حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۳۱ اکتبر . ۲۰۲۰

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های زندگی در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و یا ساکن ترکیه هستید. مهم‌ترین مسئله‌ای که با آن مواجه می‌شوید؛ هزینه‌های زندگی در ترکیه است. این هزینه‌ها به احتمال زیاد دغدغه اصلی شما برای زندگی در ترکیه است و این هزینه به نسبت هر شهر و هر منطقه متفاوت است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون در مورد هزینه‌های زندگی در ترکیه صحبت می‌کنیم تا شما عزیزان برای مهاجرت به ترکیه اطلاعات کافی داشته باشید. با ما همراه باشید:

هزینه‌های زندگی در ترکیه به چند بخش مهم تقسیم می‌شوند که آن‌ها را در ادامه توضیح خواهیم داد:

هزینه‌های خرید و اجاره خانه در ترکیه

در مورد نحوه خرید و اجاره خانه و ملک در ترکیه به طور مفصل در دیگر مطالب صحبت کرده‌ایم در این مطلب سعی شده بیشتر درباره هزینه خرید و اجاره ملک در ترکیه صحبت کنیم و این هزینه‌ها در نقاط مختلف ترکیه متفاوت است. بهترین شهرها برای مهاجرت اتباع خارجی و ایرانیان استانبول و آنکارا و سپس ازمیر است. هر شهر مزایا و معایب خود را دارند که در اینجا مجال مقایسه این شهرها نیست و در مطالب دیگر به مقایسه این سه شهر از همه نظر پرداخته‌ایم.

در این شهرها و به خصوص شهر استانبول که بزرگترین شهر است؛ هزینه خرید خانه در هر محله متفاوت است. طبق آمار، منطقه بشیکتاش در بخش اروپایی و محله های معروف و لوکس آن مثل محله ی ببک (Bebek)، اتیلر (Etiler)، لوازیم (Levazim)، لونت (Levent)، اورتاکوی (Ortaköy) جزو گرانترین محله‌های استانبول هستند و میانگین قیمت یک خانه ۱۰۰ متری در منطقه بشیکتاش بین ۷۶۲ هزار تا ۱ میلیون و ۲۷۰هزار لیر بوده است که این میزان بیشترین قیمت خرید خانه در استانبول است.

در مقابل نیز مناطق بویوک چکمجه، بیلیک دوزو، باهچه شهیر، اسن یورت، سیلیوری، چاتالجا، باشاک شهیر، آرناووت کوی جزو ارزان-ترین مناطق استانبول محسوب می‌شوند و میانگین خرید خانه در منطقه اسنیورت برای هر متر مربع ۲ هزار و ۴۴۹ لیر است و این کمترین میزان هزینه خرید خانه در استانبول است.

اجاره ملک و آپارتمان در ترکیه نسبت به محل آپارتمان، سال ساخت، ویلایی یا آپارتمان و یا برج متفاوت است. اما به طور میانگین هزینه اجاره خانه در یک محله متوسط مانند مانیسا از ۶۰۰ لیر تا ۱۲۰ هزار لیر در ماه است. در هنگام اجاره خانه در ترکیه حتما دقت کنید که نزدیک به محل کار یا محل تحصیل خود انتخاب کنید زیرا هزینه‌های رفت و آمد در ترکیه بالا است که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

سیستم حمل و نقل در ترکیه یکی از بهترین‌ها در جهان است که خدمات و امکانات خوبی را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد. در استانبول می‌توانید در سطح شهر از اتوبوس، تاکسی‌های اینترنتی، مینی بوس، دولموش، تراموای و مترو استانبول استفاده کنید و ایستگاه‌های آن‌ها همه جا پیدا کنید. در استانبول دسترسی به همه نقاط شهر بسیار آسان و امکان‌پذیر است اما بزرگترین مشکل آن وجود ترافیک‌های شهری است که برای شهری مانند استانبول که جمعیت آن روز به روز در حال افزایش است و همیشه گردشگران زیادی در این شهر در حال رفت و آمد هستند مشکل واقعا بزرگی است. هزینه‌های رفت و آمد در ترکیه به نسبت بالا است برای کاهش این هزینه‌ها دولت ترکیه اقدام به رونمایی از کارتی هوشمند به نام استانبول کارت کرد تا این هزینه‌ها را کاهش دهد. استانبول کارت برای گردشگران نیز بسیار مناسب است زیرا امکان بازدید از مناطق گردشگری را با تخفیف‌های خوب می‌دهد.

هزینه‌های پزشکی و بیمارستان‌های ترکیه

هزینه‌های پزشکی نیز یکی از مهم‌ترین مسائل برای زندگی در ترکیه است. ترکیه بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی با امکانات و خدمات خوب و سیستم‌های پیشرفته‌ای دارد و این پیشرفت‌ها همچنان ادامه دارد و پروژه‌های زیادی برای ساخت بیمارستان‌های مجهز در حال اجرا هستند.

هزینه‌های پزشکی در ترکیه در صورت وجود بیمه متوسط است و معمولا بین 10 تا 40 هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شود اما بدون بیمه این هزینه‌ها بالا هستند. معمولا همه خدمات پزشکی که مربوط با زیبایی باشند تحت بیمه قرار نمی‌گیرند و هزینه‌هایشان زیاد است. با توجه به قانونی در ترکیه افراد زیر 17 سال و افراد بالای 65 سال از نظر درمانی تحت پوشش بیمه دولت هستند و نیازی به پرداخت هزینه ندارند. اما دیگر افراد باید هزینه بیمه را پرداخت کنند و این هزینه برای افراد 18 سال تا 23 سال 400 لیر و برای افراد 23 سال تا 65 سال 3 هزار لیر است.

انواع بیمه‌ها در ترکیه

مهم‌ترین بیمه‌ها بیمه درمانی خصوصی ترکیه و بیمه داسک (DASK) است. بیمه درمانی خصوصی برای مهاجرانی است که اجازه اقامت در ترکیه را دارند. این بیمه هم به صورت شخصی است و هم می‌توان اعضای خانواده را تحت پوشش قرار داد. دولت ترکیه همه شهروندان و اتباع خارجی در ترکیه را موظف کرده است تا از خدمات بیمه های درمانی استفاده کنند. باشد و البته برای افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال در شرایط خاص بیمه الزامی نیست.

بیمه داسک (DASK) مخفف عبارت(DoğalAfet Sigortaları Kurumu)  است. این بیمه از زمان زلزله مارمارا در ترکیه به وجود آمد. این بیمه به عنوان «بیمه اجباری بلایای طبیعی در ترکیه» شناخته می‌شود و هدف آن بیمه زلزله و بلایای طبیعی ناشی از آن شامل آتش‌سوزی، انفجار، رانش زمین، سونامی و … شروع به فعالیت نمود. این مرکز با همکاری شرکت‌های بیمه، آژانس‌های بیمه و بانک‌ها در جهت بیمه اجباری زلزله در سطح کشور ترکیه فعالیت می‌کند.

هزینه قبوض در ترکیه

ترکیه نیز همانند اروپایی‌ها در مصارف انرژی بسیار سختگیرانه عمل می‌کند و هزینه‌های آن‌ها بالا است. بنابراین در مصرف آب، برق و به خصوص گاز باید صرفه‌جویی کنید. در ترکیه همه قبض‌های خانه به نام مستاجر است و برای به نام زدن نیز باید کیملیک یا همان کارت اقامت ترکیه را داشته باشید. میانگین هزینه قبض آب در ترکیه برای یک خانواده ۴ نفره حدود ۵۰ تا ۸۰ لیر، میانگین هزینه برق حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیر است. هزینه برق براساس مصرف شما بسیار متفاوت است اگر از وسایل الکتریکی در خانه زیاد استفاده کنید هزینه بیشتری متحمل می‌شوید.

میانگین هزینه گاز در ترکیه نیز ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیر است و بسته به شرایط، مصرف خانوار می‌تواند کم و زیاد شود. در بعضی از مناطق ترکیه برای اجاق گاز هزینه جداگانه ماهیانه باید پرداخت کرد و میانگین آن بین 10 تا 30 لیر است.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون در مورد هزینه‌های زندگی در ترکیه صحبت کردیم و این هزینه‌ها شامل هزینه‌های رفت و آمد و هزینه‌های خرید و اجاره خانه و ... بود. اما برای زندگی در ترکیه مسائل و مشکلات زیادی مانند چگونگی خرید یا اجاره خانه در ترکیه، خرید یا اجاره خودرو، سرمایه‌گذاری، انواع اقامت و چگونگی اخذ آن و ... ممکن است بر سر راه شما قرار گیرد که در بخش زندگی در ترکیه شما با همه جوانب زندگی در ترکیه آشنا می‌شوید.


0 views