای زیادی می‌دهند. تجملات و گچ‌بری‌های کمتری دیده می‌شود.

- در استانبول شما می‌توانید تعداد زیادی برج ببینید که هزینه خرید واحدهای آن مناسب و معمولی است. اما در ایران تعداد برج‌ها کمتر و واحدهای آن لوکس هستند و همه مردم توان خرید آن‌ها را ندارند.

-در ترکیه تعداد خانه‌های مستقل و ویلایی در ترکیه بسیار کم است اما در ایران این خانه‌ها زیاد است.

-این نکته را باید بدانید که بعد از عقد قرارداد اجاره خانه در ترکیه اگر مشکلی پیش بیاید باید با مدیر ساختمان در میان بگذارید و با مالک و صاحب‌خانه نباید تماس بگیرید.

-در ترکیه شما باید ماهیانه هزینه شارژ بپردازید که شامل نگهبانی، امکانات آسانسور، استخر، سونا و.. باید بپردازید. هزینه‌های آب و برق و گاز توسط خود مستاجر پرداخت می‌شود. زیرا در زمان عقد قرار داد تمامی قبوض به نام مستاجر زده می‌شود. هزینه به نام زدن نیز بعد از اتمام زمان قرارداد بازپس داد می‌شود.

تفاوت‌های ایران و ترکیه از نظر هزینه‌های زندگی

-در ترکیه تعداد مراکزخرید، هایپرمارکت‌ها و ... بسیار زیاد و بزرگتر از ایران است و هزینه‌های آن‌ها در همه جا یکسان است. این در حالی است که در ایران اجناس با قیمت‌های متفاوت در هرمغازه به فروش می‌رسد.

- جالب است بدانید که هزینه پوشاک در ترکیه بسیار پایین‌تر از ایران است و حتی این اجناس آن‌ها در ترکیه مرغوب‌تر هستند.

-هزینه حمل و نقل در ترکیه گران‌تر از ایران است. اما می‌توانید با خرید کارت‌هایی نظیر استانبول کارت این هزینه‌ها را کاهش دهید.

-هزینه‌های تلفن همراه نیز در ترکیه به نسبت ایران بیشتر است.

-در ترکیه هزینه بیمارستان‌های دولتی بسیار بیشتر از هزینه بیمارستان‌های خصوصی است.

تفاوت‌های ایران و ترکیه از نظر مذهب و فرهنگ

باوجود شباهت‌های بسیاری که در فرهنگ ایران و ترکیه دیده می‌شود اما تفاوت‌های جزیی با یکدیگر دارند. در ترکیه تعداد اقوام و ادیان زیاد است و همه آن‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند به همین دلیل نوع پوشش مردم نیز متفاوت است و می‌توانید هر کسی را با هر نوع پوششی در ترکیه ببینید.

-مردم ترکیه معمولا بازی‌هایی مثل شطرنج و تخته‌نرد انجام می‌دهند و در کنار آن قهوه و چای به همراه شیرینی صرف می‌کنند.

- در ترکیه مردم صبحانه، ناهار و شام را در رستوران میل می‌کنند و به همین دلیل تعداد رستوران‌های خوب و غذاهای خیابانی در ترکیه زیاد است.

- مردم ترکیه در آدرس دادن بسیار خوب هستند و می‌توانید با خیال راحت مسیر خود را پیدا کنید.

-جالب است بدانید که در ترکیه مردم به همسایه‌های خود بسیار اهمیت می‌دهند و احترام می‌گذارند و زمانی که یکدیگر را می‌بینند به هم روزبخیر و شب‌ بخیر می‌گویند.

-تعداد مردم ترکیه که در نماز جمعه شرکت می‌کنند برخلاف ایرانی‌ها بسیار زیاد است.

-ترک‌ها عاشق کشورشان هستند و همیشه با افتخار از آن صحبت می‌کنند.

-مردم ترکیه همانند مردم ایران به فوتبال علاقه زیادی دارند و مسابقات فوتبال را با هیجان دنبال می‌کنند.

-در پمپ بنزین‌های ترکیه معمولا کسی از خودرو پیاده نمی‌شود و بنزین زدن وظیفه مسئول پمپ بنزین است

-در ترکیه  برای خرید بنزین حتما باید خودرو داشته باشید وگرنه باید از پلیس مربوطه نامه دریافت کنید.

-در ترکیه قوانین راهنمایی رانندگی بسیار جدی است و اگر خودرویی در محل پارک ممنوع باشد کمتر از چند دقیقه بع پارکینگ منتقل می‌شود و باید جریمه زیادی بپردازید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون درباره چالش‌ها و تفاوت‌های زندگی در ترکیه و ایران صحبت کردیم. شما می‌توانید در بخش زندگی در ترکیه از وب‌سایت با جنبه‌های دیگر زندگی در ترکیه آشنا شوید. امیدواریم تا با انتشار این مطالب بتوانیم سهمی در یاری شما در مسیر مهاجرت باشیم.


0 views