حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۹ نوامبر . ۲۰۲۰

مرسین؛ مروارید مدیترانه‌ای

مرسین؛ مروارید مدیترانه‌ای

در ترکیه 81 استان وجود دارد یکی از این استان‌ها مرسین است. استان مرسین در امتداد دریای مدیترانه قرار دارد و مرکز آن شهر مرسین است. این شهر در واقع یک بندر است که در سواحل مدیترانه و در جنوب ترکیه قرار گرفته است و به مروارید مدیترانه معروف است. در این مطلب از وب سایت حیاطمون به معرفی این شهر مهم ترکیه می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

مرسین کجاست؟

مرسین (Mersin) یک شهر تاریخی و باستانی است که قدمت آن به دوره نوسنگی و سنگ و مس بازمی‌گردد. این شهر یک بندر ساحلی در جنوب کشور ترکیه و شمال شرقی جزیره قبرس است که در امتداد دریای مدیترانه قرار دارد به همین دلیل به مروارید دریای مدیترانه معروف شده است. مرسین در فاصله 70 کیلومتری از شهر مهم آدانا قرار دارد. مردم مرسین به زبان ترکی استانبولی و کردی صحبت می‌کنند و جالب است بدانید که مرسین خواهرخوانده شهر بوشهر ایران است.

مرسین را به ایچل İçel  هم می‌شناسند. این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای تجاری ترکیه است و بزرگترین بندر بعد از بندر آمبرلی است. به دلیل موقعیت استراتژیک آن و وجود 15 اسکله و 4 خط راه‌آهن در مرسین، این شهر رشد اقتصادی زیادی داشته و بر اقتصاد ترکیه تاثیر بسزایی داشته است. مرسین را به روغن پنبه دانه می‌شناسند و  مناطق روستایی اطراف آن برای تولید مرکبات و پنبه بسیار مناسب است؛ از دیگر محصولات مرسین موز، زیتون و میوه‌هایی از این دست است.

مرسین طبیعتی زیبا به همراه ساحلی آرامش بخش دارد که سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری‌های دولت ترکیه تبدیل به یک منطقه توریستی نیز شده است و به دلیل قدمت زیاد آن جاذبه‌های گردشگری تاریخی وجود دارد که طرفداران زیادی در بین گردشگران پیدا کرده است  و تورهای متعددی برگزار می‌شود.

تاریخچه مرسین

مرسین یک شهر باستانی است که قدمت آن به دوران نوسنگی و مس و سنگ بازمی‌گردد و این تاریخ با توجه به تحقیقاتی که باستان-شناس‌ها در مرسین انجام داده‌اند از مقبره گوزلو کوله و یوموک تپه حدس زده شده است. زیرا بقایای این مکان‌ها نشان از حکومت هیتی‌ها را دارد که در آن زمان زندگی می‌کردند. پس از مدتی این شهر تحت سلطه پادشاه آسور و سپس در سال 528 قبل از میلاد تحت سلطه پرس‌ها قرار گرفت. پس از آن در سال 334 قبل از میلاد نیز این منطقه تحت تصرف اسکندر کبیر درآمد. مرسین در دوران حکومت یونانی‌ها با نام Zephyrium  به معنای "دماغه بادگیر" نام داشت و بعدها یکی از ایالت‌های امپراطوری روم بود و با نامHadrianus  شناخته می‌شد. تاریخ این شهر در قرون وسطی مشخص نیست اما شهری در نزدیکی مرسین به نام تارسوس وجود داشت که در آن زمان بسیار مشهور بود. این شهر هم‌اکنون  یکی از مهمترین مناطق استان مرسین است و میان شهر مرسین و شهر آدانا قرار دارد.

بر اساس برخی افسانه‌های اساطیری در یونان باستان "پگاسوس" که اسب بالداری بود در زمان پرواز در دشت کیلیکیا راه را گم می‌کند و در تارسوس فرود می‌آید و پایش زخمی می‌شود به همین دلیل نام این منطقه تارسوس گذاشته می‌شود زیرا این کلمه در زبان لاتین به معنای پاشنه است. جالب است بدانید که براساس برخی گفته‌ها این شهر توسط پگاسوس و هرکول تاسیس شده است.

زندگی در مرسین

مرسین آب و هوای معمولی مدیترانه‌ای دارد که تقریبا نیمه گرمسیری است و تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های گرم و مرطوب دارد. از آنجایی که این شهر، یک شهر مهم تجاری است و منطقه آزاد محسوب می‌شود، شرکت‌های بین‌المللی نیز در آنجا نمایندگی دارند. یافتن کار و شغل مناسب و پردرآمد سخت نیست.

جمعیت شهر مرسین بر اساس سرشماری سال 2018، یک میلیون و 792 هزار نفر جمعیت است. مرسین از تظر زمانی نیم ساعت از تهران عقب‌تر است. واحد پول مرسین مانند دیگر شهرهای ترکیه، لیر است و شماره تلفن پلیس 115، شماره تلفن آمبولانس و حوادث، 112، شماره تلفن آتش نشانی، 110 و شماره تلفن کمک‌های اولیه، 113 است.

هزینه‌های زندگی در مرسین نسبت به استانبول پایین‌تر است و امکانات آن نیز خوب است. در این شهر هزینه‌های حمل و نقل نیز مانند دیگر شهرهای ترکیه گران است و می‌توانید از تاکسی و اتوبوس و مترو استفاده کنید. اما باید بدانید که تعداد ایستگاه‌هاب مترو در این شهر کم است.

جاذبه‌های دیدنی مرسین

مرسین به دلیل قدمت زیادی که دارد مناطق باستانی و تاریخی بسیاری دارد که شامل موزه باستان شناسی، موزه ارتش، شهر باستانی سُلین، تپه تاریخی یوموک، خانه آتاترک در شهر مرسین (موزه)، پارک آتاترک، کلیسای سنت آنتونی،، پارک ملی کویولوک، مسجد اولو، موزه شهری مرسین، ساحل سولی مرسین، قلعه هبیلی مرسین، اصحاب غار کهف، دره و غار جهنم و بهشت، آبشار تارسوس، کلیسای آنتیک جانبازلی،کانلی دیوانه نکروپول، مسجد موغدات، کیز کاله سی یا همان قلعه دختر، قلعه سیلیفکه، کایا آداملاری، چاغری آنیتی، مناطق هتل‌های مرسین تموک، آلاهان و قبر دانیال پیامبر است. می‌توانید در سفر به مرسین بنا به سلیقه خود از این مکان‌ها بازدید کنید.

چگونه به مرسین برویم؟

اگر به نقشه دقت کنید خواهید دید که مرسین در جنوب کشور ترکیه و در نزدیکی شهر آدانا است. برای رفتن به مرسین می‌توانید هم به صورت زمینی و هم به صورت هوایی سفر کنید. اما باید بدانید که در مرسین فرودگاه وجود ندارد و برای سفر هوایی لازم است که برای فرودگاه آدانا بلیط بخرید. زمان سفر از استانبول تا آدانا با هواپیما حدود 3 ساعت است و از آدانا تا مرسین حدود 1 ساعت راه است. برای سفر زمینی نیز باید خودروی شخصی بروید زیرا اتوبوس بین‌شهری از استانبول به طور مستقیم وجود ندارد. فاصله مرسین تا استانبول 936 کیلومتر است و حدود 10 ساعت طول می‌کشد.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به سراغ یکی از شهرهای مهم و کمتر شناخته شده ترکیه یعنی مرسین رفتیم. این شهر به تازگی در میان ایرانیان شهرت پیدا کرده که هم جنبه توریستی و هم جنبه اقامت بلند مدت را دارد. در بخش ترکیه گردی از مجله حیاطمون می‌توانید با دیگر شهرهای مهم ترکیه مانند استانبول، آنکارا، ازمیر و ... نیز آشنا بشوید.


0 views