حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۴ اوت . ۲۰۲۰

پاموک کاله، بهشت سفید

پاموک کاله، بهشت سفید

ترکیه کشوری تاریخی و زیباست که در هر گوشه آن مکانی دیدنی با پیشینه‌ای جالب و جذاب وجود دارد. بسیاری از شگفتی‌های جهان در ترکیه است و یکی از زیباترین آن‌ها پاموک کاله یا پاموکاله است؛ زیبایی پاموک کاله به حدی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و قدمت آن به هزاران سال قبل برمی‌گردد. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون شما را با این منطقه بیشتر آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید:

پاموک کاله کجاست؟

پاموک‌کاله در جنوب غربی ترکیه در استان دنیزلی و نزدیک به دریای اژه و در ارتفاع 100 متری شهر دنیزلی قرار دارد که می‌توان نمای آن را از شهر دنیزلی مشاهده کرد. پاموک کاله جزو مناطق گردشگری آنتالیا محسوب می‌شود.

تاریخچه پاموک کاله

در حدود چهارصدهزار سال پیش در استان دنیزلی کنونی در ترکیه زلزله‌ای شدید رخ داد و شدت این زلزله چنان بود که باعث جابه‌جایی دره‌ها و بیرون آمدن آب‌های زیرزمینی از چشمه‌های آب‌گرم زیرزمینی به روی سطح زمین شد و بر روی زمین چشمه‌های آب گرمی به وجود آمدند که با سرعت فوق‌العاده زیادی روی دره‌ها سرازیر شدند و به جریان درآمدند سرعت آب به‌قدری زیاد بوده است که در هر ثانیه، صدها لیتر آب به بیرون می‌آمد؛ بیشتر این آب‌ها در حین بیرون آمدن در آسمان و زیر گرمای نور خورشید بخار می شدند و باعث شکل‌گیری تراس‌های تراورتن با شیب‌های ملایم شد که هریک از این تراس‌ها مقدار زیادی آب فیروزه‌ای رنگ را در خود جا داده است این آب‌ها با کربنات سدیم نیز اشباع شده بودند؛ بنابراین رسوب‌هایی جامد به وجود می‌آمدند و سازه‌های کریستالی بسیار زیبا و سفید رنگی را می‌ساختند؛ این سازه‌ها در واقع همان تالاب‌ها و حوضچه‌های آب کوچکی هستند که در حال حاضر در پاموک کاله می‌بینیم.

پاموک کاله ترکبه - نقاط گردشگری ترکیه
پاموک کاله

قصر پنبه‌ای

پاموک کاله در زبان ترکی به معنای قصر پنبه‌ای با قلعه پنبه‌ای است. همان‌طوری که می‌دانیم پنبه از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است و  ترکیه بزرگترین کشور صادرکننده آن به اروپا است مردم ترکیه به دلیل شباهت زیاد ایوان‌های سفید رنگ و ساخته شده از سنگ آهک پاموک کاله به پنبه‌هایی که در مرکز ترکیه کشت می‌شد؛ این منطقه را "قصر پنبه‌ای" نامیدند.

شهر مقدس در پاموک کاله

در حدود قرن دوم قبل از میلاد مسیح، مردمی اعتقاد داشتند که آب‌های چشمه‌ها در پاموک کاله شفادهنده است و تعداد زیادی معبد و عبادتگاه در آن‌جا ساختند و کم کم در بالای تپه شهری به نام هیراپولیس که در یونانی به معنای شهر مقدس است؛ به وجود آمد.

همان‌طوری که گفته شد، پاموک کاله منطقه‌ای زلزله‌خیز است و در سال 60  قبل از میلاد مسیح زلزله‌ای رخ داد و نیمی از شهر هیراپولیس را ویران کرد پس از آن در سال 133 قبل از میلاد مسیح زلزله شدید دیگری رخ داد و این شهر را نابود کرد. مدتی بعد شهر مقدس توسط رومی‌ها بازسازی شد که متاسفانه در قرن هفتم زلزله دیگری رخ داد و ویرانه‌هایی برجا گذاشت پس از آخرین زلزله‌، که در سال 1354 رخ داد مردم این شهر را ترک کردند و دیگر کسی در آنجا زندگی نمی‌کند. در حال حاضر شهر هیراپولیس که ویرانه‌های آن هنوز باقی است، منطقه‌ای تاریخی در فاصله 20 کیلومتری از پاموک کاله قرار دارد که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیست ثبت شده است.

غار پلوتو در پاموک کاله

پدیده طبیعی دیگری به نام غار پلوتو (Pluto’s Gate)  به مهنای محل خدا در منطقه پاموک کاله وجود دارد که آن هم در توسط زلزله‌های پی در پی به وجود آمده است. اما نکته جالب توجه آن این است که این غار پر از گاز سمی کربن دی اکسید است و هیچکسی زنده از آن‌جا بازنگشته است. در زمان‌های قدیم مراسم‌های قربانی کردن حیوانات در این غار انجام می‌شد.

گردشگری ترکیه - پاموک کاله ترکیه
پاموک کاله

دیگر جاذبه‌های دیدنی پاموک کاله

در حال حاضر در پاموک کاله بیشتر از 17 چشمه آب‌گرم با دمای بین 35 تا 100 و حتی 200 درجه سانتی‌گراد وجود دارد که دمای بالای آب اجازه شنا در آن‌ها را نمی‌دهد. اما به دلیل همین دمای بالا، چشمه‌ها سنگ‌های رسوبی و آهکی با خود آورده‌اند و زیبایی خیره‌کننده‌ای به وجود آورده‌اند و شما می‌توانید برای آن‌ها قدم بزنید و از تماشای شهر مقدس لذت ببرید.

یکی دیگر از مناطق جذاب شاید استخر کلئو پاترا باشد که در قدیم محل شنا و استراحت اشرافیان بوده است اما اکنون محل تفریح و استراحت گردشگران است. آب این استخر از چشمه‌های آبگرم تامین می‌شود که البته برای سلامتی هم مفید است و خستگی‌های جسمی و ناراحتی‌های پوستی را بهبود می‌دهد.

علاوه بر آن در این منطقه آمفی‌تئاتری با ظرفیت 9500 نفر به صورت نیم‌دایره‌ای، ساختمان‌هایی با ستون‌های بزرگ و زیبا، حمام‌ها و معابد بسیار قدیمی و البته ویرانه‌های هیراپولیس که طبیعت آن را زیباتر است؛ هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

سخن پایانی ...

در سفر به ترکیه و به ویژه آنتالیا پیشنهاد می‌کنیم حتما از پاموک کاله دیدن کنید. بهترین زمان بازدید از آنجا در فصل بهار و تابستان است و بهترین روش رفت و آمد به آن‌جا از طریق اتوبوس‌های بین شهری است اما گزینه اجاره خودرو در ترکیه همیشه وجود دارد و می‌توانید با خودروی شخصی به سمت شهر کرکورتلی و آکیپایام بروید تا به شهر دنیزلی برسید.


0 views