حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۶ سپتامبر . ۲۰۲۰

قونیه؛ آرامگاه مولانا

قونیه؛ آرامگاه مولانا

ترکیه شهرهای بسیار مهمی مانند آنکارا (که پایتخت آن است)، استانبول بزرگترین شهر آن، ازمیر، آنتالیا دارد. یکی از شهرهای مهم دیگر استانبول که شاید کمتر شنیده باشید «قونیه» است. این شهر در مرکز ترکیه است و آرامگاه مولانا؛ این شاعر بزرگ و محبوب است و همین باعث شده تا شهر قونیه یکی از مهم‌ترین شهرها باشد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی شهر قونیه و آرامگاه مولانا می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

قونیه کجاست؟

قونیه در مرکز ترکیه، شمال آنتالیا و جنوب آنکارا قرار دارد که 225 کیلومتر با آن فاصله دارد. این شهر را به دلیل وجود آرامگاه مولانا، با عنوان پایتخت تمدن اسلامی در ترکیه می‌شناسند. در این شهر همیشه مراسم‌هایی برای بزرگداشت مولانا برگزار می‌کنند که بسیار دیدنی است. مساحت این شهر 56 کیلومتر مربع است و حدود دو میلیون نفر در آن ساکن هستند.

تاریخ قونیه

قونیه در زمان‌های قدیم محلو سکونت هیتی‌ها بوده است. این قوم حدود سه هزار سال پیش زندگی می‌کردند که با گذشت زمان قبیله آن‌ها از بین رفت و تنها سه بنا از آن زمان به جا مانده که مجسمه پینار افلاطون یکی از آن‌ها است. پس قدمت قونیه به سه هزار سال برمی‌گردد! پس از هیتی‌ها قونیه به دست فریگیه‌ها و سپس لیدیه افتاد تا اینکه کوروش کبیر در زمان هخامنشیان به آن‌ها حمله کرد و آن‌ها را از بین برد و از آن زمان به بعد قونیه متعلق به ایران بود. پس از حمله مسلمانان به ایران، قونیه تحت حکومت معاویه قرار گرفت اما طولی نکشید تا اینکه حکومت عثمانی در زمان سلطان ایلدریم بایزید به مسلمانان حمله کرد و قونیه را از آن‌ها گرفت. در حال حاضر قونیه یک شهر باستانی و توریستی است که بعد از جمهوری شدن ترکیه، شهری اهمیت زیادی در بین گردشگران به خصوص ایرانیان پیدا کرد.

آرامگاه و موزه مولانا

مولانا جلال الدین بلخی شاعر پارسی‌گوی ایرانی در سال ۱۲۷۳ میلادی چشم از جهان فرو بست. آرامگاه او بر بالای تپه‌ای با ارتفاع هزار متر قرار دارد. مولانا در زمان سلجوقیان زندگی می‌کرد و در بلخ دنیا آمد اما پس از مدتی به قونیه که جزوی از ایران بود سفر کرد و تا انتهای عمرش در آنجا ماند. مردم قونیه مولانا برای مولانا ارزش زیادی قائل بودند و پس از فوت او به دستور همسر امیر سلمیان سلجوق، حرمی بر مزار او ساختند تا یاد و خاطره‌اش همیشه زنده باشد. این حرم در ابتدا 6 هزار مترمربع بود اما به تدریج با بالا رفتن تعداد بازدیدکنندگان مساحت آن به 18 هزار متر رسید. این بنا یک مناره سبز رنگ و مخروطی شکل دارد که از تعداد زیادی سفال سبز برای ساخت آن استفاده کرده‌اند. گنبد این بنا 6 وجه دارد که بر روی کاشی‌های آن آیات با ارزشی نوشته شده است. در این بنا آرامگاه سلطان علما، پدر مولانا و بهاالدین، پسر مولانا را هم می‌توانید ببینید. در کنار این آرامگاه، موزه مولانا نیز وجود دارد که درواقع محل زندگی و تدریس مولانا بوده است که لوازم او همچنان مانند روز اول حفظ شده‌اند.

هر سال در 17 دسامبر، سالروز درگذشت مولانا که به شب اروس معروف است مراسمی برای بزرگداشت مولانا برگزار می‌شود و این یکی از مهم‌ترین مراسم‌های قونیه است که در برنامه‌های آن رقص سماع به طور خاص و در سالنی مخصوص اجرا می‌شود.

از دیگر بناهایی که در آرامگاه مولانا وجود دارد تربت و مسجد شمس است که پارک شمس و بخش شمالی مسجد شراف‌الدین قرار دارد. گفته شده مسجد شمس که توسط امیر اسحاق بازسازی شده است محل زندگی شمس تبریزی استاد مولانا بوده است.

مکان‌های دیدنی قونیه

همانطوری که گفتیم قونیه شهری قدیمی و تاریخی است چند موزه در آنجا وجود دارد. یکی از آن‌ها موزه آنتوگرافی در جاده لارنده است که در این موزه وسایل ارزشمندی مانند سکه، سلاح، لباس‌های زمان‌های خیلی قدیم نگهداری می‌شود. موزه دیگری به نام موزه آتاتورک نیز در این ساخته شده که در واقع خانه آتاتورک بوده است که مردم قونیه آن را در قرن 19ام ساختند و به او هدیه کردند. در این موزه لوازمی که توسط آتاتورک استفاده شده بود را نگهداری می‌کنند. موزه دیگر، موزه باستان‌شناسی است که وسایل ارزشمندی مانند ظروف و تابوت که مربوط به دوره نوسنگی، یونان و رم نگهداری می‌شود.

یک تپه بسیار قدیمی به نام علاالدین نیز از زمان سلجوقیان است. در این تپه بقایای کاخ‌های قدیمی را می‌توانید ببینید و یک پارک زیبا و مراکز خرید متنوعی وجود دارد که می‌توانید برای تفریح و پیاده‌روی و خرید به آن‌جا بروید. در این تپه یک مسجد به همین نام وجود دارد که از سنگ ساخته شده است و آرامگاه بسیاری از شخصیت‌های سرشناس دوره سلجوقیان است.

قونیه در نزدیکی کاپادوکیا قرار دارد و یکی از مکان‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود. کاپادوکیا یکی از عجایب ترکیه است که حتما پیشنهاد می‌کنیم بالن‌سواری در آنجا را امتحان کنید. در مورد کاپادوکیا و تاریخ آن به طور مفصل در مطلب دیگری صحبت کرده‌ایم.

تاریخ کاپادوکیا؛ این شهر قدیمی

از جمله سوغاتی هایی که می توانید از این شهر تهیه کنید، قاب عکس، مجسمه‌های کوچک، کریستال‌های چرخان با عکس مولانا یا دیگر دراویش، و مجسمه‌ی مقبره هستند.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی شهر قونیه، نقاط گردشگری آن و آرامگاه مولانا پرداختیم. در ترکیه شهرهای کوچک و ناشناخته اما بسیار زیبا همانند آلاچاتی نیز وجود دارند که در مطالب دیگر آن‌ها را نیز معرفی کرده‌ایم.


0 views