حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۷ نوامبر . ۲۰۲۰

خوشمزه‌ترین صبحانه ترکیه‌ای

خوشمزه‌ترین صبحانه ترکیه‌ای

صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی در روز است و مردم ترکیه به این وعده غذایی بسیار اهمیت می‌دهند و در فرهنگ و آداب و رسومشان صبحانه جایگاه مهمی دارد و معمولا به صورت مفصل برگزار می‌شود. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون خوشمزه‌ترین صبحانه‌های ترکی که در سفره‌شان همیشه هست را معرفی می‌کنیم با ما همراه باشید:

جایگاه صبحانه در ترکیه

صبحانه در زبان ترکی کهوالتی(Kahvalti) نام دارد و این کلمه به معنای قبل از قهوه است. همانطور پیش‌تر گفتیم قهوه در ترکیه جایگاه بسیار مهمی دارد؛ این نوشیدنی از قدیم با فرهنگ مردم ترکیه عجین شده و جزئی از زندگی آن‌هاست. دلیل نامگذاری صبحانه نیز این است که مردم ترکیه قهوه را معمولا در وعده صبحانه ندارند و بعد از صبحانه و مواقع دیگر می‌نوشند.

صبحانه در ترکیه اصلی‌ترین وعده غذایی است و همیشه سفره‌شان رنگین و پر از غذاهای خوشمزه است. در کافه‌ها و رستوران‌های معمولا به صورت سینی و یا سلف سرویس سرو می‌شود. صبحانه در مناطق مختلف ترکیه به صورت‌های مختلف درست می‌شود اما به صورت کلی به شرح زیر است:

سینی صبحانه‌های سنتی

یک سینی صبحانه سنتی در ترکیه شامل نان، کره، مربا یا عسل، انواع زیتون، گوجه، خیار، پنیر، ماست، آب میوه، گاهی تخم مرغ و چای و یا قهوه است. صبحانه سنتی ترکی بسیار مفصل است و ممکن است در همه روزها سفره‌شان شامل همه این غذاها نباشد. معمولا صبحانه سنتی را در روزهای تعطیل صرف می‌کنند.

اکمک (Ekmek)

اکمک در زبان ترکی به معنای نان است. نان در ترکیه انواع مختلفی دارد که در مطلبی دیگر به طور مفصل راجع به آن‌ها و طرز تهیه-شان صحبت کردیم. نان به همراه چای یا قهوه محبوب‌ترین و ساده‌ترین صبحانه ترکی است و از میان آن‌ها نان سیمیت و نان سنتی ترکی که با آرد سفید درست می‌شود؛ بیشتر از همه محبوب است.

منمن (Menemen)

منمن یا همان املت ترکی از خوشمزه ترین صبحانه‌های ترکیه است. مواد تشکیل‌دهنده این غذا گوجه، فلفل و تخم‌مرغ است که در مناطق مختلف ترکیه و حتی کافه‌ها و رستوران‌های مختلف به صورت‌های متفاوت درست می‌شود. تفاوت منمن با املت ایرانی در میزان گوجه است که در منمن از مقدار زیادی گوجه استفاده می‌شود و همچنین طعم آن بسیار تند تر از املت است.

بورک (Börek)

بورک یکی از محبوب ترین انواع صبحانه های ترکی است و همیشه به صورت داغ و تازه سرو می شود. بورک یک جور شیرینی یا نان شکم پر است و داخلش با انواع مواد غذایی مثل پنیر، سبزیحات و گوشت چرخ کرده پر می شود. در سفر به ترکیه بورک را در شکل ها و اندازه های مختلفی می توانید ببینید و هر رستوران و کافه ای آن را به سبک و سیاق خاص خود تهیه می کند. بورک همراه با چای که در استکان های ترکی سرو می شود صبحانه ای لذیذ و هوس برانگیز است.

سوسیس تخم مرغ ترکی(Sucuklu Yumurta)

یکی دیگر از انواع صبحانه های ترکی سوسیس تخم مرغ است. این نمیروی خوشمزه در کنار منمن جزء خوشمزه ترین غذاهای تخم مرغی در ترکیه هستند و برای صبحانه بسیار مناسبند. سوسیس ترکی بسیار خوش طعم و تند است و در کنار تخم مرغ ترکیبی بسیار دلچسب ایجاد می کند. برای تهیه سوسیس تخم مرغ معمولا سوسیس ها دور تا دور ماهیتابه می چینند و بعد تخم مرغ ها را وسط آن می شکنند. در رستوران های ترکیه سوسیس تخم مرغ را اغلب همراه با زیتون، پنیر سفید (شبیه به فتا)، خیار و گوجه و صد البته یک استکان چای یا قهوه سرو می کنند.

گزلمه (Gozleme)

گزلمه یکی از خوشمزه‌ترین و مشهورترین نان‌های ترکی است. این نان در واقع یک نوع پنکیک ترکی است و از لایه‌های زیاد خمیر یوفکا تشکیل شده است که داخل آن با موادی مانند پنیر و اسفناج پر شده است و سپس به صورت رول شده یا لایه لایه سرو می‌کنند. این نوع نان یکی از محبوب‌ترین صبحانه‌های ترکی است که به همراه یک فنجان چای یا قهوه ترک میل می‌کنند.

سرشیر (Kaymak)

سرشیر در زبان ترکی کیماک نام دارد. سرشیر در ترکیه مانند ایران همراه با عسل، مربا و نان تازه سرو می شود یکی از بهترین انتخاب‌ها برای صبحانه است.

پیده تخم مرغ (Yumurtali Pide)

پیده یکی دیگر از نان‌های معروف در ترکیه است. این نان شباهت زیادی به نان بربری دارد و در اکثر نانوایی‌ها پخت می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده این نان آرد سفید، شیر، آب و تخم‌مرغ است. پیده یک نوع غذای ترکی است و به پیتزای ترکی معروف است. پیده یک خمیر قایقی شکل دارد که روی آن گوشت و سبزیجات خورد شده می‌ریزند و سپس در تنور یا فر می‌پزند. پیده را به صورت رول شده هم سرو می‌کنند. پیده انواع مختلفی دارد و ترکیبات آن متفاوت است مانند پیده گوشت، پیده سبزیجات، پیده مرغ و ... . پیده‌های با مخلفات بیشتر به عنوان شام یا ناهار صرف می‌شود اما یک نوع ساده آن که پیده تخم‌مرغ است یک صبحانه مقوی و عالی است. طرز تهیه این نوع پیده بسیار آسان است. کافی است تخم مرغ را به همراه گوجه و انواع پنیر روی خمیر بریزید و سپس داخل فر قرار دهید. می‌توانید سوسیس ترکی، پیازچه و فلفل دلمه‌ای هم اضافه کنید

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون درباره صبحانه ترکی و اهمیت آن در ترکیه صحبت کردیم. در ترکیه همه وعده‌های غذایی اهمیت زیادی دارند و به همین دلیل در خیابان‌های ترکیه به ویژه استانبول چرخ‌دستی‌هایی که می‌بینید که پر از غذاهای خوشمزه است که در مطالب دیگر آن‌ها معرفی کرده‌ایم و طرز تهیه آن‌ها را نیز آموزش داده‌ایم.


0 views