حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۷ نوامبر . ۲۰۲۰

فرم راندوو ترکیه چیست؟

فرم راندوو ترکیه چیست؟

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور را دارید و ساکن ترکیه هستید به احتمال خیلی زیاد کلمه راندوو را زیاد شنیده‌‌اید. اما راندوو چیست؟ در این مطلب از وب‌‌سایت حیاطمون به معرفی کامل آن می‌‌پردازیم و به تمامی سوالات شما پاسخ می‌‌دهیم. پس اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید این مطلب را از دست ندهید. با ما همراه باشید:

راندوو چیست؟

راندوو در لغت به معنای «قرار ملاقات یا وقت مصاحبه» است. این کلمه به زبان ترکی استانبولی است و کاربرد آن در مواقع مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت است و منظور از آن گرفتن وقت مصاحبه در اداره مهاجرت ترکیه است. این مصاحبه برای مهاجرت به ترکیه لازم است و پیش از هرکاری برای مهاجرت به ترکیه باید اقدام به گرفتن و پر کردن فرم راندوو کنید.

راندوو در واقع یک مصاحبه است که شما در آن مصاحبه باید مدارکی خواسته شده را ارائه دهید این مصاحبه در واقع با افسر مهاجرت در اداره مهاجرت ترکیه یا همان گوچ اداره سی  (Göç idaresi) انجام می‌‌گیرد و بیشتر برای بررسی مدارک شماست و فقط ممکن است در طول جلسه چندین سوال ساده پرسیده شود.

اگر مدارک شما کامل باشد برایتان پرونده‌‌ای تشکیل می‌‌شود و پس از اتمام مصاحبه یک رسید دریافت می‌‌کنید که نشان می‌‌دهد شما مدارک را ارائه داده‌‌اید. اداره مهاجرت موظف است تا 90 روز پاسخ دهد و چنانچه در این مدت با شما تماس نگرفتند با این رسید می-توانید وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید.

در صورتی که مدارک شما ناقص باشد در پرونده درج خواهد شد و برای شما فرستاده می‌‌شود. شما نیز در مدت یک ماه باید اقدام به تکمیل مدارک خود کنید.

نحوه گرفتن وقت راندوو

همانطور که گفتیم اولین کار برای مهاجرت پر کردن فرم راندوو برای تعیین زمان وقت مصاحبه است. این فرم را می‌‌توانید از اداره مهاجرت ترکیه و یا وب‌‌سایت معتبر آن دریافت کنید. شما می‌‌توانید این فرم را  خودتان پر کنید و یا با پرداختن مبلغی پر کردن آن را به شرکت‌‌های حقوقی برای مهاجرت به ترکیه بدهید.

*اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط نیستید؛ پیشنهاد می‌‌کنیم حتما این کار به یکی از شرکت‌‌ها و یا کارشناس‌‌های مهاجرتی بسپارید. لازم به ذکر است که همه افراد خانواده حتی کودکان نیاز به راندوو جداگانه دارند.

نکته مهم در گرفتن وقت مصاحبه و پر کردن فرم راندوو این است که شما باید در ترکیه حضور داشته باشید و حتما پیش از تمام شدن مهلت ویزای 90 روزه خود باید اقدام به گرفتن وقت مصاحبه کنید. در صورتی که به هر دلیلی نتوانید این قرار ملاقات را بگیرید به مدت سه ماه نمی‌‌توانید در ترکیه حضور داشته باشید و بعد از گذشت این سه ماه می‌‌توانید دوباره به ترکیه بازگردید.

*دقت کنید که تاریخ و ساعت مشخص شده برای وقت راندوو به هیچ وجه قابل تغییر نیست و شما باید حتما در این تاریخ برای مصاحبه حضور داشته باشید.

بعد از گرفتن وقت راندوو می‌‌توانید با شماره ۱۵۷ که شماره اطلاع‌‌رسانی پرونده‌‌های اقامتی است تماس بگیرید و از روند پرونده خود باخبر شوید.

کنسل کردن وقت راندوو

ممکن است به هر دلیلی شما نتوانید در تاریخ معین شده برای مصاحبه حضور پیدا کنید. در این مواقع شما باید بلافاصله وقت راندوو خود را کنسل کنید.

توجه کنید که اگر نتوانید این وقت را کنسل کنید و در مصاحبه حضور پیدا نکنید وقت شما ابطال می‌‌شود و شما نمی‌‌توانید به مدت دو هفته درخواست تعیین وقت مصاحبه بدهید. البته برای شهرهای بزرگ مانند استانبول ممکن است این زمان به سه ماه هم برسد اما در شهرهای کوچکتر کمتر از یک ماه است.

مدارک مورد نیاز برای راندوو در ترکیه

-فرم راندوو ترکیه

-بیمه یکساله

-چهار قطعه عکس بیومتریک شش در چهار با زمینه سفید

-اصل و کپی از پاسپورت

-اجاره نامه ی نوتر شده (اجاره نامه را در نوتر یا محضر مهر میزنید)

-پرداخت هزینه اداری برای دریافت کارت اقامت

-شماره مالیاتی یا ورگی نوماراسی که از اداره مالیات گرفته اید.

-ترجمه از صفحات گذرنامه، بیمه درمانی معتبر (افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال معاف هستند)

-ارائه رضایت نامه پدر یا مادر برای افراد زیر ۱۸ سال

-اصل پاسپورت و کپی از صفحه ای که آخرین مهر ورود زده شده

امکان دارد در روز مصاحبه بنا به صلاحدید مامور اداره‌ی مهاجرت از شما مدارک دیگری هم مانند گواهی عدم سوءپیشینه، پرینت حساب بانکی و ... بخواهد که در صورت به همراه نداشتن پرونده شما دارای نقص می‌‌شود که مهلت تکمیل آن یک ماه است.

سخن پایانی ...

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارد احتمالا سوالات و مشکلاتی زیادی سر راه شما دارد. شما می‌‌توانید با مراجعه به بخش زندگی در ترکیه مجله حیاطمون به پاسخ بیش از نیمی از سوالات خود برسید. در این بخش درباره تمامی جنبه‌‌های زندگی در ترکیه صحبت شده است. امید است تا با انتشار این مطالب بتوانیم سهمی در یاری شما در مسیر مهاجرت باشیم.


0 views