حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۳ اکتبر . ۲۰۲۰

موزه استانبول مدرن؛ اولین موزه هنرهای معاصر

موزه استانبول مدرن؛ اولین موزه هنرهای معاصر

استانبول یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه و جهان است و آثار باستانی و تاریخی بسیاری در شهر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و وجود موزه‌های متعدد در این شهر جای تعجبی ندارد! در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به یکی از موزه‌ها به نام موزه استانبول مدرن سر زدیم و تا شما را با این مکان آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

تاریخ موزه استانبول مدرن

موزه استانبول مدرن، اولین موزه هنرهای معاصر در ترکیه است که در سال 2004 تاسیس شد. در این موزه آثار ارزشمندی که متعلق به هنرمندان معاصر ترکیه و خارج از ترکیه است؛ نگهداری می‌شود. این موزه در واقع برای ایجاد فرهنگسازی در میان مردم ترکیه و دیگر کشورها و علاقه‌مندی آن‌ها به هنر معاصر و تاریخ آن ساخته شده است که در این هدف نیز موفق بوده است.

موزه استانبول مدرن کجاست؟

موزه استانبول مدرن در محله بی اغلو(Beyoğlu) استانبول قرار دارد اما ممکن محل آن تغییر کرده و به محله کاراکوی استانبول نقل مکان کند. این موزه از بخش‌های مختلفی مانند گالری که شامل تابلوهای ارزشمند است؛ سینما، رستوران‌های و کافه‌های متنوع، فروشگاه‌های متعدد و کتابخانه‌ای بزرگ تشکیل شده است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم. علاوه بر این‌ها همیشه میزبان برنامه‌ها و رخداد‌های فرهنگی هنری است. موزه مدرن استانبول هرروز به غیر از دوشنبه‌ها از ساعت 11 صبح تا 5 بعدازظهر باز است و می‌توانید از آن‌جا بازدید کنید.

نشانی دقیق موزه مدرن استانبول: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:99, 34430 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

کتابخانه موزه مدرن استانبول

از مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین بخش‌های موزه مدرن استانبول می‌توان به کتابخانه‌ی بزرگ آن اشاره کرد. در این کتابخانه بیشتر از یازده هزار جلد کتاب نگهداری می‌شود که روز به روز به تعداد آن اضافه می‌شود. در این کتابخانه انواع کتاب‌ها و مجلات به زبان ترکی و یا زبان‌های دیگر، در حوزه‌های تاریخ هنر معاصر، معماری، سینما، عکاسی، موزه‌داری و مدیریت هنری، هنرهای تجسمی، رسانه جدید، هنرهای نمایشی و ... است.

گالری موزه مدرن استانبول

این موزه پر از آثار ارزشمند و زیبای هنرمندان ترک و خارجی است که همه آن‌ها در بخش گالری که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها است جمع شده‌اند. با ورود به این بخش خود را در میان تابلو‌های نقاشی، عکس‌ها، اشیای ارزشمند مربوط به هنر، آثار هنرهای تجسمی و ... می‌بینید و دنیای هنر سفر می‌کنید. این بخش برای هنردوستان بسیار هیجان‌انگیز است و پیشنهاد می‌کنیم حتما از آنجا بازدید کنید.

سینمای موزه مدرن استانبول

در این موزه یک سینما و البته با ظرفیت‌های محدود وجود دارد که بیشتر در حوزه فیلم‌های هنری فعالیت دارد. این سینما در روزهای شنبه، یکشنبه و پنجشنبه اکران دارد و معمولا میزبان برنامه‌های فرهنگی هنری و فستیوال‌ها است.

این موزه هرماه نیز میزبان برنامه «دیداری با کارگردانان» است که و در هر برنامه یکی از فیلم‌سازان معاصر ترک را دعوت می‌کند و گفتگویی با آن‌ها درباره فیلم‌ها و دنیا سینما انجام می‌دهد. برنامه دیگری به نام «ما هم هستیم!» نیز در این موزه برگزار می‌شود و در آن برترین‌های حوزه بازیگری، تهیه‌کنندگی و کارگردانی دور هم جمع می‌شوند و درباره هنر و سینمای معاصر با یک دیگر صحبت می-کنند.

این سینما هر سال نیز در ماه ژانویه منتخبی از فیلم‌های خارجی نامزد اسکار آن سال در برنامه «فیلم های خارجی اسکار»، اکران می-کند تا به این حوزه کمک کند.

سخن پایانی ...

موزه‌های زیادی در ترکیه و استانبول وجود دارد اما یکی از معروف‌ترین موزه‌ها، موزه استانبول مدرن است و در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی این موزه پرداختیم. اگر علاقه مند به تاریخ ترکیه هستید پیشنهاد می‌کنیم مطالب دیگر این وب‌سایت همانند تاریخ کاپاد.کیا، تاریخ قونیه و ... را که نیز مطالعه کنید.


0 views