حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۱ سپتامبر . ۲۰۲۰

محله قدیمی کوزگونجوک در استانبول

محله قدیمی کوزگونجوک در استانبول

استانبول یک شهر قدیمی است و در دل آن خیابان‌ها و محله‌های قدیمی وجود دارد که نمادی از فرهنگ و پیشینه این شهر تاریخی است. یکی از این محله‌های قدیمی، محله کوزگونجوک است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی این محله زیبا می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

کوگونجوک کجاست؟

محله قدیمی کوزگونجوک یک محله آرام و زیبا در بخش آسیایی استانبول و منطقه اسکودار در کنار بسفر قرار دارد. در منطقه اسکودار می‌توانید استانبول واقعی را بشناسید؛ این منطقه فاصله بسیار کمی تا بخش اروپایی استانبول دارد اما تفاوت‌های بسیاری با مناطق اروپایی دارد. در منطقه اسکودار و محله کوزگونجوک نیز این تفاوت‌ها دیده می‌شود در این مناطق می‌توانید فرهنگ مردم ترکیه را از نزدیک ببینید و با آن آشنا شوید و کمتر توریستی به آنجا می‌رود. اما کوزگونجوک را خانه‌های رنگی و زیبا متفاوت کرده است. زمانی که به این محله وارد می‌شوید بیشترین چیزی که توجه شما را به خودش جلب می‌کند رنگ است و رنگ. خانه‌های قدیمی با دیوارهایی با رنگ شاد، خیابان‌های سنگفرش شده، پله‌های رنگارنگ، کافه‌های زیبا و کوچک، درختان سرسبز قدیمی و بلند؛ همه این‌ها کوزگونجوک را به طور وصف‌ناپذیری زیبا کرده است.

محله کوزگونجوک - محله استانبول

چگونه به محله کوزگونجوک برویم؟

این محله در کنار بسفر قرار دارد و از هرکجای استانبول می‌توانید خودتان به بسفر برسانید و مسیر بشیکتاش – اسکودار را با قایق طی کنید و از رودخانه گذر کنید و به سمت اسکودار برسید و تا کوزگونجوک را با اتوبوس طی کنید که بیشتر از 5 دقیقه زمان نمی‌برد اما می‌توانید این مسیر را پیاده هم طی کنید که حدودا 10 دقیقه زمان می‌برد.

کوزگونجوک به چه معناست؟

کلمه «کوزگونجوک» دارای دو بخش است. کوزگون (Kuzgun) که در زبان ترکی استانبولی به معنای کلاغ است و جوک (cuk) که در این زبان پسوند تصغیر است مانند «ک» در زبان فارسی که اگر به آخر کلمه‌ای اضافه شود آن را کوچک می‌کند؛ مثل اتاق و اتاقک. پس کوزگونجوک به معنای کلاغ کوچک یا کلاغک است.

محله کوزگونجوک - محله استانبول

تاریخ کوزگونجوک

این محله تاریخی برای قرن‌ها محل سکونت اقوام مختلفی بوده است و این موضوع را می‌توان از قرار گرفتن پرستشگاه‌ها، کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها فهمید. کنیسه‌ها محلی برای عبادت مردم یهودی است. در این محله اقوامی همچون یهودی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و ترک‌ها زندگی می‌کردند که هنوز هم برخی از این اقشار در این محله زندگی می‌کنند. اما در میان این اقوام مسلمانان جایی نداشتند و اولین مسجد در این محله حدود 50 سال پیش ساخته شده است.

دیدنی‌های کوزگونجوک

در کوزگونجوک می‌توانید از قدم زدن در خیابان‌های آرام و زیبایش و دیدن خانه‌های رنگی لذت ببرید و در پارک Fethipasa Korusu به گشت و گذار بپردازید سپس در خیابان ایجادیه که اصلی‌ترین خیابان این محله است قدم بزنید و از بناهای دیدنی آنجا بازدید کنید.

محله کوزگونجوک - محله استانبول

در این محله می‌توانید از بناهای تاریخی که از دوران عثمانی‌ها به جا مانده دیدن کنید. معروف‌ترین بناهای آن کلیسای ارتدکس یونانی St. panteleimon، کلیسا ارتدکس ارمنی Surp Krior Lusarovich و کنیسه Bet ya’akov دیدن کنید. شاید برایتان جالب باشد که معادل کلمه  ya’akov در زبان فارسی یعقوب است که نام یکی از پیامبران است. در این محله یکی از بزرگترین قبرستان‌های یهودی به نام «قبرستان نقاش‌تپه» وجود دارد که قدمت آن به قرن پانزدهم برمی‌گردد و نوشته‌های روی سنگ‌های قبر این قبرستان به زبان عبری لادینو که ترکیبی از زبان‌های اسپانیایی، عبری و عربی و چند زبان دیگر است نوشته شده است. این زبان یهودی- اسپانیایی تقریبا رو به انقراض است.

در این محله یک کافه کتاب عالی به نامNail bookstore وجود دارد که می‌توانید کتاب‌های متعددی به زبان ترکی و انگلیسی در آنجا پیدا کنید و هنگام خوردن قهوه بخشی از آن را بخوانید.

رستوران‌گردی در کوزگونجوک استانبول

در کوزگونجوک رستوران‌ها و کافه‌های کوچک و زیبا با غذاهای خوشمزه و سنتی ترکی وجود دارد. این محله را همه به صبحانه‌های خوشمزه‌اش می‌شناسند. یکی از معروف‌ترین کافه‌ها برای خوردن صبحانه و عصرانه کافه کوچکی به نامCinaralti است. از دیگر کافه-های خوب در این محلهBetty Blue است که در فضای باز است و دکوراسیونی زیبا دارد. کافه Pita kuzguncuk نیز صبحانه‌های مقوی و ارگانیک سرو می‌کند. انتخاب دیگر شما می‌تواند کافه Pulat ciftligi باشد که معمولا شلوغ است.

در این محله برای خوردن غذاهای سنتی ترکی و بین‌المللی نیز چندین انتخاب دارید؛ می‌توانید به رستوران قدیمی Ismet Baba بروید و از منظره زیبای آن لذت ببرید و یا می‌توانید به ناکاش تپه بروید و در رستوران‌های رنگی و کوچک آنجا غذا تهیه کنید.

اما رستوران Kuzguncuk Balilkcisi یکی رستوران معروف و بین‌المللی است که بهترین غذاهای دریایی را سرو می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم حتما به اینجا سربزنید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون محله زیبا و قدیمی کوزگونجوک را معرفی کردیم در استانبول محله‌های قدیمی دیگری مانند بالات و فنر هم وجود دارند که رفتن به آن‌جا نیز لطف دیگری دارد.


0 views