حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۳ سپتامبر . ۲۰۲۰

کنافه؛ شیرینی ترکی

کنافه؛ شیرینی ترکی

ترکیه شیرینی‌ها و دسرهای خوشمزه و معروفی دارد و یکی از معروف‌ترین آن‌ها کنافه یا کونفه است که یک شیرینی بسیار خوشمزه و شناخته شده در کشورهای خاورمیانه‌ است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی این شیرینی خوشمزه و طرز تهیه آن می-پردازیم. با ما همراه باشید:

کنافه چیست؟

یک شیرینی بسیار خوشمزه است که در زبان ترکی به آن کونفه (Kunefe) و در زبان عربی به آن کنافه می‌گویند. گفته شده منشا این شیرینی، کشور فلسطین است زیرا در آن از پنیر نابلسی که طعم خوبی دارد؛ استفاده می‌کنند. این شیرینی در هر کشور با مواد اولیه متفاوتی درست می‌شود در ترکیه، شیرینی پرطرفدار شباهت زیادی به دسر کاداییف دارد و مواد تشکیل‌دهنده آن نیز رشته‌های کاداییف است و داخل آن پنیر چرب مثل پنیر شیر بز یا کاشار که نوعی پنیر ترکیه‌ای است؛ می‌ریزند و معمولاً روی آن را با پسته یا گردو تزیین می‌کنند. طرز تهیه این شیرینی آسان و رو به متوسط است که در ادامه توضیح داده‌ایم.

مواد اولیه برای تهیه شیرینی کونفه

رشته کاداییف          250 گرم

کره          200 گرم

پنیر بز یا کاشار       200 گرم

مواد لازم برای تهیه شربت کونفه

شکر        300 گرم

آب           نیم لیتر

آبلیمو       به مقدار لازم

پودر پسته 70 گرم

دارچین    به مقدار لازم

گلاب یا بهار نارنج  به مقدار لازم

زعفران    به مقدار لازم

*زمان آماده‌سازی و پخت این دسر یک ساعت و مواد اولیه برای چهار نفر است.

طرز تهیه شیرینی کنافه

*این شیرینی را می‌توانید هم بر روی گاز و هم در فر درست کنید.

شیرینی کنافه - کونفه - شیرینی ترکی - دسر ترکی

مرحله اول

ابتدا قالب یا ظرفی مناسب برای درست کردن این دسر انتخاب کنید. می‌توانید از یک ماهیتابه با لبه‌های کوتاه استفاده کنید. سپس کف آن را با کره چرب کنید. اگر می‌خواهید با فر درست کنید فر را روی دمای 170 تا 180 را قرار دهید.

مرحله دوم

کره را آب کنید و با رشته‌های کاداییفی که جدا شده‌اند کاملا مخلوط کنید. نیمی از رشته‌ها را در ماهیتابه یا قالب‌تان بریزید و در کف آن کاملا پهن کنید تا تمام سطح قالب را بگیرد سپس پنیر را بر روی آن بریزید تا تمام سطح رشته را پر کند و بعد نصف دیگر رشته را روی پنیر بریزد تا تمام سطح آن را بپوشاند. در هر قومی از یک نوع پنیر برای درست کردن کنافه استفاده می‌شود البته همه آن‌ها نیمه نرم و بدئن نمک هستند.

مرحله سوم

در این مرحله ماهیتابه یا قالب‌تان را به مدت پنج دقیقه روی شعله با حرارت متوسط بگذارید تا زمانی که مواد به رنگ طلایی دربیاد. سپس به کمک یک چاقو لبه‌های دسر را به هم بچسبانید تا در هنگام برگرداندن آن از هم نپاشد. بعد از طلایی شدن یک طرف مواد، آن را برگردانید تا روی دیگر نیز طلایی و پخته شود. این کار را به کمک یک بشقاب یا ظرف بزرگ‌تر انجام دهید. قبل از اینکه روی دیگر آن را روی شعله قرار دهید دوباره کمی کف ماهیتابه را چرب کنید. بعد از آن که هر دو طرف دسر کاملا طلایی شد آن را از روی شعله بردارید. اگر می‌خواهید با فر درست کنید حدود 30 تا 40 دقیقه باید در فر قرار دهید و سپس شعله گریل را روشن کنید تا روی آن طلایی شود.

مرحله چهارم

شربت را درست کنید. برای تهیه شربت کنافه آب را به همراه شکر روی شلعه بگذارید. شعله را زیاد کنید و هم بزنید تا زمانی که شکر در آب کاملا حل شود. سپس شعله را کم کنید و حدودا 30 دقیقه اجازه دهید تا شربت بجوشد و کاملا غلیظ شود. برای طعم‌دهی به این شربت از زعفران دم‌کرده، گلاب، عرق بهارنارنج، هل و ... استفاده می‌کنند. بنا به ذائقه خود می‌توانید از هر کدام استفاده نمائید. عرب‌ها برای طعم‌دهی به شربت از گلاب یا بهارنارنج استفاده می‌کنند. برای شیرین کردن این شیرینی می‌توانید از ملاس هم استفاده کنید.

مرحله پنجم

شربت را به آن اضافه کنید. می‌توانید شربتی که هنوز گرم است را درون همان تابه به دسر اضافه کنید و بعد آن را سرو نمایید. در آخر با پسته خرد شده و بستنی کنافه را تزیین کنید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون طرز تهیه دسر ترکی کنافه را آموزش دادیم. اما در ترکیه دسرها و شیرینی‌های خوش‌طعم دیگری مانند باقلوا، تریلیچه، سوپانگل و ... وجود دارد که در دیگر مطالب طرز تهیه آن‌ها را نیز آموزش داده‌ایم.


0 views