حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۴ اوت . ۲۰۲۰

ثبت شرکت در ترکیه 2020

ثبت شرکت در ترکیه 2020

یکی از راه‌های اقامت دائم در ترکیه و داشتن گذرنامه ترک ثبت شرکت در ترکیه است که برخلاف تصور شما هزینه‌های چندان زیادی ندارد. از ابتدای سال 2020 تمدید اقامت توریستی برای اتباع خارجی به غیر اروپایی‌ها انجام نمی‌شود؛ بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای گرفتن شهروندی ترکیه ثبت شرکت به مدت 5 سال است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به بررسی نکات و چگونگی ثبت شرکت در ترکیه می‌پردازیم. پس با ماه همراه باشید:

ثبت شرکت در ترکیه پروسه بسیار راحت و هزینه‌های کمی دارد و همه هزینه‌های آن بین 2000 تا 3000 لیر است. همه مراحل ثبت شرکت نیز در یک روز کاری به پایان می‌رسد. البته باید بدانید که پیش از ثبت شرکت در ترکیه شما حتما باید محلی را به عنوان دفتر کار در نظر بگیرید و اجاره کنید.

به طور خلاصه مراحل ثبت شرکت در ترکیه شامل تعیین کردن محل شرکت، تنظیم اساسنامه برای شرکت و گرفتن تاییدیه برای آن، پر کردن فرم‌های مربوطه، مراجعه به اداره دارایی و پر کردن فرم‌های مربوطه، افتتاح یک حساب بانکی برای شرکت و تعیین حسابدار است.

مهم‌ترین کاری که برای ثبت شرکت در ترکیه باید انجام دهید این است که یک حسابدار یا محاسبه‌چی ترک برای خود تعیین کنید لازم به ذکر است که داشتن یک حسابدار برای ثبت شرکت در ترکیه الزامی است. حقوق ماهیانه یک محاسبه‌چی در ترکیه بسته به مقدار کاری که انجام می‌دهد متغیر است و معمولا  بین 200 تا 700 لیر است و این هزینه برای شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک بین 200 تا 350 لیر و برای مغازه‌ها و رستوران‌ها حداکثر 500 لیر می‌شود. بعد از انتخاب حسابدار باید به همراه او و در دست داشتن مدارک لازم که شامل اجاره نامه، گذرنامه، دو قطعه عکس، تعیین نام و زمینه فعالیت شرکت است؛ به اتاق تجارت ترکیه مراجعه کنید و درخواست ثبت شرکت بدهید.

انواع شرکت‌ها

در ترکیه پنج نوع شرکت می‌توان ثبت کرد که شرکت شخصی و شرکت با مسئولیت محدود (LIMITED) پرکاربردترین نوع شرکت‌ها هستند. مزیت شرکت‌های شخصی نیز در این است که هزینه‌های کمتری در حدود سه هزار لیر پرداخت می‌کنید و البته زمان کمتری هم برای ثبت آن صرف می‌کنید.

برای شرکت‌هایی که چند نفر به صورت شریکی با یکدیگر کار می‌کنند؛ باید شرکت با مسئولیت محدود یاLIMITED ثبت کنید. حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حدود پنج هزار لیر است و البته مسئولیت پرداخت بدهی‌های شرکت نیز بستگی به میزان سهم سرمایه اولیه هر فرد دارد.

نوع بعدی شرکت‌های سهامی هستند که در ترکیه دو نوع شرکت سهامی وجود دارد: سهامی خاص و سهامی عام. شرکت‌های سهامی خاص کمتر از 250 نفر سرمایه‌گذار دارد و هزینه ثبت آن حدود 2800 دلار است و شرکت‌های سهامی عام که بیشتر از 250 نفر سرمایه‌گذار دارند و در آن سهم‌ها به اندازه مساوی تقسیم می‌شود برای هر سهامدار سقف خرید در نظر گرفته می‌شود و میزان سود و زیان آن هم بستگی به مقدار سهمی دارد که خریداری می-کند.

در شرکت‌های مختلط برخلاف مسئولیت محدود تنها یک یا چند نفر از سهامدارن مسئولیت بدهی‌های شرکت دارند و بقیه افراد به میزان سهم سرمایه اولیه هر فرد مسئول هستند.

در شرکت‌های تضمینی نیز همه شرکا موظف به پرداخت بدهی هستند حتی اگر ارزش آن بیشتر از کل سرمایه باشد.

موسسات مالی نیز نوعی شرکت سهامی محسوب می‌شود اما برای ثبت آن باید مجوزهایی را دریافت کنید و مراحل پیچیده‌ای دارد بهتر است با یک وکیل مشورت کنید.

نکته مهم در ثبت شرکت

لازم است بدانید این است که صرفا با ثبت شرکت به مدت پنج سال شهروندی ترکیه را دریافت نمی‌کنید برای گرفتن شهروندی ترکیه شما حتما باید پنج نفر که شهروند ترک هستند را در شرکت خود استخدام کتید و آن‌ها را بیمه کنید بعد از پنج سال می‌توانید برای یک فرد غیر ترک درخواست شهروندی ترکیه را بدهید تا بتوانید گذرنامه و حساب بانکی داشته باشید. البته اگر شما به صورت قانونی شرکت خودتون رو ثبت کردین بدون انجام این کار هم مشکلی برای کسب و کار شما به وجود نمی‌آید و می‌توانید به فعالیت خود ادامه دهید. ⠀

مقاله مرتبط: اقامت ترکیه از طریق خرید خانه

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون نحوه ثبت شرکت در ترکیه و نکاتی که لازم است در مورد آن بدانید را بررسی کردیم. برای اخذ شهروندی ترکیه راه‌های دیگری هم مانند سرمایه‌گذاری و خرید خانه وجود دارد و لازم است نکاتی در مورد آن‌ها نیز بدانید تا با روند آن نیز آشنا شوید. در مجله حیاطمون مطلب دیگری نیز در این مورد قرار داده‌ایم که می‌توانید از این لینک در مورد آن بخوانید.


0 views