حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۷ سپتامبر . ۲۰۲۰

برج دختر استانبول با افسانه‌های عجیب و غریب

برج دختر استانبول با افسانه‌های عجیب و غریب

استانبول را به عنوان پایتخت توریستی ترکیه می‌شناسند. این شهر زیبا و با قدمت زیاد مکان‌های دیدنی بسیاری دارد که هرساله میلیون‌ها گردشگر به شهر این سفر کرده و از آن‌ها بازدید می‌کنند. یکی از این مکان‌های دیدنی برج دختر یا کیزکوله‌سی است. این برج تاریخی در میان‌ آب‌های بسفر ساخته شده که اتفاقا داستان‌های عجیب و غریب و افسانه‌ای درباره این برج وجود دارد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی برج دختر و داستان‌های افسانه‌ایش می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

برج دختر کجاست؟

برج دختر یا کیزکوله‌سی(Kiz Kulesi) و یا برج میدن مشهورترین بنای استانبول است. این برج در میان آب‌های تنگه بسفر و با فاصله 200 از ساحل ساخته شده است. زمان دقیق ساخت آن مشخص نیست اما معماری آن نشان می‌دهد این برج 300 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. از این برج در زمان‌های مختلف استفاده‌های متفاوتی می‌شد و به همین دلیل نام‌های متفاوتی در هر دوره داشت. شاید اولین نام آن لیندروس و دامالیس بوده است و این نام به دلیل داستان افسانه‌ای لیندروس است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

این برج در زمان بیزانس آرکلا به معنای قلعه کوچک نامیده می‌شد و بعدها در قرون وسطی برج میدن نامیده شد. همانطوری که گفتیم از این برج در دوره‌های مختلف استفاده‌های متفاوت از جمله برج دفاعی، مرکز جمع‌آوری مالیات کشتی‌های تجاری، برج فانوس، بیمارستانی برای بیماران قرنطینه در زمان شیوع وبا، وزارت دفاع می‌شد. در حال حاضر این برج تنها یک مکان دیدنی و نماد استانبول محسوب می‌شود که موزه‌ای دیدنی به همراه رستورانی عالی با منظره بی‌نظیر آماده پذیرایی از شما با غذاهای سنتی ترکیه است.

برج دختر بارها بازسازی شده است. اولین بار در زمان عثمانی بود که آن را تخریب کردند و برج چوبی دیگری ساختند سپس این برج جدید در آتش‌سوزی از بین رفت و به جای آن یک برج سنگی توسط ابراهیم پاشا ساخته شد. چندی بعد یک کیوسک شیشه‌ای و گنبد سربی به آن اضافه کردند و بعدها نیز فانوسی روی آن نصب کردند و به آن برج فانوس گفتند.

افسانه‌های برج دختر

افسانه اول مربوط می‌شود به داستان عشق هیرو و لیندر؛ هیرو دختری زیباروی بود که در این برج به دور از شهر زندگی می‌کرد و لیندر فردی بود که به او علاقه داشت. لیندر هرشب برای دیدن هیرو مسیر ساحل تا برج را شنا می‌کرد و هیرو نیز همیشه با فانوسش راه برای لیندر روشن نگه میداشت. اما گفته شده در شبی طوفانی، به طور ناگهانی فانوس هیرو خاموش می‌شود و لیندر راه را گم می-کند و در دریا غرق می‌شود. هیرو نیز از غم لیندر اقدام به خودکشی می‌کند و خودش رو از بالای برج به دریا می‌اندازد. این برج تا مدت-های زیادی لیندروس نام داشت.

افسانه دوم مربوط می‌شود به داستان یک شاهزاده؛ در زمان تولد این شاهزاده پیشگویی کرده بودند که او در ۱۸ سالگی بر اثر نیش مار کشته خواهد شد. بنابراین به دستور پادشاه برجی در خارج از شهر ساخته می‌شود تا شاهزاده در آنجا زندگی کند و بتواند سالم بماند. اما آن‌طوری که گفته شده در روز تولد ۱۸ سالگی این شاهزاده پادشاه با یک سبد میوه به دیدن دخترش می‌رود اما ماری از میان میوه‌ها بیرون می‌آید و دخترش بر اثر نیش مار کشته می‌شود. تا مدت‌های زیادی و حتی همین الان به این برج، برج دختر می‌گویند.

افسانه سوم نیز مربوط می‌شود به داستان یک پهلوان عرب؛ دلاوری به نام بطال، که در آن زمان به دختر امپراطور روم علاقه داشت. اما امپراطور روم به شدت از بطال می‌ترسید. او برای حفاظت از خانواده‌اش در برابر بطال و جنگ‌هایی که با عثمانی داشتند برجی خارج شهر می‌سازد و آن‌ها را به آنجا منتقل می‌کند اما بطال با هرسختی خودش را به برج می‌رساند و تمام کشتی‌های آن منطقه ر آتش می زند و سپس به همراه دختر امپراطور فرار می‌کنند. و به همین دلیل به این برج، برج دختر می‌گویند.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی برج دختر یا همان کیزکوله‌سی پرداختیم. در استانبول مکان‌های دیدنی دیگری که نماد استانبول باشند مانند برج گالاتا، مسجد آبی، ایاصوفیه و ... وجود دارد که در مطالب دیگر به طور مفصل آن‌ها را نیز معرفی کرده‌ایم.


0 views