حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۹ اوت . ۲۰۲۰

گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه

گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه

اگر شما به ترکیه مهاجرت کرده باشید و قصد خرید خودرو یا اجاره خودرو در ترکیه را دارشته باشید؛ یکی از مهم‌ترین مسائلی که با آن مواجه خواهید شد داشتن گواهینامه ترک است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون نحوه اخذ گواهینامه رانندگی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید:

اگر گواهینامه رانندگی ندارید...

اگر شما تا به حال گواهی‌نامه رانندگی نداشته‌اید باید به آموزشگاه‌های رانندگی رفته و در کلاس‌های آموزشی تئوری و عملی رانندگی شرکت کنید. پس از کسب نمره قبولی در امتحاناتش می‌توانید گواهینامه ترک دریافت کنید.

شرایط لازم برای اخذ گواهینامه ترک

حداقل سن برای دریافت گواهی‌نامه رانندگی برای هر وسیله نقلیه متفاوت است. برای موتورسیکلت‌های کوچک حداقل 16 سال، برای خودرو و موتورسیکلت‌های متوسط حداقل سن ۱۸ سال، برای کامیون و مینی‌بوس حداق 21 سال و برای اتوبوس حداقل 24 سال تعیین شده است.

برای گرفتن گواهینامه ترک تمامی مدارک شما از جمله آخرین مدرک تحصیلی باید به ترکی ترجمه شود.

برای داشتن گواهینامه ترک حداقل تحصیلات، مدرک دیپلم دبستان است.

از دیگر مدارکی که باید داشته باشید مدرک تاییدیه سلامت است که شما باید از نظر جسمانی شرایط لازم برای رانندگی و شرکت در کلاس‌های آموزشی را داشته باشید.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که برای دریافت گواهینامه ترک حتما باید به زبان ترکی تسلط کامل داشته باشید.

اگر گواهینامه رانندگی دارید...

دو راه در پیش روی شما قرار دارد؛ یک، گواهینامه خود را ترجمه کنید و گواهینامه بین‌المللی بگیرید و دو، گواهینامه خود را تبدیل به گواهینامه ترک کنید.

اگر اقامت شما در ترکیه کوتاه مدت است، روش اول مناسب است زیرا گرفتن آن به راحتی و تنها در عرض چندساعت امکان‌پذیر است. شما می‌توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید و درخواست صدور گواهینامه بین‌المللی بدهید و یا به صورت حضوری به مراکز جهانگردی و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید.

مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به ترک

اما گواهینامه بین‌المللی تنها 6 ماه اعتبار دارد و اگر بیشتر از ۶ ماه در ترکیه اقامت داشته باشید باید گواهی‌نامه ترکیه را بگیرید. برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهی‌نامه ترک، در ابتدا باید تمامی مدارک شناسایی که شامل گذرنامه، کارت اقامت، گواهی‌نامه ایرانی و کپی رنگی از آخرین مهر ورود شما به ترکیه است را به سفارت یا کنسولگری ایران ببرید و پی از دریافت برگه تاییدیه، آن را به یکی از بیمارستان‌های دولتی برده تا برگه تاییدیه سلامت یا گواهی اهلیت را نیز دریافت کنید. سپس به اداره پلیس مراجعه کرده و گواهی عدم سوپیشینه را هم دریافت کنید. در انتها آخرین مدرک تحصیلی‌ خود که به زبان ترکی ترجمه شده را باید به اداره ثبت ترکیه یا نوتر تحویل دهید؛ البته مدارک بالاتر از دیپلم برای تایید باید به شهر آنکارا فرستاده شوند. بعد از دریافت تاییدیه تحصیلی، آن را به همراه دیگر مدارک تایید شده به اداره نفوس ببرید و پس از پرداخت هزینه و تحویل فیش بانکی، گواهینامه شما حدود ۱۰ روز بعد به نشانی‌تان ارسال خواهد شد.

اگر قصد خرید خودرو در ترکیه را دارید...

وب‌سایت حیاطمون شرایطی را برای ایرانیان ساکن ترکیه فراهم کرده است که می‌توانند به صورت رایگان در وب‌سایت آگهی ثبت کنند و لوازم دست دوم خودشان مانند خودرو لوازم خانگی و ... به صورت آنلاین به فروش بگذارند. البته اگر می‌خواهید خودرو مناسب نیز بخرید کافی‌ است به وب‌سایت حیاطمون مراجعه کنید و با مشاهده اطلاعات خودروها خودروی مناسب را انتخاب و بخرید همچنین به ازای ثبت هر 5 آگهی 10 لیر دریافت کنید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون نحوه اخذ گواهینامه ترک را بررسی کردیم. اما برای خرید خودرو در ترکیه یا اجاره خودرو چه مراحلی را باید بگذرانید؟ در مطالب دیگر از مجله حیاطمون به بررسی این دو موضوع نیز پرداخته‌ایم.


0 views