حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۰۷ اکتبر . ۲۰۲۰

آزمون ست (SAT)

آزمون ست (SAT)

یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه، تحصیل و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه است. همانطور که در مطالب پیشین بیان شد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون تومر شرکت کنید. اما در آزمون دیگری به نام ست نیز شرکت کنید. در این مطلب از وب سایت حیاطمون به معرفی آزمون ست و نحوه شرکت در آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

آزمون ست چیست؟

آزمون ست (SAT)، مخفف  Scholastic Aptitude Test است. هدف از این آزمون سنجش سطح اطلاعات عمومی و سطح زبان انگلیسی دانشجو است. مخاطبین این آزمون دانش‌آموزان انگلیسی‌زبان سال آخر دبیرستان و افراد انگلیسی‌زبانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند. به طور کلی برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا و دانشگاه‌هایی که تدریس به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی دارند؛ نیاز به شرکت در این آزمون دارید. آزمون ست، دو سطح دارد: عمومی و تخصصی. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر و معتبر را دارند باید در آزمون تخصصی شرکت کنند. آزمون تخصصی نسبت به آزمون عمومی سوالات سخت‌تری دارد و مباحث آن تخصصی‌تر است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم. آزمون ست از پرطرفدارترین آزمون در ترکیه است زیرا دانشگاه‌های برتر ترکیه مانند دانشگاه بغازیچی، دانشگاه خاورمیانه و ... تدریس به زبان انگلیسی دارند و این شرایط خوبی برای دانشجویان خارجی است که با زبان ترکی استانبولی آشنایی کافی ندارند.

مباحث آزمون ست

همانطور که گفته شد دو نوع آزمون ست داریم: عمومی و تخصصی. مباحث آزمون عمومی ست شامل ریاضی، هوش و زبان انگلیسی است که برای اخذ پذیرش از مراکز آموزشی باید در این آزمون شرکت کنید. اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه جهانی باید در آزمون تخصصی که شامل مباحث تخصصی و علمی فیزیک، شیمی و زیست است شرکت کنید. در هنگام ثبت‌نام می-توانید با توجه به رشته خود مباحث را انتخاب کنید.

بخش‌های آزمون ست

این آزمون شامل سه بخش سوالات درک مطلب، ریاضیات و بخش نوشتاری است. سوالات بخش درک مطلب شامل 52 سوال مرتبط با متن و ایده‌هاست و زمان پاسخ‌دهی به آن‌ها 65 دقیقه است. سوالات مربوط به ریاضیات شامل دو بخش است. بخش اول شامل 20 سوال با زمان پاسخگویی 25 دقیقه است و برای حل آن‌ها مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید. بخش دوم سوالات تشریحی‌تر و شامل 38 تا 40 سوال با زمان پاسخگویی 60 دقیقه است که می‌توانید از ماشین حساب هم استفاده کنید. بخش سوم شامل سوالات اختیاری مربوط به نوشتاری است که نمره آن حساب نمی‌شود اما بعضی از دانشگاه‌ها پاسخ به این سوالات را مدنظر قرار می‌دهند زمان پاسخ‌دهی به این سوالات 50 دقیقه است. به طور کلی زمان برگزاری آزمون ست 3 ساعت است و اگر بخش تخصصی آن پاسخ دهید50 دقیقه اضافه می‌شود و این زمان برای این حجم از سوال کم است بهتر است مدیریت زمان در طی آزمون داشته باشید.

محاسبه نمرات آزمون ست

نمره کل در این آزمون 1600 است و هر بخش به صورت جداگانه 800 نمره دارد. نمره قبولی شما در این آزمون بستگی به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد اما به طور کلی نمره 1068 یک نمره عالی است و بیشتر دانشگاه تا نمره 800 نیز قبول می‌کنند. برای اعتراض به نمره خود می‌توانید بعد از گذشت 5 ماه از اعلام نتایج آزمون، فرم مربوطه به همراه فیش واریزی 55 دلار به ازای هر بخش برای بازبینی بفرستید و نتیجه آن حدود 5 هفته اعلام خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر اعتراض شما به جا بوده باشد و مورد قبول واقع شود هزینه پرداختی بازگشت داده می‌شود.

ثبت نام در آزمون ست

وب‌سایت رسمی ثبت‌نام در این آزمون www.collegeboard.org  است. با مراجعه به این وب‌سایت می‌توانید به صورت آنلاین زمان و محل برگزاری آزمون را انتخاب کنید و ثبت نام کنید. این آزمون در آمریکا 7 بار در سال و در دیگر کشورها 4 بار در سال برگزار می‌شود که ایران شامل این کشورهای نمی‌شود؛ می‌توانید برای شرکت در این آزمون یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه را به عنوان محل برگزاری انتخاب کنید. لازم به ذکر است که نحوه برگزاری این آزمون به صورت کاغذی است و هنوز کامپیوتری نشده است.

اعتبار و هزینه‌های آزمون ست

آزمون ست به مدت 2 سال اعتبار دارد و پس از دوسال دوباره باید در آزمون شرکت کنید. هزینه شرکت در این آزمون برای هر آموزشگاه بستگی به امکانات آن متفاوت است اما به طور کلی هزینه آن 50 دلار است و در صورت انتخاب بخش سوم و تخصصی هزینه آن 65 دلار می‌شود. پرداخت هزینه به صورت اینترنتی است اما می‌توانید به صورت تلفنی و با پرداخت 15 دلار ثبت‌نام کنید. در نظر داشته باشید که ثبت‌نام خود را زودهنگام انجام دهید زیرا در صورتی که ثبت نام با تاخیر انجام شود مبلغ 30 دلار اضافه باید پرداخت کنید و همچنین در صورت تغییر محل و زمان برگزاری آزمون نیز 30 دلار باید پرداخت کنید. از نکات جالب دیگر این است که اگر بخواهید نتایج خود را زودتر از موعد دریافت کنید می‌توانید با پرداخت 12 دلار از نتایج آزمون مطلع شوید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون درباره آزمون ست صحبت کردیم. برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه و گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های برتر ترکیه در آزمون تومر، آزمون سنجش سطح زبان ترکی نیز شرکت کنید. در مطالب دیگر می‌توانید در این مورد بیشتر بخوانید.


0 views