حیاطمون

مجـــــــــــله

جستجو برای :

حیاطمون

مجـــــــــــله

۱۲ نوامبر . ۲۰۲۰

آزمون یوس؛ آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه

آزمون یوس؛ آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارید این مطلب را از دست ندهید! یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه آزمون یوس است. در این مطلب از وب‌سایت حیاطمون به معرفی آزمون یوس، مباحث آن و ثبت نام در آن می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید:

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس (YOS) کوتاه شده عبارت‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی و معتبر ترکیه است که مخاطب‌ آن دانش‌آموزان اتباع خارجی سال آخر دبیرستان هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه دانشگاه‌های ترکیه را دارند. این آزمون از سال 2012 تاکنون توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می‌شود و برخی از دانشگاه‌ها این آزمون را برگزار نمی‌کنند و نسبت به نتایج دیگر دانشگاه‌ها پذیرش می‌کنند. این آزمون، یک آزمون بومی ترکیه است و اعتبار بین-المللی ندارد و کاربرد آن تنها برای پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در برخی از رشته‌ها دانشگاه‌های ترکیه و قبرس شمالی است. یکی از مزایا این آزمون نسبت به دیگر آزمون‌ها این است که دانشجویانی که در آزمونYOS نمره قبولی را کسب کنند علاوه‌بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته‌های گفته شده، شهریه‌ تحصیلی کم‌تری هم پرداخت خواهند کرد.

مباحث آزمون یوس

مباحث این آزمون شامل هوش، ریاضیات و هندسه است و تعداد سوالات باتوجه به هردانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی تعداد سوالات 80 تا است که شامل 45 سؤال تست هوش، 30 سؤال ریاضی و 5 سؤال هندسه است.

آزمون یوس یک آزمون استاندارد است که سطح سوالات آن در سطح مباحث تدریس شده در مدارس ترکیه و البته مدارس ایرانی است. هدف این آزمون سنجش سطح دانش‌آموزان در مباحث گفته شده است لذا زبان سوالات را می‌توانید در هنگام ثبت نام زبان فارسی یا انگلیسی انتخاب کنید و برای شرکت در این آزمون نیازی به دانستن زبان ترکی ندارید.

بهترین منابع برای این آزمون حل سوالات سال‌های گذشته است. اما کتاب‌هایی برای آمادگی در این آزمون مانند کتاب‌های پوزا وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

این آزمون شامل دو بخش است که بخش شامل 80 سوال هوش، ریاضی و هندسه است و بخش دوم شامل سوالات مربوط به سنجش سطح زبان ترکی است. لازم به ذکر استف در صورتی که دانش‌آموزی موفق به کسب نمره قبولی در بخش دوم نشود باید 6 ماه دوره زبان ترکی را بگذراند.

آموزش زبان ترکی در حیاطمون

پیش از شرکت در آزمون یوس بهتر است دانش کافی از زبان ترکی استانبولی داشته باشید. یادگیری این زبان به خصوص اگر با آن آشنایی نداشته باشید ممکن است مشکل باشد. مجموعه حیاطمون می‌تواند در این مسیر شما را یاری کند در این مجموعه کلاس‌ها و دوره‌های آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت آنلاین و با توجه به سطح شما و با معلمان مجرب و نیتیو برگزار می‌شود و شما می‌توانید در بخش آموزش زبان در وب‌سایت حیاطمون دیگر اطلاعات جهت ثبت نام را مشاهده کنید. امیدواریم بتوانیم در این مسیر دشوار شما را همراهی کنیم.

شرکت در آزمون یوس

آزمون یوس در سال یک بار توسط هر دانشگاه جداگانه برگزار می‌شود. و زمان برگزاری آن برای هر دانشگاه متفاوت است اما به طور کلی زمان ثبت نام آن در بهمن ماه خواهد بود و این زمان تمدید نمی‌شود و زمان برگزاری آن در فروردین و اردیبهشت ماه خواهد بود.

حوزه برگزاری این آزمون نیز برای هر دانشگاه متفاوت است و علاوه بر خود دانشگاه، در شهرهای بزرگ ترکیه و دیگر کشورها برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر این آزمون در تهران، تبریز و ارومیه برگزار می‌شود.

زمان پاسخگویی به سوالات آزمون از 100 تا 120 دقیقه نسبت به تعداد سوالات متفاوت خواهد بود.

شرایط سنی برای شرکت در این آزمون بالای 16 سال است و برای دانش‌آموزانی است که قصد ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی را دارند.

*به دلیل شیوع ویروس کورنا در سرتاسر جهان مخصوصا ترکیه و ایران زمان ثبت نام و برگزاری آزمون‌ها دچار تغییرات بزرگی شده است و برای اطلاع از آخرین زمان‌های اعلام شده از طرف دانشگاه‌ها برای برگزاری آزمون‌ها باید به وب‌سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در آزمون یوس

اصلی ترین مدارک برای ثبت نام در آزمون یوس  پاسپورت و کارنامه‌های دبیرستان است. اما برای برخی از دانشگاه‌ها در هنگام ثبت‌نام نیازی به ارائه نمرات دبیرستان نیست.

هزینه شرکت در آزمون یوس

هزینه ثبت‌نام نیز باتوجه به هر دانشگاه متفاوت است اما در اکثر دانشگاه‌ها این هزینه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیر ترکیه است و این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی به نسبت کمتر از دانشگاه‌های دولتی است.

اعلام نتایج و نمرات آزمون یوس

زمان اعلام نتایج این آزمون نیز بستگی به دانشگاهی دارد که برگزار کننده آزمون است اما معمولا دو هفته بعد از برگزاری نمرات آزمون در سایت دانشگاه انتخاب شده، اعلام خواهد شد.

برای اعتراض به نمرات این آزمون نیز باید فرم مربوط به آن را تکمیل کنید و پس از پرداخت هزینه فیش واریزی را به همراه فرم به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. در صورت تایید اعتراض به نمرات، هزینه به شما بازگشت داده می‌شود. زمان اعتراض نیز مانند زمان برگزاری برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود.

*مدت زمان اعتبار مدرک این آزمون 2 سال است.

سخن پایانی ...

در این مطلب از مجله حیاطمون به معرفی آزمون یوس پرداختیم. برای تحصیل در ترکیه چند آزمون دیگر مانند آزمون تومر و آزمون ست هم باید بدهید که در مطالب دیگر به طور مفصل درباره آن‌ها نیز توضیح داده‌ایم.


0 views