حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۱ اوت . ۲۰۲۰

اجاره خودرو در ترکیه

اجاره خودرو در ترکیه

حمل و نقل در ترکیه برای کسانی که ساکن ترکیه هستند یا می‌خواهند به ترکیه سفر کنند یکی از مسایل ضروری است که با توجه به هدف شما از حضور در ترکیه قابل تغییر است. پیش از هرچیز باید بدانید قصد شما از داشتن خودرو در ترکیه چیست؟ آیا اقامت شما کوتاه مدت است یا اقامت دائم و بلندمدت دارید؟ در چه شهری سکونت دارید؟ برای کار به ترکیه آمده‌اید یا برای تفریح؟ و سوالاتی از قبیل؛ که باید پاسخ آن‌ها را برای خود مشخص کنید. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون ما تمام شرایط برای داشتن خودرو در ترکیه را بررسی می‌کنیم تا شما از نظر حمل و نقل مشکلی در ترکیه نداشته باشید. پس با ما همراه باشید:

در شهرهایی مثل استانبول و آنتالیا و آنکارا به دلیل توریستی بودن دسترسی مناسبی به وسایل نقلیه عمومی درون‌شهری دارند و ایستگاه‌های آن‌ها در سطح شهر وجود دارد همچنین این شهرها اغلب بسیار شلوغ و پر ترافیک‌اند و در بعضی از محله‌ها نیز استفاده از ماشین اصلاً انتخاب خوبی نیست و استفاده از وسیله حمل و نقل عمومی، انتخاب عاقلانه‌تری است. اما با این‌حال می‌توانید در این شهرها نیز با خودروی شخصی تردد کنید.

اگر شما مدت زمان کوتاهی را در ترکیه اقامت دارد و نیاز دائمی به خودرو ندارید، اجاره خودرو به صرفه‌تر از خرید آن هست. در ترکیه کمترین زمانی می‌توانید که ماشین اجاره کنید؛ ۲۴ ساعت است و اگر برای تحویل آن بیشتر از ۳ ساعت تاخیر داشته باشید؛ شما باید هزینه یک روز دیگر را هم به طور کامل پرداخت کنید. پس حتما زمان‌بندی مناسب برای تحویل خودرو در نظر بگیرید تا متحمل جریمه نشوید.

مقاله مرتبط: خرید خودرو در ترکیه

شرایط اجاره خودرو در ترکیه چیست؟

اولین چیزی که لازم است برای اجاره ماشین در ترکیه داشته باشید گواهینامه ترک یا گواهینامه بین‌المللی است و برای داشتن گواهینامه باید سن شما بالای 21 سال باشد. برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی شما به راحتی می‌توانید با به همراه داشتن مدارک شناسایی لازم به مراکز جهانگردی و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید و در طی مدت یک ساعت گواهی‌نامه بین‌المللی خود را دریافت کنید اما برای دریافت گواهی نامه ترک نیاز به گذراندن مراحل بیشتری است که در مطلب دیگری توضیح داده‌ایم

مقاله مرتبط: نحوه دریافت گواهینامه ترکیه

دومین چیزی که برای اجاره خودرو در ترکیه لازم است گذرنامه یا پاسپورت و کارت اعتباری است. اغلب شرکت‌ها برای اجاره خودرو به شما اطلاعات گذرنامه و کارت اعتباری شما را نیاز دارند. البته اگر کارت اعتباری ندارید نگران نباشید. بعضی از شرکت‌های کوچک بدون کارت اعتباری هم به شما ماشین اجاره می‌دهند و حتی خدمات آنلاین هم ارائه می‌دهند.

اجاره خودرو در ترکیه - اجاره ماشین - اجاره خودرو
اجاره خودرو در ترکیه

هزینه اجاره خودرو در ترکیه

قیمت اجاره روزانه ماشین در ترکیه با توجه به مدل ماشین و تعداد روز متفاوت است البته بستگی به نوع سوخت آن (گازوئیل یا بنزین) نیز دارد اما معمولا از 120 و یا 130 لیر شروع می‌شود و البته اجاره بیش از یه روز و به صورت هفتگی یا ماهانه عموما با تخفیف همراه هست. بعضی از شرکت‌ها خودرو را به همراه راننده اجاره می‌دهند که ممکن است مزیت زیادی برای شما داشته باشد البته هزینه بیشتری هم دارد.

نکاتی که در هنگام اجاره ماشین در ترکیه باید بدانید

1. در ترکیه شما می‌توانید خودرویی که از یک شرکت اجاره کردید را به هرشعبه دیگری از اون شرکت در همه جای ترکیه تحویل بدهید

2. برای اجاره خودرو شما محدودیتی برای میزان مسافت طی شده ندارید و هزینه‌ای بابت تعداد کیلومتر پرداخت نمی‌کنید. شما تنها هزینه مدت زمان که خودرو در اختیار شما بوده پرداخت می‌کنید.

3. هزینه عوارض اتوبان و بزرگراه‌ها، هزینه‌ی سوخت و جریمه‌هایی که در این مدت زمان توسط راهنمایی و رانندگی برای شما اعمال شده؛ تنها بر عهده خودتان است و تا ۴۸ ساعت آتی حتما باید پرداخت کنید

* از نوع سوخت ماشین قبل از تحویل مطلع شوید و از مقدار سوخت آن در زمان تحویل مطمئن شوید و حتما در فرم اجاره‌نامه خود قید کنید که هزینه‌ای بابت سوخت به شرکت پرداخت نمی‌کنید زیرا این هزینه تنها برعهده شماست.

4. تقریبا همه شرکت ها خودرو رو با بیمه به شما تحویل می‌دهند پس نگران تصادفات و خرابی ماشین نباشید. نوع بیمه‌هایی که هر شرکت‌ارائه می‌دهد متفاوت است و این در قیمت اجاره خودرو هم تاثیر دارد اما بیمه حوادث شخصی در فرم اجاره‌نامه وجود ندارد و شما باید برای آن هزینه جداگانه پرداخت کنید.

5. در زمان تحویل ماشین مطمئن باشید که جک، لاستیک یدکی، مثلث احتیاط، جلیقه شبرنگ دار، کپسول آتش‌نشانی در داخل خودرو وجود داشته باشد.

6. توجه داشته باشید که حتما یک اجاره‌نامه، گواهینامه، کارت خودرو و بیمه‌نامه ماشین را در زمان اجاره خودرو به همراه خود داشته باشید

7. تلفن‌های ضروری ترکیه را بدانید تا در مواقع لازم از آن‌ها استفاده کنید.

مقاله مرتبط: شماره تلفن‌های ضروری ترکیه

8. اگر به تازگی به ترکیه آمده‌اید حتما از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که نقشه ترکیه را داشته باشند تا بتوانید به راحتی مسیریابی کنید.

9.  از قبل با قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه آشنا باشید تا متحمل جریمه‌های سنگین نشوید. مثلا بستن کمربند در ترکیه الزامی است و حداقل سرعت مجاز در شهر 50 کیلومتر بر ساعت و در خارج از شهر 90 کلیومتر بر ساعت است.


0 views