حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۵ اوت . ۲۰۲۰

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی

ترکیه سرزمینی باستانی با تاریخی کهن است و در زمان‌‌های دور مساجد و کلیساهای زیادی ساخته شده است که اکنون به موزه تبدیل شده‌‌اند. بسیاری از این آثار باستانی همانند کاخ توپکاپی در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده‌‌اند. در این مطلب از وب‌‌سایت حیاطمون با یکی از این آثار ارزشمند آشنا می‌‌شویم. پس با ماه همراه باشید:

معرفی کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی مهم‌‌ترین سازه و دومین کاخ در زمان حکومت عثمانی بوده است. این کاخ محل زندگی و محل مدیریت حکومت 25 سلطان عثمانی یعنی از زمان سلطان محمد دوم تا زمان سلطان عبدالملک به همراه خانواده‌‌هایشان بوده است. هر سلطانی که به حکومت می-رسید بخشی جدید به این کاخ می‌‌افزودند در واقع این کاخ چهار قرن زندگی را در خود دیده است و این یکی از شگفتی‌‌های آن است زیرا که این کاخ  معماری‌‌های مربوط به همه این چهار قرن را در کنار هم به نمایش گذاشته است  و به همین دلیل در فهرست آثار جهانی یونسکو با عنوان بهترین قصر امپراطوری عثمانی ثبت شده است.

تاریخچه توپکاپی

اواسط قرن پانزدهم به دستور سلطان محمد فاتح یا همان سلطان محمد دوم کاخی در منطقه امینونو امروزی ساخته شد. در زمان ساخت این کاخ سلطان محمد در یک قصر کوچک‌‌تر که در حال حاضر دانشگاه استانبول قرار دارد؛ زندگی می‌‌کرد و پس از نقل مکان، قصر توپکاپی، قصر جدید نامیده شد. توپکاپی در زبان ترکی به معنی دروازه توپ‌ها است؛ به دلیل آن‌‌که در مقابل درب اصلی این کاخ توپ‌‌های جنگی بزرگی که در جنگ‌‌های مختلف از آن‌‌ها استفاده است، قرار داده‌‌اند؛ این قصر توپکاپی نامیده شده است.

قصر توپکاپی - جاذبه گردشگری استانبول
کاخ توپکاپی

بنای قصر توپکاپی

این کاخ به شکل هزارتویی طراحی شده که در وسط آن حیاطی بزرگ است و در اطراف آن دروازه‌هایی به خارج وجود دارد و تعداد ساکنین آن به ده هزار نفر هم می‌‌رسید و مانند شهری در وسط استانبول یا قسطنطنیه بود. دروازه اصلی این کاخ، باب همایون یا دروازه سلطنتی است که از سمت مسجد ایاصوفیه باز می‌‌شود و مردم عادی هم به ضورت پیاده می‌‌توانستند از آن عبور کنند. زمانی که به توپکاپی وارد می‌‌شوید اولین حیاطی که می‌‌بینید، حیاط سپاه است . در این حیاط یک پارک بسیار زیبا و یک کلیسا وجود دارد که می‌‌توانید از آن‌‌ها دیدن کنید.

دروازه دوم، باب سلام یا دروازه درود است و هر فردی که از این دروازه وارد می‌‌شد موظف بود پیش از ورود به سلطان سلام بفرستد البته از این دروازه فقط خود سلطان و خدمه او عبور می‌‌کردند. بعد از عبور از این دروازه به حیاط دیوان می‌‌رسید که در یک طرف آن آشپزخانه‌‌های کاخ توپکاپی قرار دارد و در طرف دیگر اقامتگاه‌‌های مشاوران و وزیران حکومت و در کنار آن نیز خزانه قرار دارد. برج عدالت نیز در این حیاط قرار دارد که از آن برای محافظت از ساحل استفاده می‌‌شد. ورودی حرمسراها نیز در حیاط قرار دارد که خود یک موزه مجزا است و در طول سال‌‌ها ساختمان‌‌های زیادی به آنجا اضافه شد که متلق به مادران و همسران سلطان‌‌ها بوده است . گفته شده در زمانی تعداد ساکنین آن به 470 نفر رسیده است.

قصر توپکاپی - مکان دیدنی استانبول
کاخ توپکاپی

دروازه سوم، باب السعد یا دروازه سعادت است و در این مکان جشن‌‌های بزرگ و زیبای، تاجگذاری‌‌ها و دیگر مراسم‌‌های مهم برگزار می-شد و البته هیچکس حق ورود به آن را بدون مجوز نداشت. حیاط سوم یا حیات اندرونی محل پذیرش مهمانان خارجی سلطان‌‌ها بوده که اتاق‌‌های بسیار مجلل و شگفت‌‌انگیز به همراه نقاشی‌‌های زیبا از سلطان‌‌ها دارد که اشیایی گرانقدری و آثار با ارزش مذهبی مانند خرقه پیامبر اسلام و شمشیر خلفای اسلام و سنگی که متعلق به کعبه است؛ در آنجا نگهداری می‌‌شود.

آخرین حیاط کاخ، باغ شخصی سلطان‌‌ها است که پر از گل‌‌های لاله است و سلطان‌‌ها برای استراحت به این مکان می‌‌رفتند. در این حیاط نیز  یک مسجد و اتاق‌‌های مخصوصی وجود دارد که منظره آن‌‌ها به سمت دریای مرمر و تنگه بسفر است.

کاخ توپکاپی کجاست؟

کاخ توپکاپی در سال ۱۹۲۴ پس از بازسازی‌‌های فراوان و ایجاد تغییراتی در بخش‌های آن که به دلیل زلزله و آتش‌سوزی از بین رفته بودند؛ تبدیل به موزه شد و عموم مردم می‌‌توانستند از آنجا بازدید کنند.

در حال حاضر این کاخ در محله سلطان محمد یا فاتح که در نزدیکی منطقه قدیمی امینونو استانبول قرار دارد و شما می‌‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر از آنجا بازدید کنید و این ساعت ممک است در فصل تابستان افزایش داشته باشد.

سخن پایانی ...

در این مطلب کاخ توپکاپی را معرفی کردیم و شما را با بخش‌‌های آن آشنا کردیم. همان‌‌طوری که گفتیم ترکیه آثار دیدنی از جمله مساجد، کلیسا و موزه‌‌های متعددی دارد و اکثر آن‌‌ها در استانبول قرار دارد. در دیگر مطالب مجله حیاطمون سعی کرده‌‌ایم تا شما را با همه این مکان‌‌های تاریخی آشنا کنیم تا پیش از رفتن به آنجا اطلاعات کافی داشته باشید.


0 views