حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۸ نوامبر . ۲۰۲۰

کوه نمرود؛ مکانی افسانه‌ای در ترکیه

کوه نمرود؛ مکانی افسانه‌ای در ترکیه

داستان حضرت ابراهیم و آتش نمرود را احتمالا شنیده‌اید. نمرود پادشاهی ظالم در بابل بود که از حضرت ابراهیم شکست می‌خورد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی این جاذبه گردشگری می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

کوه نمرود کجاست؟

قله کوه نمرود یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه است که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز ثبت شده است. این کوه در شرق ترکیه و در فاصله 43 کیلومتری شهر کاهتا قرار گرفته است. شهر ماهتا نیز با آنکار حدود 700 کیلومتر و با استانبول حدود 1200 کیلومتر فاصله دارد. ارتفاع این کوه 2،150 متر است و طبق برخی از روایات آرامگاه شاه آنتیوخوس اول بر روی قله کوه نمرود و در زیر یک تپه مصنوعی با ارتفاع 50 متر که ساخت دست بشر است، واقع شده است که با وجود تلاش‌های بسیار باستان‌شناسان و حفاری‌های زیادی که انجام شده است؛ هنوز آرامگاه این شاه یافت نشده است. در قله این کوه مجسمه‌های جالب و منحصر به فردی وجود دارد که باعث خاص شدن این منطقه شده‌اند. این مجسمه‌های سرهای بریده شده انسان‌ها هستند که شاید در نگاه اول ترسناک به نظر بیایند و گفته شده این مجسمه‌ها نماد شکوه و عظمت پادشاه آنتیوخوس و خدایان است. پشت این مجسمه‌ها داستان‌ها و افسانه‌های زیادی وجود دارد. همچنین در این کوه یک معبد وجود دارد که در قله قرار دارد. این معبد تا سال 1881 ناشناخته بود و حفاری‌های زیادی در سال 1953 انجام شد که منجر به کشف این معبد شد. در ادامه درباره تاریخ این کوه بیشتر توضیح می‌دهیم.

تاریخ کوه نمرود

قدمت این منطقه به سال‌ها قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. زمانی که میان امپراطوری رم و امپراطوری پرشیا جنگی در گرفته بود. منطقه نمرود، دقیقا بین مرزهای این دو امپراطوری به وجود آمد. این منطقه به طور رسمی بخشی از امپراطوری رم بود اما پس از مدتی پادشاه و فرمانده آن ها به نام میتریداتس اول (Mithridates I) اعلام استقلال کردند و قلمرویی جدید تشکیل دادند.. پس از درگذشت پادشاه میتراداتس اول در سال ۶۴ قبل از میلاد مسیح، پسر او آنتیخوس اول به حکومت رسید. او تلاش‌های بسیاری انجام داد تا دیگر مستعمره دو امپراطوری رم و امپراطوری پرشیا نباشد. اما تلاش‌هایش بی‌نتیجه ماند و در نهایت در سال ۳۸ قبل از میلاد توسط امپراطوری رم نابود شد. گفته شده آرامگاه این پادشاه در قله کوه نمرود قرار دارد که محققان هنوز موفق به کشف آن نشده‌اند.

مجسمه‌های کوه نمرود

در بخش شرقی کوه نمرود مجسمه‌های متعددی وجود دارد که سرها و تن هایشان از هم جدا شده‌اند و به شکل سرهای بریده شده در کنار پیکرهایشان قرار گرفته‌اند. این مجسمه‌ها به شکل‌های انسان، عقاب و شیر هستند و هرکدام مفهوم خاصی دارند که نشان‌دهنده افسانه‌های قدیمی یونانیان و ایرانیان دارد. به غیر از این مجسمه‌ها، مجسمه‌های دیگری که نمادی از خدایان باستانی هستند نیز مشاهده می‌شوند. برای مثال می‌توانید مجسمه‌هایی از زئوس (پادشاه خدایان)، هرکول (بزرگترین پهلوان یونانی)، آپولو (شخصیت اساطیری یونانی)، میترا (خدای باستانی هندو ایرانی در زمان پیش از زرتشتیان)، هلیوس (خدای خورشید در یونان)، هرمس (فرزند زئوس) و حتی مجسمه آنتیوخیوس اول را ببینید.  البته در کنار این مجسمه‌ها کتیبه‌های شکسته‌ای وجود دارد تاریخچه اجداد پادشاه آنتیوخیوس نشان می‌دهد. در بخش غربی کوه نمرود مجسمه‌های دیگری وجود دارد که سرهایشان به اندازه مجسمه‌های شرقی آسیب ندیده اند و بازدید از آن ها هم حتما برایتان جالب خواهد بود.

مجسمه‌های نمرود چگونه کشف شدند؟

کارل سستر شخصی بود که این منطقه را کشف کرد. این کاشف آلمانی در سال 1880 به ترکیه سفر کرد تا یک جاده در شرق آناتولی را کشف کند اما به جای آن بقایای مجسمه‌های عجیبی را پیدا کرد که مربوط به امپراطوری کومانژ بود. پس از این کشف بزرگ، گروه-های تحقیقاتی به این مکان آمدند و با حفاری‌های بسیار باقی مجسمه‌ها و کتیبه‌های باستانی و با ارزشی را کشف کردند که به پیشرفت باستان‌شناسی کمک‌های بسیاری کرد. امروزه این مکان به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است و گردشگران زیادی به آنجا سفر می-کنند.

اما چرا این سر این مجسمه‌ها از تنشان جدا است؟ به دلیل قدمت زیاد این منطقه تغییرات زیادی در آنجا ایجاد شده است یکی از دلایل آن می‌تواند حوادث طبیعی باشد زیرا این منطقه زلزله‌خیز است و حتی هنوز هم احتمال وقوع زلزله در اینجا وجود دارد. دلیل دیگر آن می‌تواند تخریب آن‌ها توسط مخالفان بت پرستی باشد که به آن‌ها آسیب زده‌اند. امروزه نوک این کوه فقط صخره های غول پیکر قرار گرفته و چون این مکان از مکان‌هایی است که در لیست سازمان جهانی یونسکو است نابودی آن اهمیت دارد و از نابودی آن جلوگیری می‌شود اما با وجود مراقبت‌های بسیار این منطقه به دلیل وجود گردشگران و قرار گرفتن در مقابل عوامل فرشایشی مانند باد و باران و آفتاب؛ آسیب‌هایی دیده است و ارتفاع اصلی خود را از دست داده است.

چگونه به کوه نمرود برویم؟

همانطور که گفتیم کوه نمرود در شرق ترکیه و در فاصله 43 کیلومتری شهر کاهتا قرار گرفته است. برای رفتن به آنجا می‌توانید با اتوبوس، مینی‌بوس تورهای گردشگری، هلیکوپتر و خودروی شخصی از جاده کاردوت بگذر کنید و به کوه نمرود برسید. از کاردوت تا بالای کوه نمرود و محل مجسمه‌های سنگی حدود ۳ساعت زمان می‌برد و کوهپیمایی دارد در بین راه نیز می‌توانید از مناظر زیبایی مانند پارک ملی ترکیه لذت ببرید. می‌توانید این مسافت را هم  با خودروی شخصی هم طی کنید و زمان آن را به نیم کاهش دهید.

*بهترین زمان بازدید از این مکان بین ماه‌های آپریل تا اکتبر است. این مکان در فصل تابستان هوایی بسیار گرم دارد که و سایه‌ای هم وجود ندارد حتما ضدآفتاب به همراه داشته باشید.

*هنگام سفر به این کوه طلوع و غروب آن را از دست ندهید!

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی کوه نمرود، مکان افسانه‌ای در ترکیه که اکنون یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن است؛ پرداختیم. در ترکیه مکان‌های تاریخی زیادی مانند پاموک کاله و شهر مقدس و شهر افسوس وجود دارد که در مطالب دیگر نیز معرفی کرده‌ایم.


0 views