حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۲ اوت . ۲۰۲۰

فرودگاه های مهم استانبول

فرودگاه های مهم استانبول

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک

اولین فرودگاه ترکیه، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک است که به افتخار مصطفی کمال آتاتورک نامگذاری شده است. این فرودگاه در ابتدا برای اهداف نظامی در سال 1912 ساخته شد و حدودا 40 سال بعد بخش مسافربری آن نیز راه‌اندازی شد. این فرودگاه در منطقهYesilkoy  استانبول قرار گرفته است و دو پایانه اصلی دارد؛ یک ساختمان کوچک و قدیمی که برای پروازهای داخلی درنظر گرفته شده است و یک ساختمان جدید و بزرگ برای پذیرش مسافران خارجی که هم امکانات بهتری دارد و هم فروشگاه‌ها و رستوران‌های متنوع‌تری دارد. در حال حاضر از این فرودگاه بیشتر جهت نگهداری و تعمیرات هواپیماها استفاده می‌کنند و اکثر پروازهایی که انجام می‌شود هواپیماهای باربری است. البته خطوط اصلی هواپیمایی "ترکیش ایرلاین" در این فرودگاه قرار دارد. بعضی از خطوط هوایی ایرانی هم به این فرودگاه پرواز دارند اما اکثرا پروازهای دولتی و تشریفاتی در این فرودگاه انجام می‌شود. این فرودگاه در لیست شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان قرار گرفته است و به دلیل رفت و آمدهای زیاد، استراحتگاه‌های عمومی وجود دارد که مناسب برای مسافرانی‌ست که در بین پرواز‌هایشان فاصله زیادی است و یا صبح خیلی زود به فرودگاه می‌رسند بعضی از این استراحتگاه‌ها که خدمات زیادی ارائه می‌دهند ممکن است هزینه داشته باشند.

برای رفتن به این فرودگاه می‌توانید از خطM1A مترو استفاده کنید که انتهای آن به این فرودگاه می‌رسد؛ همچنین تمامی اتوبوس‌های هاواتاش (Havatas) مقصدشان فرودگاه است.

فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن

از آنجایی که فرودگاه آتاتورک گنجایش کافی برای مسافران را نداشت فرودگاه بین‌المللی دیگری به نام صبیحه گوکچن در استانبول ساخته شده است که 25 میلیون نفر ظرفیت در سال دارد و به افتخار اولین بانوی خلبان ترکیه، صبیحه گوکچن که دختر خوانده آتاتورک نیز بود است نامگذاری شده است این فرودگاه سومین فرودگاه پر رفت و آمد در جهان است و در منطقه پندیک و بخش آسیایی استانبول قرار دارد و یک پایانه برای پروازهای داخلی و خارجی دارد.  این فرودگاه نسبت به فرودگاه آتاتورک امکانات رفاهی خیلی بیشتری مانند پارکینگ، رستوران‌ها، کافه‌ها و فودکورت، یک هتل چهار طبقه، سالن‌های انتظار راحت، اینترنت رایگان و ... در اختیار مسافران قرار می‌دهد و در سال ۲۰۱۵ به عنوان برترین فرودگاه جهان انتخاب شده است.  این فرودگاه در بخش آسیایی و جنوب شرقی استانبول و نزدیک به منطقه تکسیم قرار دارد. برای رفتن به این فرودگاه می‌توانید از خط مترو M4 استفاده کنید که انتهای آن به این فرودگاه می‌رسد همچنین می‌توانید از سرویس‌های مسافربری این فرودگاه که همیشه در دو منطقه میدان تکسیم و کادیکوی حضور دارند هم استفاده کنید.

فرودگاه بین المللی استانبول

هرروز مسافران زیادی به ترکیه وارد می شود بنابراین نیاز بود تا فرودگاه بزرگتری ساخته شود. در سال ۲۰۱۸ یک فرودگاه جدید در استانبول افتتاح شده است که پس از تکمیل ساخت آن دومین فرودگاه بزرگ جهان خواهد بود و البته قرار هست که جایگزین فرودگاه آتاتورک شود. گفته شده ساخت آن در سال ۲۰۲۷ به اتمام می‌رسد. در این فرودگاه به تازگی باند سوم آن افتتاح شده بنابراین می توان به طور همزمان در این فرودگاه سه هواپیما امکان فرود و برخواست را داشته باشند.


0 views