حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۱ سپتامبر . ۲۰۲۰

سوتلاچ، پودینگ ترکی و طرز تهیه آن

سوتلاچ، پودینگ ترکی و طرز تهیه آن

ترکیه در صدر لیست کشورهایی است که به سراسر جهان شکلات صادر می‌‌‌کند و نه تنها شکلات‌‌‌های خوشمزه بلکه دسرها و شیرینی های خوشمزه‌‌‌ و معروفی دارد و بعضا این دسرها و شیرینی‌‌‌ها با دسرها و شیرینی‌‌‌های ایرانی و دیگر کشورها مشترک هستند. یکی از این دسرهای خوشمزه و معروف سوتلاچ است. در این مطلب از وب‌‌‌سایت حیاطمون به معرفی سوتلاچ می‌‌‌پردازیم و سپس طرز تهیه آن را آموزش می‌‌‌دهیم. با ما همراه باشید:

سوتلاچ چیست؟

سوتلاچ (Sütlaç) یکی از محبوب‌ترین دسرهای ترکی ا‌ست. این دسر در ایران نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. سوتلاچ را با شیر، برنج و شکر درست می‌‌‌کنند و برای اینکه رویه آن کمی سرخ شود برای مدتی توی فر قرار می‌‌‌دهند و بعد از خنک شدن در ظرف‌های سفالی سرو می‌کنند. این دسر هم به صورت سرد و هم گرم مصرف می‌‌‌شود.

تاریخ سوتلاچ

سوتلاچ که در زبان انگلیسیRice pudding نامیده می‌‌‌شود. این دسر اولین‌بار در كتاب‌‌‌های پزشکی و اشعار Kaygusuz Abdal در قرن ۱۵ام دیده شده است. سوتلاچ در قدیم شیربرنج یا آش برنج نام داشت و یک دسر اشرافی محسوب می‌‌‌شد.

در ایتالیا نیز این دسر به نام سوتلو آش وجود داشته که با گذشت زمان تلفظ آن تبدیل به سوتلاچ شده است. البته گفته شده این دسر یکی از دسرهای آسیای میانه بوده است که به وسیله کاروان‌هایی که از جاده ابریشم رد می‌شدند به ترکیه رسیده است. همچنین به عنوان دارو برای درمان معده‌درد یکی از اشراف‌زادگان ترکیه سوتلو‌آش تجویز شده است.

دسر سوتلاچ به دلیل سبک بودن از قدیم یار جدا نشدنی سفره‌های ترک‌ها بوده است و در ماه رمضان نیز یکی از محبوب‌ترین دسرهای افطاری‌ است.

طرز تهیه کنافه را یاد بگیرید!

مواد اولیه برای تهیه یک سوتلاچ خوشمزه

برنج                        یک استکان

آب                           10 استکان

شیر کم چرب           یک لیتر

شکر                        سه استکان

عصاره وانیل           یک قاشق چای‌خوری

نشاسته                     یک قاشق غذاخوری

شیر                          یک استکان

زرده تخم‌مرغ          یک عدد

سرشیر                     150 گرم

کره پاستوریزه         یک عدد

sultac - سوتلاچ - دسر ترکی - دسر معروف ترکیه

طرز تهیه سوتلاچ

مرحله اول

ابتدا باید برنج را آماده کنید. برای این منظور برنج را داخل قابلمه‌‌‌ای بریزید آن را روی شعله قرار دهید. 10 استکان آب به آن اضافه کنید و صبر کنید تا به جوش آید و برنج‌ها کاملا باز شوند.

مرحله دوم

زمانی که آب برنج در حال تمام شدن بود شیر را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس سه استکان شکر به آن اضافه کنید.

مرحله سوم

در زمان پخت برنج و شیر، زرده و سفیده تخم‌مرغ را از هم جدا کنید. نشاسته و یک استکان شیر را در ظرفی دیگر با هم مخلوط کنید و هم بزنید. سپس زرده تخم‌‌‌مرغ را به آن اضافه کنید و با همزن هم بزنید.

مرحله چهارم

سپس برای بریده بریده نشدن تخم‌‌‌مرغ و نشاسته، آن را به آهستگی در قابلمه بریزید و هم بزنید.

مرحله پنجم

سپس سرشیر را به همه مواد اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا یکدست شود. می‌‌‌توانید به جای سرشیر از خامه صبحانه هم استفاده کنید.

مرحله ششم

در این مرحله دسر شما در حال آماده شدن است؛ قابلمه را از روی شعله بردارید و سپس به آن کره اضافه کنید هم بزنید تا کره آب شود.

سرو دسر سوتلاچ

در این مرحله مواد را با استفاده از یک ملاقه به کاسه‌های یکنفره یا ظرف‌‌‌های سفالی منتقل کنید و در آخر روی هر ظرف یک قاشق غذاخوری شیر بریزید.

کاسه‌ها را داخل فر قرار دهید؛ و در حدود یک فنجان آب داخل سینی فر بریزید تا دسر شما زیاد خشک نشود. سپس سینی را به مدت 20 دقیقه در طبقه بالای فر قرار دهید و حالت گریل فر را روشن کنید.

آن را از فر خارج کنید و صبر کنید تا کمی خنک شود. این دسر را می‌‌‌توانید چندساعتی در یخچال قرار دهید و به صورت سرد هم سرو کنید.

برای تزیین دسر می‌‌‌توانید از مغز‌های رنده‌شده فندق، بادام یا گردو استفاده کنید.

دسر سوتلاچ شما آماده است!

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون یک دسر خوشمزه ترکی به نام سوتلاچ را معرفی کردیم و گفتیم که طرز تهیه‌‌‌اش بسیار آسان است و می‌‌‌توانید به راحتی در منزل درست کنید. سوتلاچ یک دسر و پیش غذای عالی مخصوصا برای ماه‌‌‌های رمضان است که سفره افطاری شما رو رنگین‌‌‌تر می‌‌‌کند. اما ترکیه، دسرها خوش طعم دیگری هم مانند سوپانگل، تریلیچه، کازان دیبی و ... داریم که در مطالب دیگر آن‌‌‌ها را معرفی کردیم و طرز تهیه‌‌‌شان را آموزش دادیم.


0 views