حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۳۰ سپتامبر . ۲۰۲۰

اورهان پاموک؛ برنده جایزه نوبل ادبیات

اورهان پاموک؛ برنده جایزه نوبل ادبیات

ترکیه افراد مشهور و محبوب در همه حوزه‌ها دارد. اغلب مردم جهان خواننده‌ها و بازیگران ترکی را می‌شناسند اما افراد مشهور ترکیه دیگری در حوزه‌های علمی و نویسندگی نیز وجود دارند که افتخارآفرین ترکیه هستند یکی از همین افراد اورهان پاموک است. تو تنها کسی در ترکیه است که جایزه نوبل برده است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی اورهان پاموک می‌پردازیم و مختصری از زندگی‌نامه‌اش می‌گوییم. با ما همراه باشید:

زندگی‌نامه اورهان پاموک

اورهان پاموک تنها نویسنده‌ی ترکیه‌ای است که در سن ۵۴ سالگی جایزه نوبل ادبیات را برنده شده است. او در تاریخ 7 ژوئن 1952 در استانبول به دنیا آمد. او در خانواده‌ای پرجمعیت، سخت‌گیر و مرفه بزرگ شد. او پس از پایان تحصیلات متوسطه در کالج آمریکایی رابرت به اصرار خانواده در رشته معماری دانشگاه استانبول تحصیل کرد اما پس از مدتی دانشگاه را رها کرد و تحصیلات خود را در رشته روزنامه‌نگاری به پایان رساند و از دانشگاه استانبول فارغ‌التحصیل شد. اما اورهان در هیچ‌کدام از رشته‌های معماری و روزنامه‌نگاری کار نکرد و زمانی که ۲۲ ساله بود؛ تصمیم گرفت تا یک نویسنده بزرگ و مشهور شود. او همیشه در قلب خود می‌دانست که حتما جایزه نوبل را دریافت می‌کند اما اعتراف کرده است که هیچوقت نمی‌دانست زمان آن به این زودی باشد.

اورهان پاموک بعد از دریافت جایزه نوبل سرعت مشهور می‌شود به هرحال او افتخارآفرین ترکیه است و نام ترکیه را همیشه زنده نگاه داشته است. بعد از مشهور شدنش تمام کتاب‌هایش به همه زبان‌های دنیا ترجمه شد. اولین کتاب اورهان "آقای جودت و پسران" نام دارد که در مورد سه نسل از یک خانواده‌ی یک تاجر در ترکیه است. او در این کتاب به‌خوبی تفاوت‌های فرهنگی میان سه نسل ر نشان داده است. کتاب‌های دیگر او "کتاب سیاه"، "نام من سرخ"، "مو قرمز"، "قلعه سفید"، "خانه خاموش" نام دارند که هر یک داستانی بی‌نظیر دارند که از خواندن آن‌ها هیچگاه خسته نخواهید شد.

اورهان پاموک در ایران نیز محبوب دل‌هاست! او در اکثر کتاب‌هایش و مخصوصا کتاب مو قرمز اشاره‌های زیادی به ایران و فرهنگ ایرانی داشته است. کتاب "مو قرمز" از داستان رستم و سهراب شاهنامه فردوسی که یک ایرانی است تاثیر گرفته است که خواندن آن را توصیه می‌کنیم. او در یکی از مصاحبه‌هایش در یکی از شبکه‌های ترکیه‌ای، از ایران و وفاداری ایرانیان به گذشتگان‌شان بیان کرده است. او در دوره‌ای تدریس ادبیات داستانی در دانشگاه کلمبیا را برعهده داشت و در آن چند سال در نیویورک زندگی کرد اما بقیه عمرش را در استانبول بوده است.

موزه معصومیت

یکی از کارهای جالبی که اورهان پاموک در طول زندگی‌اش انجام داده است؛ ساخت موزه معصومیت است. ساخت این موزه ۴ سال طول کشیده است. یکی از کتاب‌های اورهان به همین نام است او جایزه نوبل را به خاطر همین رمان دریافت کرده است. موضوع این کتاب درباره عشق است؛ عشق ممنوعه کمال به فسون! در جریان این کتاب شخصیت اصلی یعنی کمال تصمیم می‌گیرد تا هرچیزی را که از فسون و هرچیزی که نماد عشق او به فسون در طول این ۹ سال عاشقی وجود دارد را در خانه فسون جمع کند و خانه او را به موزه تبدیل کند و نام آنجا را موزه معصومیت بگذارد.

اورهان پاموک واقعا این موزه را در استانبول ساخته است و تمامی اشیایی که در کتاب نوشته شده را به صورت واقعی در آنجا جمع کرده است! اما در این موزه جای دو شی خالی است که اورهان سعی دارد تا آن‌ها رانیز پیدا کند و موزه معصومیت را تکمیل کند.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی اورهان پاموک این نویسنده بزرگ و دوست‌داشتنی پرداختیم. در ترکیه نویسندگان و افراد مشهور دیگری هم مانند الیف شافاک که حتم نامش را شنیده‌اید هستند که در مطالب دیگر معرفی کرده‌ایم.


0 views