حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۹ اکتبر . ۲۰۲۰

مدارس و سیستم آموزشی در ترکیه

مدارس و سیستم آموزشی در ترکیه

یکی از دغدغه‌های افراد برای مهاجرت به کشوری دیگر مسئله تحصیل فرزندان است. در ترکیه شرایط تحصیل برای ایرانیان به نسبت دیگر کشورها بهتر است و مدارس ایرانی و فارسی زبان در کشور وجود دارد. اما برای تحصیل فرزندان در مدارس ترک زبان چه چیزهایی را باید بدانید. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون هرآنچه که باید درباره تحصیل در مدارس ترکیه را بدانید توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید:

سیستم آموزشی در ترکیه

در ترکیه نیز همانند ایران مدارس دولتی و خصوصی وجود دارند که مدارس دولتی رایگان هستند زیرا که دولت ترکیه اهمیت زیادی برای آموزش و پرورش کودکان قائل است و بودجه زیادی برای این امر در نظر گرفته است. مدارس خصوصی نیز تحت نظر دولت ترکیه هستند و امکانات بیشتری نسبت به مدارس دولتی ارائه می‌دهند و شهریه آن‌ها به نسبت خدماتشان کاملا متناسب است. در ترکیه می-توانید نسبت به بودجه‌تان مدارس خوب و با کیفیت پیدا کنید. افرادی که به ترکیه مهاجرت کردند نیز می‌توانند از خدمات مدارس دولتی بهره‌مند شود و تحصیل فرزندانشان رایگان خواهد بود. اما با وجود رایگان بودن تحصیل در ترکیه اکثر مردم علاقه دارند که فرزندانشان در مدارس خصوصی تحصیل کنند. و لازم به ذکر است شرط ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه نزدیک بودن به محل زندگی است و حتما باید نزدیکترین مدرسه را انتخاب کنید. در ترکیه تعداد مدارس به نسبت جمعیت کم هستند و به همین دلیل امکان دارد ظرفیت هرکلاس به ۳۰ نفر هم برسد و یا ممکن است مدارس ترکیه به صورت دو شیفت صبح و بعدازظهر فعالیت کنند.

مقاطع آموزشی در ترکیه

در ترکیه تعداد سال‌ها تحصیل 12 سال است و سن تحصیل از 5 سالگی شروع می‌شود. اما از زمان تولد تا سه سالگی می‌توانید فرزند خود را در مهدکودک بگذارید که اگر قصد دارید فرزندتان در مدارس ترکیه تحصیل کنند توصیه می‌کنیم حتما او را در مهدکودک ثبت نام کنید تا مشکل زبان نداشته باشد. مهدکودک‌ها رایگان نیستند و شما برای ثبت نام باید هزینه پرداخت کنید.

از سن 3 سالگی تا 5 سالگی نیز فرزند شما می‌تواند دوره پیش‌دبستانی را بگذارند که این دوره نیز اختیاری است و در ترکیه کودکان معمولا این دوره را نمی‌گذرانند. ثبت نام در پیش‌دبستانی نیز رایگان نیست و باید شهریه بپردازید.

این 12 سال به سه دوره 4 ساله مقطع ابتدایی سطح اول (ilk okul)، مقطع ابتدایی سطح دوم (Orta Okul) و مقطع آموزشی متوسطه و دبیرستان (Lise) است.

سن شروع تحصیل در مقطع ابتدایی دوره اول از ۵ تا ۹ سالگی است و طی این 4 سال دانش‌آموزان خواندن، نوشتن، ریاضیات اولیه، هنر و یک زبان خارجی آموزش می‌بینند. گذراندن دروست تعلیمات دینی هم اختیاری است.

تحصیل در مقطع دوره دوم دبستان از ۹ سالگی تا ۱۲ سالگی است که در این دوره 4 ساله دانش‌آموزان تاریخ، جغرافیا، علوم، هنر، فیزیک، زبان ترکی، زبان خارجه، ریاضی، موسیقی و فناوری را یاد می‌گیرند. تعلیمات دینی نیز مانند دوره اول اختیاری است. در این دوره برای هر درس معلمی جداگانه به تدریس دروس می‌پردازد.

در انتهای تحصیلات دوره‌های ابتدایی دانش‌آموزان، گواهی‌نامه و دیپلم اتمام تحصیلات ابتدایی را دریافت می‌کنند. سپس برای ورود به دوره دبیرستان باید در آزمون ورودی سراسری شرکت کنند. بنابراین یکی از مهم‌ترین مقاطع تحصیل این دوره است.

مدارس ابتدایی دوره اول و دوره دوم در ترکیه اغلب در یک مکان هستند و مدارس دوره متوسطه و دبیرستان جدا هستند.

آموزش در دوره دبیرستان از 12 سالگی تا 16 سالگی است که آخرین دوره تحصیل در ترکیه است. در پایان دوره تحصیلات دبیرستان نیز دانش‌آموزان دیپلم پایان دوره و اتمام تحصیلات دبیرستان(Lise Diplomasi) را دریافت می‌کنند. سپس در یک آزمون شرکت می‌کنند تا در دوره پیش‌دانشگاهی شرکت کنند و سپس برای ورود به دانشگاه اقدام کنند. دوره دبیرستان مانند مدارس ایران به چهار رشته ریاضی، تجربی، انسانی و فنی حرفه‌ای تقسیم می‌شود که دانش‌آموزان می‌توانند گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنند. دروس این مقطع شامل ادبیات ترکی استانبولی، ریاضیات، هندسه، تاریخ ترکیه، جغرافیا، شیمی، زیست‌ شناسی، زبان خارجه است.

نحوه ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه

ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه برای شهروندان ترک و اتباع خارجی که در ترکیه اقامت داشته باشند رایگان است و برای ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه، پس از دریافت پرونده تحصیلی و آخرین کارنامه، مدارک فرزند خود را توسط مدرسه و آموزش و پرورش در ایران، تایید و مهر باید کنید. و برای انجام امور دِنکلیک یا معادل‌سازی، باید این مدارک را به صورت رسمی نیز ترجمه کنید. پس از ترجمه به زبان ترکی، مدارک را برای معادل سازی به آموزش و پرورش کل استان محل اقامت خود باید تحویل دهید. مدت زمان معادل‌سازی مدارک حدود یک هفته است لازم به ذکر است که که برای ثبت نام در مدارس حتما باید کارت اقامت داشته باشید در موارد خاص بعضی از مدارس دانش‌آموز میهمان می‌پذیرند تا مراحل دریافت کارت اقامت را طی نموده و فرزند خود را به صورت رسمی ثبت نام نمایید.

نحوه ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

ثبت نام در مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه نیز مراحلی مشابه دارد. برای آن پس از معادل‌سازی مدارک و تحویل آن‌ها به مدرسه مربوطه، می‌توانید فرزند خود را ثبت نام نمایید. البته عموما مدارس خصوصی ترکیه دارای آزمون‌های ورودی هستند و اگر فرزند شما در این آزمون‌ها نمره قبولی بیاورد می‌تواند در آن مدرسه به تحصیل بپردازد و حتی از بورس‌های تحصیلی نیز بهره‌مند شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مدرسه‌ای که برای ثبت نام فرزندتان انتخاب می‌کنید مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران باشد تا بعدا برای برگشت به ایران و معادل‌سازی دروس و کارهای اداری دچار مشکل نشوید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون سیستم آموزشی در ترکیه را توضیح داده‌ایم و سپس نحوه ثبت نام در این مدارس را شرح دادیم. پس از اتمام تحصیلات در مقاطع 12 ساله مدارس دانش‌آموزان باید خود را برای ورود به دانشگاه آماده کنند. در مطالب دیگر از مجله حیاطمون درباره آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها که شامل تومر و ست است صحبت کرده‌ایم و حتی دانشگاه‌های برتر ترکیه را نیز معرفی کردیم تا شما در این مسیر راهنمایی کرده باشیم.


0 views