حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۲۸ نوامبر . ۲۰۲۰

خوشمزه‌ترین سوپ‌های ترکی

خوشمزه‌ترین سوپ‌های ترکی

ترکیه سرزمین غذاهای خوشمزه است! هرچه رو به فصل سرما پیش می‌رویم سوپ‌ها محبوبیت بیشتری مخصوصا در ترکیه پیدا می کنند. در ترکیه نیز همانند ایران سوپ‌ها و آش‌ها جایگاه ویژه‌ای دارند که در مناطق مختلف ترکیه به روش‌های متفاوت درست می‌شود. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی انواع سوپ‌ها و طرز تهیه آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

1.  سوپ عدس یا مرجیمک  (Mercimek Corbasi)

این نوع سوپ بسیار شبیه به سوپ عدس ایرانی است که ترکیبات آن شامل عدس قرمز، پیاز، گوجه، فلفل، گوجه و فلفل و نعنا خشک است. این سوپ یکی از پیش‌غذاهای محبوب ترکیه است و بسیار خوشمزه و مقوی است. این سوپ در هر شهر دستور تهیه متفاوت دارد و براساس سلیقه می‌توانید موادی را به آن اضافه و یا از آن کم کنید؛ اما مواد اصلی آن تغییر نمی‌کند. سوپ مرجیمک می‌تواند به عنوان وعده شام هم مصرف شود و یکی محبوب‌ترین غذاها در رستوران‌های ترکیه مخصوصا در فصل زمستان است.

2. سوپ عروس یا ازوگلین (Ezogelin Corbasi)

سوپ عروس یا ازوگلین از قدیمی‌ترین سوپ‌های ترکی است و دلیل نام آن براساس داستانی تاریخی و جالب میان عروس و مادرشوهر است. براساس این افسانه و داستان مادر شوهری از تازه عروسش می‌خواهد برای او سوپ بپزد. تازه عروس که چیز زیادی در خانه نداشته شروع به پختن سوپی می‌کند و هر موادی که در آشپزخانه‌اش دارد برای تهیه این سوپ استفاده می‌کند و این مواد شامل عدس، بلغور، برنج، رب گوجه، فلفل قرمز و نعنا بود. این سوپ بسیار خوشمزه از آن به بعد سوپ ازوگلین نامیده شد و طرز تهیه آن به دخترانی دم بخت آموزش داده می‌شد. در حال حاضر این سوپ از محبوب‌ترین سوپ‌های ترکی است.

3. سوپ یایلا (Yayla Corbasi)

سوپ یایلا که به نام سوپ ماست هم شناخته می‌شود از مشهورترین سوپ‌های ترکیه است ترکیبات این سوپ خوشمزه شامل ماست، سبزیجات معطری مثل نعنا، خرفه، جعفری، برنج و نخودفرنگی است و روی آن را با نعنا خشک و فلفل پاپریکا تزیین می‌کنند. گفته شده این سوپ را اولین بار ساکنین اولیه منطقه آناتولی درست می‌کردند. این سوپ بسیار خوشمزه و ساده بسیار شبیه به آش دوغ ایرانی است که طرفداران زیادی دارد.

4. سوپ ترخینه (Tarhana Corbasi)

یکی از خوشمزه‌ترین سوپ‌های ترکی، سوپ ترخینه است که ترکیبات آن شامل سیر، پیاز، آب گوشت، جعفری تازه، شوید، نعنا خشک، ماست، مخمر و آرد است. ابتدا با این مواد یک خمیر درست می‌کنند و به صورت گلوله‌های کوچک درمی‌آورند سپس این گلوله‌ها را در زیر نور خورشید می‌گذارند تا خشک شوند. این گلوله‌ها را می‌توانید به صورت آماده هم از فروشگاه‌های ترکیه بخرید. پس از تهیه خمیر، کافی است آن‌ها را با کمی آب و رب و فلفل بپزید. این سوپ به دلیل زمان آماده‌سازی کم در ترکیه بسیار پرطرفدار است. سوپ ترخینه بسیار شبیه به آش ترخینه ایرانی است و ترکیبات آن یکسان هستند.

5. سوپ اشکمبه (Iskembe Corbasi)

اشکمبه یا شکمبه از دیگر سوپ‌های ترکی است که ممکن است با همه سلیقه‌ها سازگار نباشد زیرا این سوپ با شکمبه یا سیرابی درست می‌شود و برای همه خوشایند نیست. این سوپ را معمولا با سیر و سرکه سرو می‌کنند تا طعم بهتری پیدا کند. ترک‌ها اعتقاد دارند که این سوپ را همانند کله‌پاچه ایرانی باید صبح اول وقت صرف کرد.

6. سوپ ایسیرگان (Isirgan Corbasi)

سوپ ایسیرگان و یا سوپ گزنه در فارسی، یک سوپ بسیار خوشمزه با ترکیبات بسیار ساده است که بدون پرداخت هزینه‌ای می‌توانید به راحتی در خانه درست کنید. زیرا گزنه گیاهی است که در طبیعت نقاط مختلف ترکیه و حتی اطراف استانبول یافت می‌شود. پس از تهیه این سوپ می‌توانید آن را به همراه سیب‌زمینی سرو کنید.

7. سوپ بادام (Badem Corbasi)

سوپ بادام یکی از مشهورترین سوپ‌ها در ترکیه است و ترکیبات آن شامل آرد، شیر، آب گوشت و جوز هندی است و معمولا و روی آن را با چند دانه انار و بادام تزیین می‌کنند. این سوپ در عین حال که بسیار خوشمزه است بسیار مقوی و سرشار از ویتامین ای، منیزیم و پتاسیم است. جالب است بدانید که تاریخ این سوپ به زمان سلطان‌های عثمانی بازمی‌گردد و اولین بار در آشپزخانه قصر ادیرنه عثمانی پخته شد. زیرا ادیرنه به بادام‌هایش شهرت دارد و معمولا در همه غذاها از بادام استفاده می‌کنند. این سوپ یکی از پیش‌غذاهای اشرافی محسوب می‌شد و در جشن‌ها و مهمانی‌های رسمی شاهزاده جهانگیر و شاهزاده بایزید، پسران سلطان سلیمان سرو می شد

8. سوپ سلطان (Sultan Corbasi)

سوپ سلطان نیز از خوشمزه‌ترین سوپ‌های ترکی است اما برخلاف نام آن هیچ ارتباطی با سلطان‌های عثمانی ندارد! این سوپ دستور تهیه مشخص و یکسانی ندارد و در هر منطقه از ترکیه با روش‌های متفاوت و حتی ترکیبات متفاوت درست می‌شود اما در بیشتر آن‌ها موادی مانند نخود فرنگی، بادام، آرد، تخم مرغ و خامه پرچرب وجود دارند. این سوپ بسیار خوشمزه را می‌توانید در همه رستوران‌های استانبول و آنکارا به عنوان پیش غذا و وعده شام سفارش دهید.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون خوشمزه‌ترین سوپ‌های ترکی را معرفی کردیم و طرز تهیه آن‌ها را آموزش دادیم. شما می‌توانید در بخش غذاهای ترکی وب‌سایت با انواع غذاها و شیرینی‌ها و دسرهای ترکی آشنا شوید و از آن‌ها لذت ببرید.


0 views